Nemrégiben kiderültek az évek óta lebegtetett III. kerületi projekt részletei. „Célja egy exkluzív, többfunkciós rendezvény- és kulturális központ létrehozása az Óbudai sziget déli oldalán, a Petőfi Kulturális Ügynökség (PKÜ) tulajdonában lévő, jelenleg nem üzemelő ipari műemlék épületegyüttes – egykori gépműhelycsarnok – és a köztes terület felhasználásával” – közölte a Multikulti Zrt. a május eleji közleményében.
Az óbudai projekt azonban csak egy a sok közül, amiért az állam (Magyar Kulturáért Alapítvány) 2021-ben a Petőfi Kulturális Ügynökség Nonprofit Zrt.-t megalapította, Demeter Szilárd vezetésével, aki ezen kívül még a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója is, de elnöke a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központnak, tagja a Magyar Kultúráért Alapítvány vezetőségének.
A PKÜ az alapítása óta eltelt öt év legmagasabb számaival zárta 2024-et:
a korábbi 474 milliós nettó árbevételt 714 millió forinttal fejelte meg, a 2023-as 105 milliós nyereséget pedig 400 milliós profitra hizlalta. Azaz Demeter Szilárdék közel négyszeresére növelték a nyereségüket.
A cég egyébként – a beszámoló kiegészítő melléklete szerint – támogatási szerződések kapcsán 2024-ben működési támogatásra nem kevesebb, mint 5,7 milliárd forintot, míg beruházási támogatásra 491 milliót kapott, az anyavállalattól pedig 59 millió forint érkezett a számlájára.
Ez összesen közel 6,2 milliárd forint.
Fotó: MultiKulti Zrt.
Mindeközben tavaly a vezető tisztségviselők – élükön Demeter Szilárddal, az igazgatóság elnökével – juttatásai a korábbi 34,8 millióról 53 millióra nőttek. A vállalkozásnak háromfős igazgatósága van, tehát átlagosan közel 1,5 millió forintot vihettek haza a tagok havonta – csak innen.
(Május végén derült ki, hogy bár az ügynökségnek évről évre egyre nagyobb a forgalma, és egyre izmosodó nyeresége van, mégsem minden jöhet nekik sem össze: az elmúlt években negyedmilliárd forintot áldoztak egy angol nyelvű irodalmi folyóiratra – írta meg a hvg.hu. Hozzáteszik: az áttörés elmaradt, noha a 2021–2023-ban mindössze hét számot megélt lapra, a The Continental Literary Magazine-ra elment a művészeti folyóiratok egyéves támogatása).
Az ügynökség leányvállalatai egyelőre halványabban muzsikálnak
Még 2020-ban született meg az ötéves könnyűzenei terv, melynek részeként Demeter Szilárd egy 23 milliárd forintos „világraszóló popkulturális és társművészeti központot” álmodott meg a Hajógyári-sziget 30 hektáros déli részére és az Óbuda főterén álló barokk Zichy-kastélyba. Ezt mind meg is kapta: ipari műemlékestül, hajógyári épületestül, a hajdani Vizoviczki szórakozóhelyestül, római kori Hadrianus-palotástul, hogy aztán kiállítótermet, rockmúzeumot, több ezer fős rendezvényhelyszíneket, próbatermeket, közösségi tereket és társművészeti helyeket alakítsanak ki – már nemcsak a látványtervek vannak készen, hanem a munka is elkezdődött a helyszíneken.
Mindezen nagyívű álmokra a Petőfi Ügynökség Nonprofit Zrt. a következő leányvállalatokat hozta létre az elmúlt pár évben – székhelyük egytől egyig a Hajógyári sziget:
- Petőfi Média Nonprofit Kft.
- Hajógyár I. Üzemeltetési és Beruházási Kft.
- Hajógyár II. Ingatlanfejlesztési Kft.
- Rockpart Ingatlanfejlesztési Nonprofit Kft.
- Forum Hungaricum Nonprofit Kft. (egykori Design Terminál)
- Petőfi Alkotóházak Kulturális Ingatlanhasznosító Nonprofit Kft.
