A cikk eredetileg laptársunk oldalán, a Privatbankar.hu-n jelent meg.
Nyomtatott termékekkel és füzetekkel jelent meg egy sor kereskedelmi hálózatban az Absolut Product Kft., emellett naptárakkal is kereskedik. A győri illetőségű cég mögött egy hazai “csúcstartó” üzletember áll, aki azonban egyetlen Magyarországon bejegyzett gazdasági társaságban sem rendelkezik vezető tisztségviselői megbízással, illetve többségi tulajdonrésszel. Ennek oka az, hogy Ványik Lászlót a Győri Törvényszék Cégbírósága a 2018. december 6-án kelt végzésével 5 évre (2019. január 25-étől 2024. január 25-éig) jogerősen eltiltotta attól, hogy más gazdasági társaság kizárólagos, vagy többségi befolyást biztosító részesedéssel rendelkező tagja, valamint közkereseti társaság, egyéni cég tagja és betéti társaság beltagja, valamint cég vezető tisztségviselője legyen.
A döntés indoklásából kiderül, hogy Ványik László kényszertörlési eljárással érintett cége, az Apple Invest Ingatlanberuházó és Hasznosító Kft. jelentős összegű tartozást halmozott fel a központi költségvetés, a győri önkormányzat, illetve a közszolgáltatók és más társaságok felé. Valószínűleg ezért jegyzi Ványik felesége, Ványik Orsolya az Absolut Productot. A korábban megszünt cégek egyenként is jelentős – esetenként több százmillió, míg együttesen pedig közel egymilliárd forintos – adótartozást halmoztak fel.
Ki áll a cégek mögött?
A közhiteles magyar céginformációs rendszerből származó nyilvános adatok szerint Ványik Lászlónak összesen 44 darab (!) Magyarországon bejegyzett gazdasági társaságban volt üzleti érdekeltsége (vezető tisztségviselői pozíció és/vagy tulajdonosi kapcsolat). Ebből a 44-ből 5 társaság működik jelenleg is, további 2 felszámolási eljárás, 1 hivatalból törlés hatálya alatt áll, 36 pedig már megszűnt. A jelenleg tevékeny 5 vállalkozás közül 4 (közöttük az Absolut Product Kft. is) feltételezhetően – közvetett módon – továbbra is Ványik László irányítása alatt áll, hiszen ezekben a társaságokban a felesége, Ványik Orsolya a hatályos vezető tisztségviselő, és e cégek száz százalékos tulajdonrészével is – közvetve vagy közvetlenül – a nej rendelkezik.
Ha csak a jelenleg működő társaságok nyilvános cégadatait tekintjük át, már akkor is szembeötlő, hogy a Ványik Lászlóhoz köthető gazdálkodók milyen sokszor kerülnek összeütközésbe az adóhatósággal. A Curia Pannonia Kft. cégmásolatában 21 végrehajtási bejegyzés szerepel, az M-Belvárosi Iroda Kft.-ében 13, a Domuslocator Kft.-ében 8, az Absolut Product Kft.-ében 3.
A már megszűnt 36 vállalkozás pontosan kétharmadánál, 24-nél indult felszámolási eljárás, 8-nál kényszertörlési eljárás, 11-nél pedig hivatalbóli törlési eljárás (nem egy cégnél ezen eljárások közül többet is lefolytattak). Sokatmondó adat az is, hogy a 36 megszűnt vállalkozás közül mindössze egyetlen, a Pannon Reklám Arrabona Kft. az, amely nem a fent említett eljárások valamelyikét követően fejezte be a működését.
Adótartozások futószalagon
A már megszűnt cégek között 4 is van (az AM 2001 Kft., az APP Business Kft., a Bázis Trade Kft. és a Monostor Ház Kft.), amelyek a megszűnésük előtt szerepeltek a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) jelentős összegű adóhiánnyal rendelkező cégeket tömörítő listáján. További 4 cég (az Arrabona Print & Partner Zrt., a Print Invest Magyarország Kft., a Silver-Style Nyomda Kft. és a Silvertrade Média Kft.) pedig az állami adóhatóságnál nyilvántartott, 180 napon túli, 100 millió forintot meghaladó adótartozással rendelkező – nem magánszemély – adózók listáján volt megtalálható, a Monostor Ház Kft. pedig mindkét említett adóhátralékos nyilvántartásban szerepelt.
