5p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Feltételezhetően az év eleji tulajdonosváltás is közrejátszhatott abban, hogy a cég, melyre a kormány a kínai vakcinák beszerzésére szerződött, jóval idő előtt leadta 2020-as éves beszámolóját. 

A nyilvánosságra hozott vakcinaszerződésekből derült ki közel két hónappal ezelőtt, hogy a kínai oltóanyag beszerzésében egy közvetítőcég is szerepet kapott. A Danubia Pharma Kft. főtevékenységét tekintve szakavatott piaci szereplőnek tűnik, gyógyszer, gyógyászati termékek nagykereskedelmével foglalkozik. 

A cég az elmúlt években egyre gyengébb számokat produkált: míg 2015-ben még 1,6 milliárdos árbevételt könyvelhetett el, addig 2019-ben már csak 362 milliósat, ami alig haladja meg az előző évi 358,4 millió forintot. Aztán jött a 2020-as év, amikor hirtelen a cég minden idők legjobb üzleti évét hozta össze a fennállása óta. 

Az Igazságügyi Minisztérium honlapján elérhető éves beszámoló szerint 2020-ban majdnem 10-szer több árbevételhez jutott a Danubia Pharma, 3,4 milliárd forinthoz az előző évi 362 millió után. A látványos növekedés nem a belföldi értékesítésnek köszönhető, hanem a külföldi piacoknak - derül ki a kiegészítő mellékletből. Míg a belföldi értékesítésből származó bevételek alakulása az előző évek tendenciáját követve tovább csökkent, 287 millióra 362-ről, addig a jelek szerint zsíros szerződéssel kecsegtető külföldi partnerrel sikerült megállapodnia a Danubia Pharmának. A 2019-es nulla forint után a 2020-as bevételeinek zöme külföldön értékesített termékek árbevétele; 3,1 milliárd forintot könyveltek el ilyen tevékenység nyomán. 

Mivel a kiegészítő melléklet ennél több részletet nem árul el a külföldi célországokról, sem termékkategóriákról, kérdéseinket múlt pénteken elküldtük a Danubia Pharmának és vezetőjének, Tuza Mátét is. Ám a több címre is elküldött megkereséseinkre cikkünk megjelenéséig nem érkezett válasz. 

Fotó: MTI
Fotó: MTI

A cégnél tavaly novemberben tulajdonosváltás volt, és most már azt is tudjuk, az előző évben rekord árbevételt értek el.

A bevételek növekedésével párhuzamosan a ráfordítások is magasabb szinten alakultak. Anyagjellegűként az előző évi 331,3 millió után 2,055 milliárdot könyveltek el, mely szinte teljes egészében az eladott áruk beszerzési értéke (elábé). Leegyszerűsítve ezekből a számokból, vagyis a bevételből és az elábéból arra a következtetésre juthatunk, hogy megközelítőleg 2 milliárd forintot költöttek termékek beszerzésére, amit 50 százalékkal magasabb áron, mintegy 3 millliárd forintért adhattak tovább.  

Az ugyanakkor kérdésként felmerülhet, hogy egy néhány százmilliós eredménytartalékkal rendelkező cég, mely a korábbi években pár százmilliós árbevételből veszteségesen működött, hitel és kölcsön felvétele nélkül (a mérleg ezen során csak minimális változás volt, 171 milliót tart nyilván a cég), hogy finanszírozhatott kétmilliárdos beszerzést. Erre még az éven átnyúló teljesítés, mint lehetőség sem adna magyarázatot, hiszen ilyenre sem utalnak a beszámoló számai. 

Az eredménybeszámolóra visszatérve, a Danubia Pharma Kft. személyi jellegű kiadásai is megduplázódtak. Igaz, marginális tételről beszélünk, hiszen a cég egyetlen alkalmazottal tudta tavaly megtízszerezni az árbevételét. A 2019-es 1,045 millió után tavaly 2,1 milliót számoltak el az egyetlen alkalmazottra. 

Mfor-vélemény:
Ezen a ponton érdemes megállni egy gondolat erejéig. A céges beszámolóban szereplő adatok alapján mindössze egyetlen alkalmazottja volt tavaly a cégnek. Idén viszont már a létszám jelentősen gyarapodhatott. Tuza Máté, a Danubia Pharma tulajdonos-vezérigazgatója az Indexnek korábban azt nyilatkozta, hogy hárman irányítják a Sinopharm-projektet, amelyben rajtuk kívül még közel 20 munkatárs dolgozik. Ugyanitt mondta el, hogy már tavaly, a járvány első hónapjaiban keresni kezdte a cég a potenciális kapcsolatokat vakcinagyártókkal, így jutottak el Kínába. Itt pedig joggal merül fel a kérdés, hogy vajon egy remek üzlet megkötése előtt miért adnak el céget a korábbi tulajdonosok. 

A bevételek és ráfordítások nyomán üzemi szinten is jelentős nyereséget mutattak ki, 1,1 milliárd forintot, amit a pénzügyi műveleteken elért 10 milliós veszteség és a fizetendő 99 millió forintos adó elszámolása némiképp tovább csökkentett. Végeredményben 1,007  milliárd forint tiszta nyereséget könyvelhettek el az előző évi 21,6 milliós veszteség után. 

A jegyzőkönyv tanúsága szerint a milliárdos nyereségből nem fizetnek osztalékot, azt teljes egészében bent hagyják a cégben. 

A fellendülés útjára lépett a cég

Noha meglepetésre már a 2020-as év is remek számokat hozott a Danubia Pharma Kft.-nek, 2021 még ezt is túlszárnyalhatja. Idén februárban ugyanis a kínai vakcinák beszerzésére kötöttek szerződést, ami mintegy 55 milliárd forintos megbízást jelent. 

És bár a Nemzeti Népegészségügyi Központtal kötött szerződés értelmében átlátható tulajdonosi háttérrel rendelkezik a társaság, a fellelhető adatbázisokban a Syntonite Med Zrt.-n keresztül csak Tuza Máté és Gergely Csaba azonosítható végső, részesedéssel bíró személyekként - számoltunk be elsőként róla. Ám ez nem jelenti azt, hogy tényleges tulajdonosokról beszélhetünk, Tuza Máté korábban az Indexnek ugyanis úgy fogalmazott, hogy 

"a cég tulajdonosai magyar szakmai befektetők, akik a hazai egészségügy helyzetének javításában látják a jövőjük zálogát".

Korábbi cikkünkben és más sajtótermékekben megjelent információk alapján egyébként a tulajdonosváltásban résztvevők, a céghálóban érdekeltek, valamint a székhelyek, mint kapcsolódási pontok egészen a lélegeztőgép-bizniszben is érdekelt körig vezetnek el. Itt megtalálni Szeverényi Márk, gyógyszerkereskedőt, aki Szabó László sógora. Szabót korábban Szijjártó Péter helyetteseként jegyezték, ma pedig a NER médiaholdingjának vezérigazgatója. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!