Amikor Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter idén márciusban a Facebook-oldalán közzétette a vakcinaszerződéseket, a legnagyobb kérdés az volt, hogy miért kellett a kínai vakcinák beszerzésére közvetítőcéget beiktatni, és kik állnak az egészen friss alapítású társaság mögött.
A kínai vakcinák beszerzésére a Danubia Pharma Kft. kötött szerződést, melynek egyedüli tulajdonosa a Syntonite Med Zrt. Utóbbi cégben részesedéssel bíró személy a Danubia Pharma ügyvezetője, Tuza Máté. Korábban az Indexnek úgy nyilatkozott:
"a cég tulajdonosai magyar szakmai befektetők, akik a hazai egészségügy helyzetének javításában látják a jövőjük zálogát".
Lapunk kiderítette, hogy a tulajdonosváltásban résztvevők, a céghálóban érdekeltek, valamint a székhelyek, mint kapcsolódási pontok egészen a lélegeztőgép-bizniszben is érdekelt körig vezetnek el. Itt megtalálni Szeverényi Márk gyógyszerkereskedőt, aki Szabó László sógora. Szabót korábban Szijjártó Péter helyetteseként jegyezték, ma pedig a NER médiaholdingjának vezérigazgatója.
Október elején azonban újabb változás történt a tulajdonosi szerkezetben. Hogy ezzel az említett szakmai befektetők jelentek-e meg, vagy egyszerűen más érdekek domináltak, azt a mai napig nem lehet tudni. De mondjuk is, mi történt.
A cégbíróságra benyújtott papírok szerint a Syntonite Mednél október 6-án közgyűlést tartottak, melynek egyik napirendi pontja volt a társasági szerződés módosítása. Ebben ugyanis át kellett vezetni a két új tulajdonos megjelenését. A korábbi részvényesek, Tuza Máté és Gergely Csaba Mátyás kiszálltak a cég mögül (Tuza Máté operatív szinten a társaság élén maradt), és érkezett két új tulajdonos 50-50 százalékos részesedéssel:
- a Fidenza Magántőkealap,
- valamint a Grado Magántőkealap.
Mindkettő képviselője ugyanaz a cég, a Capstone Befektetési Alapkezelő Zrt. Ennek tulajdonosa a Földvári és Fia Tanácsadó Kft., amelyet Földvári Gábor és fia birtokolnak. Földvári Gábor üzletember, vállalkozó, számos cégben érdekelt, többek között a Reál Hungary Zrt. igazgatóságának is tagja. Neve leginkább a letelepedésikötvény-bizniszből lehet ismert, ő az egyik ciprusi illetőségű közvetítő cégnek, az Innozone Holdings Ltd.-nek a képviselője. Tőzsdei körökben is ismert magánbefektető, korábban az Exbus vezetésében és a Bookline meghatározó tulajdonosai között is megfordult.
Az, hogy a Fidenza és a Grabo Magántőkealapokat Földvári Gábor cége kezeli, még nem egyenértékű azzal, hogy a két tőkealap tulajdonosai között is megtalálható lenne. A magántőkealapok legnagyobb előnye ugyanis, hogy azok tulajdonosai és a bennük lévő vagyon a nyilvánosság előtt rejtve marad. Igaz, néhány esetben felvállalással vagy névazonosság miatt sejthető, kik állnak a magántőkealapok miatt, de itt nem ilyen helyzetről van szó.
Sokat hozott a vakcinabiznisz
Határozottan jó üzlet volt a Danubia Pharmának a kínai vakcinák beszerzése. Mint arról beszámoltunk, egy év alatt majdnem 10-szer több árbevételhez jutott a cég, 3,4 milliárd folyt be az előző évi 362 millió után. Igaz, ezzel párhuzamosan a kiadások is jócskán megugrottak, ám ennek ellenére az előző évi 21,6 milliós veszteség után kicsivel több mint egymilliárd forint tiszta nyereség maradt a cég kasszájában. És ez tényleg ott is maradt, ugyanis a tulajdonosok úgy döntöttek, nem fizetnek osztalékot.