7p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A számos közbeszerzést elnyert informatikai és távközlési vállalat, a 4iG megfeszített tempóban növekszik. A terjeszkedésnek ugyanakkor komoly költségei vannak, amelyet ki kellene a jövőben termelnie a vállalatnak, ez pedig komoly versenyfutásra kényszeríti, hiszen a bevételeit minél gyorsabban kellene növelnie annak érdekében, hogy a kötelezettségeinek eleget tudjon tenni. Utóbbiak eddig sem voltak alacsonyak, de ezeket most megfejeli a társaság egy rekordmértékű, 350 milliárd forintos kötvénykibocsátással.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) által életre hívott Növekedési Kötvényprogram (NKP) keretében soha ekkora mértékű kibocsátás még nem volt, mint amire a 4iG készül. Pontosabban fogalmazva a vállalat által bejelentett 350 milliárd forintos értéknek még a közelében sem volt korábban egyetlen társaság sem. Olyan hazai óriások, mint a Mol vagy a Magyar Telekom ennek a töredékéért 100, illetve 70 milliárdért adtak el értékpapírokat. De még az eddigi rekorder, a Nestlé is csupán ennek a harmadának megfelelő, 115 milliárdos kötvénykibocsátást hajtott végre.

Szintet lép a 4iG

A kedden bejelentett kötvények összértéke nemcsak az NKP-t tekintve, hanem általában a magyar vállalati szektor szempontjából is kiemelkedő. A közel 1 milliárd eurós érték olyan összeg, amilyen szinten eddig csupán a Mol, a Magyar Telekom vagy az OTP mozoghatott, más hazai vállalatok ennél „alacsonyabb ligában” játszottak.

A most bejelentett forrásbevonás abból a szempontból nem meglepő, hogy a társaság közgyűlése a közelmúltban 400 milliárd forintos kibocsátást hagyott jóvá. Továbbá az MNB-program előírása megköveteli a Scoope Rating minősítését, amelynek friss eredményét a 4iG néhány hete közzétette. Más kérdés, hogy a társaság kreditbesorolását rontották.

Jászai Gellért, a 4iG vezére elképesztő tempót diktál (Forrás: 4iG)
Jászai Gellért, a 4iG vezére elképesztő tempót diktál (Forrás: 4iG)

A hivatalos tájékoztatóból kiderült, hogy az értékpapírok 50 millió forint névértékűek lesznek, ami egyértelműsíti, hogy intézményi befektetők fogják lejegyezni. Az NKP szabályai alapján a kötvények 50 százaléka vélhetőleg az MNB-hez fog kerülni, ám forrásaink szerint a piaci szereplők egyelőre csak találgatnak, hogy 175 milliárd forint értékű kötvényt kinek fognak eladni. A hazai intézményi befektetők ennek legfeljebb az 5-10 százalékát szívják fel, miközben a 4iG a nemzetközi porondon nem tűnik olyan szereplőnek, mint amely egy ekkora kibocsátást sikeresen végre tudna hajtani.

A fenti aggályok ellenére a piaci szereplők arra számítottak, hogy sikeres lesz az aukció. Ha minden nem is alakult az eredetileg tervezettek szerint, élénk érdeklődés kísérte a kibocsátást, és összesen 287,75 milliárd forint össznévértékben sikerült kötvényeket értékesíteni. A teljes tervezett teljes mennyiséget ugyan nem jegyezték le, a hozamok terén viszont "spórolt" a 4iG, hiszen a jegyzés kapcsán kiadott tájékoztató szerint kötvényt a társaság 5,8026 százalékos átlaghozammal 2021. december 17-én bocsátja ki.

A társaság korábbi hivatalos közleményében az is szerepel, hogy 10 éves futamidejű, az ötödik év végétől amortizálódó lesz a kötvény. Ez azt jelenti, hogy a tőkére jutó kamatfizetés az első öt évben is megtörténik, majd az ötödik év végén elkezdődik a tőketörlesztés is, amelyet logikusan így öt, 20-20 százalékos részletben fizetnek vissza a lejáratig. Noha az elmúlt időszakban jelentősen megváltozott a kamatkörnyezet, és látványosan drágultak a hitelek, a 6 százalékos fix kamatozással a 4iG nem kis terhet vesz magára.

