3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Aki az alapokkal tisztában van a napelemek kérdéskörében, tudja, hogy egy napelemes rendszernek több különböző része van. Például maguk a napelempanelek és az inverter (ez alakítja át az egyenáramot váltóárammá, amelyet háztartásunkban használunk). Egyáltalán nem mindegy, hogy milyen árú, típusú, minőségű és mennyiségű részeket vásárolunk, hogy kiépítsük napelemes rendszerünket.

Miből áll a tervezés folyamata?

Ha a szakmádnak nem része a napelemtervezés, azt javasoljuk, hogy fordulj szakemberekhez, hiszen apróbb hibák, pontatlanságok, a legújabb hírek és technológiák követésének a hiánya is teljesítményromláshoz vezethet.

A szakértők elsősorban az alábbiakat veszik figyelembe a tervezési folyamat elején:

  • mennyi az energiafogyasztás?

  • milyen teljesítményű napelemes rendszerre van szükség?

  • milyen típusú napelempanelekre van szükség, és hova lehet őket felhelyezni?

  • milyen az ideális inverter a rendszerhez?

Mennyi az energiafogyasztás?

Az energiafogyasztás meghatározása egyszerű: elég hozzá összegyűjteni az éves villanyszámlákat. Ha ezeket sehogy sem tudjuk előkeríteni, egy átlagos havi értéket is felszorozhatunk 12-vel.

Milyen teljesítményű napelemmel dolgozzunk?

Először el kell döntenünk, hogy fogyasztásunk mekkora részét akarjuk napelemes rendszerrel kiváltani (ha nagyobb teljesítményű rendszert választunk, mint a fogyasztásunk, akár később átállhatunk például elektromos fűtésre is, ingyen).

Ezután figyelembe kell venni, hogy egy 1kWp teljesítményű napelemes rendszer 1050-1200 kWh villamos energiát tud termelni.

Azonban a pontos értékeket rengeteg minden befolyásolhatja: a jövő időjárása, az árnyékoltság, a tájolás, a napsütéses órák száma, stb.

Ha bármi újdonságot hallottunk (vagy fogunk hallani) ebben a rövid tájékoztató cikkben, akkor mindenképp érdemes profikhoz fordulni segítségért. Az A1Solar napelemes rendszerek tervezésével és kivitelezésével foglalkozik, sőt, segítségünkre lehet pályázatok elkészítésében, megírásában, hitelügyintézésben és projektmenedzsmentben is, attól függően, hogy magánszemélyként vagy vállalkozásként vesszük-e igénybe a szolgáltatásokat.

A panelek típusának és helyének kiválasztása

A paneleknek két fő típusa van: monokristályos és polikristályos megoldás, amelyek közül mindkettő elérhető hazánkban. A napelemeket általában cseréptetőre telepítik, de a legfontosabb az, hogy minél kevésbé legyen leárnyékolva a tető- vagy talajfelület. Érdemesebb a dél-keleti vagy a dél-nyugati tájolást választani.

Az inverter kiválasztása

A piacon rengeteg különböző gyártmányú inverter létezik, sokszor nagyon eltérő árban és minőségben. Az ismertebb gyártók drágább inverterei biztonságosabban működnek és hosszabb élettartammal rendelkeznek, így könnyen lehet, hogy ez hosszú távon jobb megoldás, mint egy kevésbé ismert gyártó olcsó készüléke.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!