3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Magyar Közlönyben megjelent határozatból ezt is ki lehet olvasni. A fürdőturizmusnak pedig 3 milliárdos keret nyílik meg.

A jelek szerint ismét elérhetővé válik az ágazati bértámogatás, amellyel a Covid miatt nehéz helyzetbe került cégeket segítik a munkaerő megtartásában. A járvány miatt indított program május végén zárult, ám egy friss kormányhatározat azt sejteti, hogy hamarosan újabb keret nyílik meg a vállalkozások előtt.

Sok étterem a korlátozások feloldása után dobta be a törülközőt
Sok étterem a korlátozások feloldása után dobta be a törülközőt

A tegnapi Magyar Közlönyben egyebek mellett a GINOP (Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program) éves fejlesztési keretének megállapításáról szóló kormányhatározatot is módosították.

Ennek részeként egy új sort emeltek be a támogatandó célok közé "Ágazati bértámogatás a COVID-19 járvány munkaerőpiaci hatásainak kezelésére" címmel. 

A felhívás keretösszegét 84 milliárd forintban állapították meg, a meghirdetésének tervezett idejeként pedig 2021 augusztusát (tehát a mostani hónapot) jelölték meg a kormányhatározatban.

A keretösszeg egyébként szinte fillérre megegyezik azzal az összeggel, amennyit az előző, május végén zárult ütemben fordítottak ágazati bértámogatásra.

A támogatás igénylőjeként pedig az Innovációs és Technológiai Minisztériumot tüntetik fel a jogszabályban.

Ezek alapján gondolhatnánk, hogy tulajdonképpen egy utólagos elszámolás elkönyveléséről van szó, az Európai Szociális Alap igénybe vételével.

Ugyanakkor a program meghirdetésének idén augusztusi céldátuma azt sugallja, hogy a kormány újabb pénzügyi csomagot bocsát a járvány által megtépázott ágazatokban működő cégek rendelkezésére.

Az ágazati bértámogatással korábban a szolgáltatószektort célozták, ahol a vendéglátáson van a fő hangsúly. A munkabér 50 százalékát vállalta át az állam, havi bruttó 251 100 forintig. A munkaadónak ezért vállalnia kellett, hogy megadott határidőig nem szünteti meg a munkaviszonyt.

A bértámogatásnak egyébként volt egy ága, amely a kutatás-fejlesztésre volt specializálva, s amely rajta volt tavaly a GINOP támogatási listáján, s ahol ezt lezártként ("megtörtént 2020-ban" megjegyzéssel) tartják nyilván. Szintén megtalálni ezen a listán a kamatmentes újraindítási gyorskölcsön konstrukciót, amit május végén a kormányzati illetékesek egy olyan eszközként emlegettek, amelyik az ágazati bértámogatás kifutása után is a gazdasági nehézségekkel küzdő cégek rendelkezésére áll.

(Az említetten túl még egy területtel bővül a GINOP-lista a határozat értelmében: 3 milliárd forintos keretösszeggel a természetes fürdőhelyek komplex és élményközpontú fejlesztésére írnak ki felhívást idén szeptemberben.)

A bértámogatásra - és más segítségre is - nagy igényt tart a vendéglátóipar. Klasszis Klub online rendezvényünkön legutóbb Gerendai Károly fesztiválrendező és étteremtulajdonos volt a vendégünk, aki a meghirdetett állami támogatási programok előnyeiről és hátrányairól is beszélt hallgatóságunknak, valamint arról, hogy miért zárnak be éttermek a korlátozások feloldása után is:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!