3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Perlik a közösségi oldalt, a vád: a valósnál sokkal kedvezőbb nézettségi adatokat közöltek a videós tartalmak és hirdetések megtekintéseiről. Emiatt sok újság videós szakemberre cserélte egy sor újságíróját, hiába: most már a videósokat rúgják ki, mert a megtekintések valójában alig nőttek.

2015-ben észlelték, hogy a Facebook a valósnál kedvezőbb adatokat közöl a videós tartalmak és hirdetések megtekintéséről. A közösségi oldal szerint ez hiba volt, a cég ellen csoportos keresetet benyújtó felperesek szerint viszont szándékos hazugság, mellyel az oldalra csalogatták a hirdetőket. A lépés a médiacégeknél is nagy változásokat hozott: az írott anyagok rovására rámentek a videós tartalmakra, emiatt pedig kirúgtak több száz újságírót.

A csalás - vagy hiba - több mint egy éven át folytatódott: a felpereseknek sikerült megszerezniük körülbelül 80 ezer oldalnyi belső Facebook-dokumentumot, ez azt tanusítja, hogy a cég csak 2016 júniusában, tehát a beérkező panaszok után több mint egy évvel kezdett foglalkozni az üggyel, de még utána is több hónapon keresztül a hibásan mért számokat közölte a hirdetőkkel. A Facebook, hogy szőnyeg alá söpörje az ügyet, megtévesztő elnevezéseket adott a statisztikáknak, illetve amikor közölte a hirdetőkkel, hogy "hibát" találtak, akkor is úgy hivatkoztak rá, hogy az "nemrég" történt, miközben már több mint egy éve tudtak róla. 2016. szeptember 23-án hivatalos közleményben jelentették be, hogy a Facebook rossz mérőszámokat közölt, de a hibát kijavították. 

A cég becslése szerint így a hirdetőknek 60-80 százalékkal magasabb megtekintési adatokat küldtek ki, a felperesek viszont a megszerzett dokumentum alapján arra következtetnek, hogy a szám valójában 150 és 900 százalék közötti lehet, ami már jócskán elég ahhoz, hogy más platformokról átcsábítson hirdetőket.

Ez volt óriási hatással a médiacégekre is, főképp az USA-ban: 2016 egyik legnagyobb trendje lett, hogy a Facebook-videók nézettségi adatai miatt a nagy cégek tízesével-húszasával kezdtek el megválni újságíróiktól, és óriási összegeket és energiát invesztáltak a videós tartalomgyártásba. A videózás ráadásul jóval forrásigényesebb műfaj a szöveges tartalomgyártásnál: drága a felszerelés, nagyobb stáb kell hozzá, és több időt vesz igénybe az elkészítése, így tényleg csak nagy megtekintésnél éri meg.

A váltás nem jött be: a Fox Sports például közönségének 88 százalékát veszítette el. Emiatt most már egy újabb trendforduló is eljött: elkezdődött a videósok elbocsátási hulláma. A Vox Media 50 munkatársától vált meg, a CNN Digital pedig közel 50 pozíciót szüntetett meg, mindkét esetben „a videós munkák monetizálásának sikertelensége” volt az ok. Az Atlantic számítása szerint legalább 350 újságíró esett a Facebook mérési csalásának áldozatául.

(Qbit)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!