Ezrével hozta össze az ISIS terroristáit egymással a Facebook ismerősöket javasoló algoritmusa, írja a Telegraph. A lap ismerteti egy friss tanulmány eredményeit, mely 96 országban ezer ISIS-támogató felhasználói profilját és aktivitását analizálta. A szöveg szerint az ismerősjavasoló algoritmus rutinszerűen ismertetett meg egymással radikális iszlamista érdeklődésű embereket.
Az algoritmus ugyanabból az óriási mennyiségű személyes információból dolgozik, melyet a Facebook gyűjt össze a felhasználókról. Ezek segítségével targetálják az oldalon a hirdetéseket a cégek, és ezek nyomán alakulnak ki a userekről azok az érdeklődési profilok, melyek nyomán az algoritmus bedobálja a közös érdeklődési körök alapján érdemesnek ítélt ismerős-javaslatait. Mivel ezt nem ellenőrzi senki, a barátjavasolás hatékony eszköze lett a szélsőséges eszmék terjedésén túl a konkrét terrorista-toborzásnak is.
Gregory Waters, a tanulmány társszerzője arról beszélt, hogy az oldal elkezdte folyamatosan ISIS-szimpatizáns ismerős-ajánlatokkal bombázni, miután kapcsolatba lépett egyetlen szélsőségessel a Facebookon. Kollégája, Robert Postings esete még ennél is riasztóbb. Postings a Fülöp-szigeteki iszlamista aktivitásról olvasott híreket normális, azaz nem szélsőséges/dezinformációs oldalakon, ám pár órán belül több tucat olyan barát-javaslatot kapott, akik abban a régióban élnek, és szélsőségesek.
Ha pedig megvan a kontakt, akkor pedig a dzsihadisták hamar radikálizálhatják az arra fogékonyakat. Egy példa a tanulmányból, hogy mennyire gyorsan megy ez: 2017 márciusában egy Fülöp-szigeteki szélsőséges felhasználó bejelölt egy New York-i usert, aki nem volt muszlim, de érdeklődött a vallás iránt. Az indonéz user a visszaigazolás után elkezdett neki egyre radikálisabb iszlamista, ISIS-támogató tartalmakat küldeni, az amerikai ismerős pedig mindet lájkolta is. Hat hónap leforgása alatt sikerült az iszlámról semmi stabil képpel nem rendelkező felhasználóból ISIS-támogató extremistát csinálni.
A tanulmány arra is rámutat, mennyire kevéssé hatékony, ahogy a Facebook ezt a problémát kezeli. A vizsgált ezer radikális profil közül kevesebb, mint a felét tiltották le az elemzést követő fél éven belül. És bár az uszító posztokat eltávolították, sok esetben a profilt nem tiltották le, illetve több esetben a letiltott terrorista-szimpatizáns profilt visszaállította a Facebook, miután a blokkolt user panaszt tett a letiltásért.
A Facebook szóvivője azzal reagált, hogy terroristáknak nincs helye a Facebookon, illetve ők agresszívan dolgoznak azon, hogy minden terrorista tartalmat és usert eltávolítsanak. A szóvivő szerint ez működik, az eltávolított ISIS és Al-Kaida tartalmak 99 százalékát a saját algoritmusuk találja meg, de nincs könnyű technikai megoldás atz online terrorizmus elleni harcra. Hozzátette, hogy eddig is fontmilliókat költöttek arra, hogy beazonosítsák és eltávolítsák a szélsőséges tartalmakat, és ez a jövőben sem lesz másképp.
Igaz, a tanulmányban feltárt probléma elsődlegesen nem a terrorista tartalmak eltávolítása, hanem a hálózatépítés és beszervezés volt.
Ezrével hozza össze egymással az iszlamista terroristákat a Facebook
A közösségi oldal ismerősöket ajánló algoritmusa az érdeklődési körök mentén javasol barátokat a felhasználóknak. Ez pedig a szélsőséges és terrorista felhasználóknál sem működik másként, akik ezzel rémisztő hatékonysággal tudják radikalizálni és szervezeteik számára toborozni az iszlám iránt érdeklődőket.