A céginformációs rendszerben elérhető adatokból kiderül, hogy az AM 2001 Kft. 301 millió 104 ezer, a Bázis Trade Zrt. pedig 203 millió 562 ezer forintos adóhiányt halmozott fel, mielőtt megszűnt. További 5 társaság adóhátralékáról pedig annyi állapítható meg biztosan, hogy az 100 millió forint feletti összegű és legalább 180 napig fennálló volt. Ha ez utóbbiaknál csak a NAV feketelistára kerüléshez szükséges alsó értékkel, azaz 100 millió forinttal számolunk, az említett társaságok összesített adóhiánya akkor is meghaladja az 1 milliárd forintot. Hangsúlyozni kell, hogy ez az összeg csupán 7 cég (vagyis a Ványik Lászlóhoz kapcsolódó és már elsüllyedt cégek körülbelül egyötödének) óvatosan becsült adóhátraléka.
Trükkök és cégvezetők
A nyilvános cégadatokból az is megállapítható, hogy a Ványik Lászlóhoz köthető társaságok ügyvezető- és/vagy tulajdonosváltásai mögött az esetek többségében feltehetően nem valós (jogszerű célra irányuló) gazdasági érdek állt, hanem elsősorban az, hogy az adott társaságot ténylegesen irányító személy – jelen esetben Ványik László –rejtve maradjon.
Konkrét példaként említhető a Bázis Trade Zrt. esete, amelyben Ványik László a cégmásolatban szereplő információk szerint 2009. június 5-éig töltött be ügyvezetői tisztséget, ezt követően, mindössze öt napig, 2009. június 5. és 10. között Szeitner Krisztián lett a társaság ügyvezetője , tőle pedig a romániai állandó lakcímmel rendelkező Virag Carmen vette át ezt a tisztséget. Időközben (2011. február 8-ával) a társaság felszámolás alá került, majd 2012. január 9-én meg is szűnt, a fentebb már említettek szerint 200 millió feletti adóhiányt hátrahagyva. Virag Carmen a cégnyilvántartás szerint 4 magyar társasághoz kapcsolható, ezek közül 3 felszámolási eljárást követően, 1 pedig kényszertörlési eljárással szűnt meg, és ezen cégek mindegyike Ványik László érdekeltségébe tartozott. Szeitner Krisztián 33 magyar gazdasági társasággal állt vagy áll valamilyen kapcsolatban, ezek többsége szintén kapcsolódik Ványik Lászlóhoz. A Bázis Trade Zrt. esetében az üzletrészek értékesítése követte az ügyvezetők változását, így azok Ványik Lászlótól előbb Szeitner Krisztiánhoz, onnan pedig Virag Carmenhez kerültek.
Senki nem tud semmit?
A "cégcsoport" zűrös ügyeivel kapcsolatban természetesen megkerestük az érintett Ványik Lászlót, aki egyik kérdésünkre sem kívánt válaszolni, majd lecsapta a telefont. Nem kívánt részletekbe menni a NAV Győr-Sopron megyei igazgatósága sem, így arról sem kaptunk további információt, hogy az egykori és jelenlegi Ványik-érdekeltségek adótartozásai milyen stádiumban vannak, cégei vagy ő személyesen szerepel-e a legnagyobb adóhátralékot felhalmozó cégek listáján. Megkerestük az Absolut Product termékeit forgalmazó kereskedelmi hálózatokat is. A Metro kommunikációs vezetője üzleti titokra hivatkozva hárította el megkeresésünket, a Tesco válasza úgy hangzik, hogy nem áll kapcsolatban a céggel, az Auchan pedig nem válaszolt a levelünkre.