4p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A tulajdonosi szerkezetben történt legutóbbi változást követően nyolc hónappal új érdekeltségi körbe került a kínai vakcinákat beszerző közvetítőcég. Ennek ellenére nem lett világosabb a végső tulajdonosok kiléte. 

Amikor Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter idén márciusban a Facebook-oldalán közzétette a vakcinaszerződéseket, a legnagyobb kérdés az volt, hogy miért kellett a kínai vakcinák beszerzésére közvetítőcéget beiktatni, és kik állnak az egészen friss alapítású társaság mögött. 

A kínai vakcinák beszerzésére a Danubia Pharma Kft. kötött szerződést, melynek egyedüli tulajdonosa a Syntonite Med Zrt. Utóbbi cégben részesedéssel bíró személy a Danubia Pharma ügyvezetője, Tuza Máté. Korábban az Indexnek úgy nyilatkozott: 

"a cég tulajdonosai magyar szakmai befektetők, akik a hazai egészségügy helyzetének javításában látják a jövőjük zálogát".

Lapunk kiderítette, hogy a tulajdonosváltásban résztvevők, a céghálóban érdekeltek, valamint a székhelyek, mint kapcsolódási pontok egészen a lélegeztőgép-bizniszben is érdekelt körig vezetnek el. Itt megtalálni Szeverényi Márk gyógyszerkereskedőt, aki Szabó László sógora. Szabót korábban Szijjártó Péter helyetteseként jegyezték, ma pedig a NER médiaholdingjának vezérigazgatója. 

Október elején azonban újabb változás történt a tulajdonosi szerkezetben. Hogy ezzel az említett szakmai befektetők jelentek-e meg, vagy egyszerűen más érdekek domináltak, azt a mai napig nem lehet tudni. De mondjuk is, mi történt. 

A cégbíróságra benyújtott papírok szerint a Syntonite Mednél október 6-án közgyűlést tartottak, melynek egyik napirendi pontja volt a társasági szerződés módosítása. Ebben ugyanis át kellett vezetni a két új tulajdonos megjelenését. A korábbi részvényesek, Tuza Máté és Gergely Csaba Mátyás kiszálltak a cég mögül (Tuza Máté operatív szinten a társaság élén maradt), és érkezett két új tulajdonos 50-50 százalékos részesedéssel: 

  • a Fidenza Magántőkealap,
  • valamint a Grado Magántőkealap. 

Kézről kézre jár a vakcinát beszerző cég (Fotó: Sinopharm)
Kézről kézre jár a vakcinát beszerző cég (Fotó: Sinopharm)

Mindkettő képviselője ugyanaz a cég, a Capstone Befektetési Alapkezelő Zrt. Ennek tulajdonosa a Földvári és Fia Tanácsadó Kft., amelyet Földvári Gábor és fia birtokolnak. Földvári Gábor üzletember, vállalkozó, számos cégben érdekelt, többek között a Reál Hungary Zrt. igazgatóságának is tagja. Neve leginkább a letelepedésikötvény-bizniszből lehet ismert, ő az egyik ciprusi illetőségű közvetítő cégnek, az Innozone Holdings Ltd.-nek a képviselője. Tőzsdei körökben is ismert magánbefektető, korábban az Exbus vezetésében és a Bookline meghatározó tulajdonosai között is megfordult. 

Az, hogy a Fidenza és a Grabo Magántőkealapokat Földvári Gábor cége kezeli, még nem egyenértékű azzal, hogy a két tőkealap tulajdonosai között is megtalálható lenne. A magántőkealapok legnagyobb előnye ugyanis, hogy azok tulajdonosai és a bennük lévő vagyon a nyilvánosság előtt rejtve marad. Igaz, néhány esetben felvállalással vagy névazonosság miatt sejthető, kik állnak a magántőkealapok miatt, de itt nem ilyen helyzetről van szó. 

Sokat hozott a vakcinabiznisz

Határozottan jó üzlet volt a Danubia Pharmának a kínai vakcinák beszerzése. Mint arról beszámoltunk, egy év alatt majdnem 10-szer több árbevételhez jutott a cég, 3,4 milliárd folyt be az előző évi 362 millió után. Igaz, ezzel párhuzamosan a kiadások is jócskán megugrottak, ám ennek ellenére az előző évi 21,6 milliós veszteség után kicsivel több mint egymilliárd forint tiszta nyereség maradt a cég kasszájában. És ez tényleg ott is maradt, ugyanis a tulajdonosok úgy döntöttek, nem fizetnek osztalékot. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!