Ha csupán ez történik, az még mindig a szerencsésebb kimenetele az ittas vezetésnek, hiszen baleset nem történt. Mikortól számít bűncselekménynek az ittas járművezetés, és mit tehetünk, ha mi kerültünk ilyen helyzetbe?
A közlekedést érintő elkövetési magatartások
Mivel a közlekedés az egyik meghatározó tevékenysége a mindennapjainknak, természetes, hogy gyakran akad tennivalója a hatóságnak. Nem véletlen, hogy a Büntentő Törvénykönyv külön fejezetet szentel a közlekedési bűncselekményeknek.
Ide tartozik a közúti veszélyeztetés, amely magában foglalja a manapság sajnálatosan elterjedt büntetőfékezést vagy az útról történő leszorítást. Valamint ebben a fejezetben fekteti le a jogalkotó az ittas állapotban történő járművezetés elkövetési magatartását és a büntetést is. Külön szabályok vonatkoznak a bódult állapotban való vezetésre, amelyet például kábítószer vagy gyógyszerek idézhetnek elő.
Az ittas járművezetés enyhébb formája
A magyar büntetőjog akkor is bünteti az ittas járművezetést, ha abból nem származik sem anyagi hátrány, sem személyi sérülés. Ez az oka annak, hogy a véralkohol szint mérését végző rendőrök, a legkisebb eltérés esetén is bevonják a jogosítványt.
Az alkoholfogyasztás után, legyen szó a legcsekélyebb mértékről, nem jósolható meg, hogy hogyan hat ránk. Fennállhatnak speciális helyezetek, például a patológiás részegség esete. Ekkor minimális mennyiségű, akár egy-két korty alkohol is súlyos lerészegedéshez vezet. Bármennyit is iszunk, az alkohol tompítja a reflexeinket, meghosszabbítja a reakcióidőt, egyértelműen károsan befolyásolja a vezetési képességeinket.
Mikortól számít bűncselekménynek az ittas vezetés?
A büntetés súlyát több tényező befolyásolja, de érdemes mihamarabb ügyvédet fogadnunk. Legcélszerűbb közlekedési ügyekre specializálódótt szakembert felkeresni, mint a Janklovics Ügyvédi Iroda. A befolyásoltság, és így a büntetés mértéke függ az elfogyasztott alkohol mennyiségétől. Ezt a levegőfújással működő szondák segítségével ellenőrzi a hatóság. Ha a készülék akármekkora mértékben utal az alkoholfogyasztásra, eltiltanak minket a járművezetéstől és pénzbüntetésre is számíthatunk.
Jóval komolyabb a penitencia akkor, ha személyi sérüléssel járó balesetet okoz az ittas sofőr. Már a súlyos testi sértést okozó elkövetési magatartást is letöltendő szabadságvesztéssel bünteti a törvény. Minél súlyosabb, maradandóbb, vagy esetleg végzetes személyi sérüléssel jár a baleset, annál hosszabb a szabadságvesztés ideje.