4p

Bár az ipar alágazatai közül a járműgyártás szárnyra kapott, legalábbis Bács-Kiskun megyében, más ágazatok termelése jelentősen visszaesett a jelenlegi kormány regnálása alatt.

A tavalyi év ipari termelésre vonatkozó statisztikáinak központi eleme a beindult kecskeméti Mercedes-gyár volt, melytől masszív ipari bővülést reméltek a kormánytagoktól az elemzőkig nagyon sokan. 2012 második felében viszont már nemcsak a várt kiugrás maradt el, de egyenesen visszaesés következett be az adatokban. Persze, a járműipar újabb termelőegysége megmutatkozott a statisztikában, pontosabban a Bács-Kiskun megyei számokban, de azt más megyék, más járműipari egységek, más ágazatok visszaesése el is tüntette. Ha belegondolunk, még szerencsésnek is tarthatjuk magunkat, hiszen a Mercedes képes volt javítani a számokon, sőt olyannyira hazánkban nem is éreztette hatását az európai visszaesés.

Bár a figyelem az új gyárra koncentrálódott, az ipar más területein is jelentős változások következtek be, melyekről már kevesebb szó esik. Ám nemcsak 2012-re érvényes ez, amikor például leállt a komáromi Nokia-gyár, hanem a számok arra utalnak, hogy a második Orbán-kormány regnálása alatt az ipari termelés szerkezete is jelentősen átalakult.

Van, ami a járműiparnál is jobban fellendült

2010 óta az ipar súlya a GDP-ben kicsit még növekedni is tudott, ha szigorúan tekintünk a számokra. A jelenlegi kormány hatalomra kerülése évében az 5948 milliárdos folyó áron vett ipari termelés a GDP 22,3 százalékát jelentette, míg tavaly ez az arány már 22,8-ra emelkedett (az ipar termelés értéke 6464 milliárd forint volt a 28 276 milliárdos bruttó hazai termékben).

Az, hogy mi is járult hozzá a termelés növekedéséhez, rögtön kiderül, ha megvizsgáljuk alágak szerint a helyzetet. Mivel rendelkezünk friss adatokkal, ezért a 2013 február és 2010. februárja között bekövetkezett változást vizsgáljuk meg. Ahogy a táblázatunkon is jól látható, a járműgyártás termelése folyó áron a vizsgált időszakban 48 százalékkal bővült. Ennél valamivel jobban, 49 százalékkal tudott növekedni a gép, gépi berendezés gyártása, míg a textil, ruházat, bőrtermékek gyártása közel 53, a vegyi anyag, termék gyártása pedig 65,7 százalékkal bővült. Bár ezek az ágazatok nőttek a leggyorsabban, az ipar bővüléséhez mégis csekélyebb mértékben tudtak hozzájárulni, mivel termelésük jóval kisebb, mint a járműiparé. Az a három ágazat ugyanis, mely a járműiparnál jobban tudott bővülni, folyó áron összesen közel 280 milliárdos értéket termelt idén februárban a járműgyártás 415 milliárdos értékével szemben.Tehát együttvéve sincs akkora súlyuk, mint egyedül az autógyártásnak.

A vesztesek...

Számításunk alapján egyébként az ipari alágak többsége 20 százalék feletti bővülést tudott produkálni. A sorból "lefelé" lóg ki a villamos berendezés gyártása, mely "csupán" egy szerény 4 százalékos növekedést tudott generálni folyó áron, ami reálértéken már rögtön csökkenésbe fordulhat át, ha a 2011 4,2 és a tavalyi 5,7 százalékos inflációra gondolunk. Két ágazatot viszont megviselt a 2010 óta eltelt időszak. Az egyik a villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás, mely ágazatot 7,2 százalékos zsugorodás jellemzett, a másik pedig a számítógép, elektronikai, optikai termékek gyártásának ága. Bár nominálisan "csak" 50 milliárdos csökkenés következett be 2010 februárjához viszonyítva, ez a teljes ágazat termelésének 17,6 százalékos visszaesését jelenti. A területet elsődlegesen a Flextronics és a Nokia gyárak leépítései viselték meg ennyire.

Mindezek mellett a többi ágazathoz képest jelentősebb visszaesést szenvedett még el a kokszgyártás, kőolajfeldolgozás is. Ez azonban csak akkor derül ki, ha az ipari termelés volumenindexét a 2010. év havi átlagában vizsgáljuk meg. 2013 februárjára ugyanis 16 százalékos csökkenés mutatkozott a bázishoz képest. Ugyanakkor a "napos oldalról" is van még egy jelentős mértékben növekvő ágazat, melyről eddig nem esett szó. Közel 24 százalékos bővülést mért a KSH a 2010. év havi átlagához mérten a textília, ruházat, bőr és bőrtermék gyártása területén is. Ez annak is köszönhető, hogy idén februárban arányaiban az egyik legnagyobb mértékben nőtt az új megrendelések értéke az ágazatban.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!