4p

Egy felmérés szerint a lakosság több, mint fele számára fontos lenne, ha rendelkezne valamifajta megtakarítással, többségük pedig lakáscélra gyűjtene a félretett pénzből. 

A Takarékossági Világnap (október 31.) alkalmából a Fundamenta-Lakáskassza által készített kutatásból kiderül, hogy a megkérdezettek 95,5 százaléka szerint legalábbis „fontos”, hogy rendelkezzünk valamilyen megtakarítással. A válaszadók közel negyede - 24 százalék - „nagyon fontosnak” tartja a családok életében a megtakarítások meglétét, 17,5 százalék szerint „fontos”, 54 százalék szerint pedig „elengedhetetlen”, hogy rendelkezzünk az öngondoskodás valamely formájával. Mindössze alig 1-1 százalék vélekedett úgy, hogy „inkább nem fontos” vagy „egyáltalán nem fontos”, hogy rendelkezzünk tartalékkal - olvasható a cég közleményében.

A felmérésben résztvevők többségének (26 százalék) esetében a család havi nettó jövedelme a 350 ezer-500 ezer forintos sávba esik. A válaszadók több mint 22 százalékának családja nettó 500 ezer forint feletti havi jövedelemről számolt be, míg a 250 ezer és 350 ezer forintos sávba esők aránya megközelítette a 18 százalékot.

A megtakarítási hajlandóság azokban a családokban a legnagyobb, amelyekben a család havi nettó jövedelme a 350 ezer - 500 ezer forintos sávba esik.

Arra a kérdésre, hogy „mi ösztönözne nagyobb összegű megtakarításra?” a válaszadók csaknem 63 százaléka a magasabb havi bevételt jelölte meg, 10,5 százalék úgy vélte, hogy az élethelyzetében bekövetkező változás – pl. házasságkötés, gyermekszületés, nyugdíjba vonulás – magasabb megtakarítási hajlandóságot generálna.

Mindössze 11 százalék vélte úgy, hogy elegendő az az összeg, amelyet megtakarít, a válaszadók 15 százaléka pedig a „jó megtakarítási konstrukciókat” nevezte legfőbb motiváló tényezőnek.

A megkérdezettek túlnyomó többsége, mintegy 76 százaléka havi rendszerességgel rak félre valamekkora összeget, 17 százalékuk alkalmanként, 3 százalék pedig félévente-évente tesz félre.

Arra a kérdésre, hogy „mire tervezi felhasználni megtakarítását?” kiemelkedően sokan – több mint 41 százalék -  említettek valamely, a lakhatással, lakáskörülményekkel kapcsolatos lakáscélt. Közülük 61 százalék lakás-, illetve házvásárlásra takarékoskodik, míg 39 százalékuk lakásfelújításra, illetve bútorvásárlásra szánja a megtakarított összeget. Ennek megfelelően a válaszadók között magas azoknak az aránya, akik lakás-előtakarékossági szerződést kötöttek, és ennek segítségével akarják megvalósítani lakásálmaikat.

Minden negyedik válaszadó – s ez összhangban áll a lakáscéllal, mint legfontosabb megtakarítási céllal – lakás-előtakarékossági szerződést kötött.

Nyugdíjas éveikre a megkérdezettek 18 százaléka tesz félre, 14 százalékuk nyaralásra spórol, 5 százalék gépkocsit szeretne majd vásárolni, 4 százalék pedig gyermekei későbbi tanulmányait finanszírozná megtakarításaiból.

A kutatásból kiderül, hogy egyre többen gondolják úgy, hogy a pénzügyi ismeretek átadása, oktatása, az azokról való beszélgetés fontos része az életünknek, s mindössze a válaszadók kevesebb, mint 2 százaléka vélekedett úgy, hogy nem tartja azt fontosnak. A megkérdezettek közel 85 százaléka gondolja úgy, hogy mind az óvodában, mind az iskolában, mind pedig a családban fontos beszélni a pénz beosztásáról és a megtakarítások fontosságáról.

Ugyanakkor a válaszadók 11,2 százaléka szerint elegendő, ha családi körben hallanak erről a gyerekek, 2,5 százalék pedig úgy vélte, hogy ez a nevelési-oktatási intézmények feladata.  A lakosság még mindig kiemelkedően nagy arányban - a válaszadók közül minden ötödik – tartja készpénzben megtakarításait, ugyanakkor feljövőben van – közel 18 százalék – azoknak az aránya, akik állampapírt vásárolnak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!