Néhány éve a kutatók felfedezték, hogy a humán papilloma vírus nem csak a nőknél okoz rosszindulatú elváltozást. Ez a vírus felelős több, más szervet érintő rákos megbetegedésért is. Az összes daganatos betegségtípus közül 5%-ban a HPV áll a háttérben. Ide tartozik a hímvesszőrák, végbélrák vagy egyéb, a fejen, illetve nyakon jelentkező daganatos betegségek. A hímvesszőrák előfordulásának növekedésére Angliában figyeltek fel, ahol 1970 óta 21%-kal nőtt a betegek száma. Az Egyesült Államokban is észlelték az esetszámok drasztikus növekedését, ahol évente 6 millió új esetet regisztrálnak. Európában, Dániában és Hollandiában is felfigyeltek a kórkép egyre gyakoribb előfordulására.
A HPV és a rák
A HPV igen alattomos kórokozó, mely sokunknál felüti a fejét. Sokszor nem is okoz problémát, nem is tudjuk, hogy megfertőződtünk, és a vírus 1-2 év alatt eltűnik a szervezetből. Előfordul olyan eset is, amikor komoly tünetek jelentkeznek és kezelésre van szükség, de felismerhető és gyógyítható a vírusfertőzés. Ha viszont nem kezelik az infekciót, akkor később daganatos betegséget okozhat.
Mivel a vírus általában nemi úton terjed, így nemcsak a hölgyek vannak kitéve veszélynek, hanem a férfiak is. Ha nemi betegség gyanúja merül fel, ne féljünk szakorvoshoz menni, hogy mielőbb elkezdődhessen a kezelés.
A hímvesszőrák
Már a betegség előjelére is fontos felfigyelni és jelentkezése esetén azonnal szakorvos segítségét kérni. Hisz ezek az úgynevezett rák előállapotok kezelése egyszerű és hatásos. A folyamat ilyenkor még megállítható, és nem alakul ki rákos elváltozás. Az első, igen korai tünet, hogy fehér felrakódás vagy vörös színű, bársonyos felszínű foltok jelentkeznek a pénisz bőrén és a makkon. Ezeket az elváltozásokat ecseteléssel, lézeres kezeléssel vagy esetleg kimetszéssel lehet eltávolítani.
Ha a kezdeti tünetek nem kerülnek kezelésre, akkor a rosszindulatú daganat igen gyorsan áttétet hoz létre a nyirokkeringés által.
A lényeg a prevención van
A daganatos elváltozásoknál nagyon nagy hangsúly van a megelőzésen és a kezelésen. Hisz rendszeres szűrővizsgálatokkal, illetve az egészséges életmóddal tudjuk a betegséget megelőzni. A nemi betegségeknél fontos az edukáció, melyben felhívjuk a figyelmet arra, hogy a tünetek megjelenése esetén ne szégyelljük, hanem merjük szakorvos segítségét kérni.