Hatalmas tőkét mozgatnak meg

A mostani kötvénykibocsátás mellett további jelentős forrásbevonás is a csőben van, hiszen a 4iG november végén jelentette be, hogy a fent említett német Rheinmetall 25,1 százalékos tulajdont szerezhet a magyar vállalatban. Ez részben a Jászai Gellért érdekeltségébe tartozó KZF Vagyonkezelő Kft.-től megvásárolt papírok, továbbá a tranzakció jóváhagyását (amelyet a cég 2022 januárjára tesz) követő zártkörű tőkeemelés révén valósul majd meg.

A 4iG korábbi közleménye szerint nagyjából 120 milliárd forintra tervezett tranzakcióra pénzügyi szempontból mindenképpen szükség van, hiszen a magyar cég tőkeszerkezete a most értékesített 288 milliárd forintos kötvénykibocsátással finoman szólva is felborul. Az eladósodottsági mutatói  megugranak, amit a működés biztonsága érdekében minél előbb konszolidálni kell.

A pénz persze a rendkívül dinamikus bővülésre kell, hiszen a 4iG mind a hazai piacon, mind a Balkán-régióban aktívan terjeszkedik. Néhány hete jelentették be például a vállalat eddigi legnagyobb tranzakciójának a lezárását, a DIGI Hungary megszerzése 625 millió euróba (230 milliárd forintba) került. Érdemes megjegyezni, hogy a 4iG ezzel a felvásárlással a hatalmas infrastruktúra és jelentős ügyfélkör mellett a DIGI 2020 év végi kimutatásai szerint 97 milliárd forintra rúgó kötelezettségeit is megkapta.

A 4iG a fenti tranzakció lezárása előtt publikált háromnegyedéves eredménykimutatása alapján egyébként is jelentősen el van adósodva, hiszen az idei évben közel 130 milliárd forinttal ugrottak meg a társaság hosszúlejáratú kötelezettségei, igaz, ebből 126 milliárd hosszúlejáratú. Talán ez is közrejátszik abban, hogy a DIGI-hez hasonló stratégiailag rendkívül fontos lépésük, az Antenna Hungária "megszerzése" fúzióval valósul meg.

A versenyfutás elkezdődött

A 4iG agresszív növekedési stratégiája a társaság bevételi és nyereségmutatóiban is visszaköszön, hiszen ezek látványosan növekednek. Ennek ellenére korántsem kockázatmentes az az út, amelyen elindultak. Az akvizíciók és az organikus növekedés ugyanis óriási tőkét igényel, a források pedig hiteljellegűek (a kötvények is ilyenek) voltak.

Amennyiben a vállalat a megszerzett társaságokat és eszközöket gyorsan integrálni tudja, és ezek termővé válnak, úgy feltételezhető, hogy a kötelezettségeinek eleget tud majd tenni. A mostani gazdasági, társadalmi, egészségügyi környezet ugyanakkor a normális működéshez képest sokkal bizonytalanabb, ami értelemszerűen a 4iG számára is kiszámíthatatlanabbá teszi a működést.

Persze a 4iG vezetői úgy is gondolkodhatnak, hogy ha a közeljövőben is ilyen tempóban növekednek, és Magyarországon, továbbá más régiós államokban is komoly piaci pozíciókat érnek el, akkor a tervek megcsúszása esetén sem kell komolyabb következménnyel számolni, mert további tőkebevonással tudják majd konszolidálni a helyzetet.

Jogi tájékoztatás

A Menedzsmenet Fórum Kft. (mfor.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. Az mfor.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a mfor.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az mfor.hu felelősséget nem vállal. A Menedzsment Fórum Kft., mint az mfor.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Menedzsment Fórum Kft. az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!