Nos, a Demeter-cégháló tagjainak tavalyi éve egészen vegyesen alakult: a film-, videó- és televízióműsorgyártásra alapított Petőfi Média – ahol 83-ról 105 főre duzzadt az alkalmazottak száma – 2024-ben szerényebb évet zárt az előzőnél. A korábbi 687 millió forintos nettó árbevétel ugyanis 95,5 millióra zsugorodott, nyeresége pedig 77 millióról 21 millió forintra apadt. A karcsúbb év hátterében minden bizonnyal a halasztott bevételei állhatnak (649 millió). Sőt, pénzeszközei is megcsappantak, 600 millióról 63 millió forintra.
A saját és bérelt ingatlanok bérbeadására és üzemeltetésére alapított Hajógyár I. nettó árbevétele ugyan 334 millió forintról 1,2 milliárdra nőtt, ám nyeresége 23 millióról 1,6 millióra apadt. De a korábbi 15-ről 55 fősre növelték a kollektívát, amitől a bérköltség 219 millióról 601 millióra ugrott.
A Hajógyár II. teljesen azonos profillal létesült, mint elődje, és 50 milliós nettó árbevétellel indította az alapítása óta eltelt első teljes évét, nyeresége pedig mindössze ezer forint lett. A vállalkozás első évében 7 főt vettek fel.
A Rockpart szintén ingatlanüzemeltetésre jött létre, és147 milliós forgalmából mindössze 3 ezer forintos pozitívummal zárt. Az ott dolgozók számát 8-ről 19 főre emelték. Nemsokára kész is a Budapest, Bem rakpart 6. szám alatti – az egykori Andrássy palota földszintjén működött – legendás művelődési házból kialakított kávéház, koncertterem és rockmúzeum a budai rakpart egyik legszebb épületében. A Szabad Európa próbálta megtudni, mennyibe kerül az átadás előtt álló közösségi tér, de több okból sem sikerült teljes képet kapnia a Rockpart költségvonzatáról. Nos, a cég tavalyi beszámolója szerint támogatási előlegre 1 milliárd forintot kaptak, de minden bizonnyal ez még nem a teljes árköltség.
A Forum Hungaricum (az egykori Design Terminal) 23 milliós forgalmából 9,7 milliós nyereséget profitált. Létszámában itt is jelentős változás történt, csak itt éppenséggel a korábbi 206 főből egy év alatt 130-an maradtak alkalmazásban.
A Petőfi Alkotóházak sem kivétel, ez a társaság is ingatlannal kapcsolatos főtevékenységekre létesült 2024 májusában, így a második félévben 106 ezer forintos veszteséggel zárt, munkavállalót nem foglalkoztatott. A Petőfi Kulturális Ügynökség az ország 11 alkotóházát vonta a fennhatósága alá.
Óbudai-sziget: 4 fő rendezvénytér
De visszakanyarodva a legnagyobb, Óbudai-sziget projekthez, a Sziget Fesztivál helyszínéhez: 2023-ban Demeter Szilárd szerint a sajtó kiforgatta a szavait, mikor azt írták, hogy felszámolná a legendás fesztivált a projekttel járó beruházásokkal. A Multikulti Zrt. közleménye azt is írja, hogy a szigeten ugyanakkor kiemelt figyelmet kap a meglévő zöldterületek védelme, azok rehabilitációja és ökológiai gazdagítása. Ezen szempontok figyelembevételével a koncepció szerint a területen négy rendezvény- és programhelyszínt alakítanak ki 2026 elejéig. Ezek a következők:
- Event Hall – Az év végéig adják át Budapest egyik legnagyobb befogadóképességű zárt rendezvényterét.
- Dock – Egy ipariműemlék-épületben kialakított, multifunkcionális rendezvénytér, amely a történelmi atmoszférát ötvözi a korszerű rendezvényszervezési igényekkel.
- Riverside Stage – Egy egyedi kialakítású, nyitható oldalfalú rendezvénysátorral felszerelt szabadtéri helyszín a Duna partján, amely lehetővé teszi a tér átalakítását és az időjáráshoz való alkalmazkodást.
- Fénymúzeum – Közép-Európa egyik legnagyobb területű, digitális és fényalapú művészeti élményközpontja, amely folyamatosan megújuló interaktív tartalommal várja majd a látogatókat.