A Colliers International és a CMS nemzetközi ügyvédi iroda legújabb, „CEE Office Real Estate Compass: Is your workplace Millennial-ready?” c. éves ingatlanpiaci tanulmánya szerint az Y-generáció számára a munka-magánélet integrációja, a fizetés, az előrelépési lehetőség és az iroda elhelyezkedése a legfontosabb az ideális munkahely kiválasztásakor. Az új generáció elvárásai arra ösztönözhetik a fejlesztőket és bérbeadókat, hogy új irodakialakítási trendeknek megfelelő koncepciókat, irodatereket alakítsanak ki az irodáikban, a fejlesztők pedig egyre inkább a jó elhelyezkedésű, barnamezős beruházások felé fordulhatnak.
A 72 kelet-közép-európai szakember megkérdezésével készült tanulmány szerint a legfontosabb aspektus a munkahely választásban a munka-magánélet integrációja, de a fizetés, a vezetői előrelépési lehetőségek és az elhelyezkedés szintén kulcsfontosságúak a munkahelyi elégedettség szempontjából. Az iroda megjelenése és belső kialakítása, valamint az egyéb közös helyiségek csak a válaszadók 37 százalékának voltak fontosak, az iroda fenntarthatóságát és környezetbarát megoldásait pedig csak 18 százalékuk tartotta jelentősnek. A megkérdezettek egyharmada úgy gondolja, hogy 2-3 éven belül átalakul jelenlegi munkakörülményeik.
“A közösségi irodában/terekben való munkavégzés népszerűnek bizonyult a válaszadók között, első sorban a fővárosokan. A válaszadók több mint negyede a közösségi/rugalmas irodateret határozottan vonzónak, míg további 40% részben vonzónak találta. A kutatásból mindez földrajzi szempontok alapján lebontva kiderül, hogy a fővárosokban dolgozó válaszadók 36%-a, vagyis több mint egyharmada egyértelműen támogatja a közösségi irodaterekben való munkavégzést. Ezzel szemben mindössze 4%-uk volt határozottan elutasító a közösségi irodaterekkel kapcsolatban.” - mondta Mark Robinson, a Colliers International CEE régiós piackutatási vezetője.
A rugalmas munkavégzés - beleértve az otthoni munkavégzést is - egyre elterjedtebb a régióban. A válaszadók 49 százalékának lehetőségük van a rugalmas, 57 százalékuknak pedig az otthoni munkavégzésre.
“Bérlőképviseleti munkáink során egyértelműen tapasztalható, hogy a munkáltatók első számú prioritásává vált a jelenlegi és jövőbeli munkavállalóik érdekeinek figyelembe vétele, amelynek eredménye, hogy a cégek egyre többet áldoznak a megfelelő irodakörnyezetre és munkakörülmények kialakítására. A regionális kutatás eredményét támasztja alá a Magyarországra készített legfrissebb Randstad Employer Brand tanulmány is, mely szerint hazánkban a válaszadók 64%-a figyelembe veszi, hogy mennyire tud azonosulni a vállalati kultúrával és légkörrel, amikor munkahelyet választ. Ez az érték 2016 és 2018 között 20%-ot növekedett.” – tette hozzá Mazsaroff Kata, a Colliers International iroda bérbeadási üzletágának igazgatója.
A kérdőív meglátásaiból arra lehet következtetni, hogy jelentős változások elé néz a kelet-közép-európai irodapiac. A bérlők egyre inkább rugalmas, rövidebb időtávra szóló megállapodásokat kereshetnek, habár a régió erősebb gazdaságaiban a kiadó irodahelyek száma csökkent, ami a bérbeadók és az ingatlankezelők tárgyalási pozícióját erősítheti. A trendek továbbá arra ösztönözhetik a fejlesztőket és bérbeadókat, hogy új irodakialakítási trendeknek megfelelő koncepciókat, irodatereket alakítsanak ki az irodáikban, a fejlesztők pedig a jó elhelyezkedésű, barnamezős beruházások felé fordulhatnak.
“Az irodák fizikai jellemzőit illetően a válaszadók több mint fele egyetértett abban, hogy a munkahely elhelyezkedése az egyik legfontosabb szempont. Mivel azonban központi elhelyezkedésű fejlesztési területekből kevés van, ezért a barnamezős beruházások egyre népszerűbbek lehetnek a közeljövőben.” – mondta Czike Gábor, a CMS Budapest ingatlanjogi csoportjának vezetője.