A money.hu összeállítása szerint mobilfizetéshez szükség van olyan okostelefonra, ami rendelkezik NFC funkcióval. Ez egy rádiófrekvenciás kommunikációs technológia, amelynek segítségével a telefon és a bankkártyaterminál kommunikálni tud egymással. Elég a mobilt odahelyezni a POS-terminál fölé, hogy a kártyaadatok olvashatóak legyenek.
Ehhez előbb a bankkártyát is digitalizálni kell, amihez mobiltárca-alkalmazás letöltésére lesz szükség. Ezek az applikációk képesek titkosított módon tárolni a bankkártyák adatait, és ezzel létrehozni a műanyag kártyák digitális mását. Fizetéskor a telefon érvényesíti a terhelést a vonatkozó bankszámla terhére.
A legnépszerűbb bankfüggetlen mobiltárca-appok közé tartozik az Apple Wallet és a Google Wallet (korábbi nevén Google Pay). A Simple-t az OTP fejleszti, de más bankok kártyáival is használható, ám nem OTP-s ügyfeleknek létre kell hozni egy Simple virtuális kártyát, és fel kell tölteni pénzzel.
Bizonyos bankok saját mobiltárca-alkalmazást tartanak fent. A Raiffeisen Bank esetében a mobilbank mellett külön applikációt, a RaiPay-t is le kell tölteni a fizetéshez. Ezzel szemben a Gránit Bank-féle eBank a mobiltárca funkciót is tartalmazza. Az MBH Banknál az MBH Bank App alkalmas mobilfizetésre. Az Erste MobilePay és a K&H mobiltárcája megszűnt, azóta az Apple Wallet vagy a Google Wallet alkalmazást javasolják erre a célra. Ugyanez a helyzet a többi magyarországi bankkal is, amelyeknek nincs erre saját fejlesztése.
A mobilfizetésre bizonyos okosórák is alkalmasak, de ezeknél is változó, hogy melyik bank melyik márkát támogatja. Az Apple Watch órák lehetővé teszik az Apple Wallet és az Apple Pay használatát. A Google Wallet a Wear OS 2.0 vagy újabb operációs rendszerrel rendelkező okosórákon használható (Google Pixel Watch, Samsung Galaxy Watch 5, Xiaomi Mi Watch, Huawei Watch 2, Oppo Watch 3 Pro stb.) A Garmin és a Xiaomi okosórák csak K&H-s bankkártyákkal működnek. A FitBit okosórás fizetési szolgáltatása csak bunq (Mastercard), Curve (Mastercard), Revolut és Wise (Mastercard) kártyával érhető el.
A készpénzfelvétel telefonnal is lehetséges azoknál a digitalizált kártyáknál, amelyek fizikai formában is léteznek, így önálló kártyaszámuk van, rendelkeznek saját lejárati dátummal és PIN-kóddal. Emiatt virtuális kártyákkal nem működik a készpénzfelvétel. Valamint az ATM-nek is képesnek kell lennie az NFC-s kártyaolvasásra ahhoz, hogy készpénzt lehessen belőle felvenni telefon segítségével.
Egyelőre nem minden bankautomata képes az NFC-s fizetésre, de egyre több az olyan, amelyiknél nincs szükség fizikai bankkártyára. A többi bankkal ellentétben az Erste, az MBH és az OTP megjelöli az online ATM-keresőjében, hogy mely automatáknál érhető el az NFC-s fizetés, így utána lehet nézni, hogy melyik ATM-hez érdemes menni, ha mobilos készpénzfelvételre van szükség – tájékoztatnak a money.hu szakértői.