3p

Cserébe még több kínai diákot fogadhat a Debreceni Egyetem.

Kínai forrásból felépülő tejporgyár lehet az első konkrét eredménye annak a stratégiai együttműködési megállapodásnak, amelyet szerdán írt alá a Debreceni Egyetem (DE) rektora és a Morgan Star Group elnöke.

Szilvássy Zoltán rektor kiemelte: a szándéknyilatkozattal a Debreceni Egyetem a hazai felsőoktatási intézmények közül elsőként csatlakozik az Egy övezet, egy út elnevezésű kezdeményezéshez. Az együttműködési megállapodás mindenekelőtt a kínai diákok számának növeléséről, diák- és oktatócserék megszervezéséről, közös tanterv és kutatási terv fejlesztéséről, illetve nemzetközi viszonylatban is releváns kutatások finanszírozási szándékáról rendelkezik - tette hozzá a rektor.

Az egyetemen folyó gyógyszer- és élelmiszeripari fejlesztések gyártási együttműködést is eredményezhetnek - jegyezte meg Szilvássy Zoltán. Utóbbi kapcsán az MTI érdeklődésére elmondta: az együttműködés első konkrét formája egy tejporgyár felépítése lesz Hajdúnánáson. A leendő üzemben különleges minőségű, anyatejpótlónak és csecsemőtápszernek is alkalmas tejport fognak termelni, az első években kizárólag kínai piacra.

Szilvássy Zoltán az MTI-nek elmondta azt is, hogy komoly érdeklődés van a légiközlekedés megindítására Debrecen, illetve kinai városok között. Ehhez a Debreceni Egyetem pilótaképzéssel, földi- és légi kiszolgáló személyzet képzésével kíván hozzájárulni.

Steve Guo, a Morgan Star Group elnöke emlékezetett arra, hogy Magyarország keleti nyitás politikája és Kína Egy övezet, egy út kezdeményezése magas szintű politikai támogatásra talált, és Magyarország volt az első európai állam, amely ezt az együttműködést aláírta. "Történelmi csúcsponton vannak a kínai-magyar kapcsolatok" - jelezte az elnök felidézve, hogy a két állam stratégiai együttműködési megállapodást kötött 2017-ben, ez év áprilisában pedig Orbán Viktor magyar miniszterelnök részt vett Pekingben az Egy övezet, egy út kezdeményezés második fórumán. Az egymás országait felkereső turisták száma 2018-ban elérte a 280 ezret - fűzte hozzá.

A Debreceni Egyetemmel kötött megállapodás "új színt visz" a kínai-magyar kapcsolatokba - jegyezte meg Steve Guo. Emlékezetett rá, hogy Debrecenben nagyon sok kínai diák tanul, az intézmény oktatási, tanárképzési, kutatási tapasztalatait pedig az egyik kínai egyetemmel történő együttműködésben is szeretnék a jövőben hasznosítani. Steve Guo megerősítette: a Debreceni Egyetemen alapítványt hoznak létre az együttműködési célok megvalósítása érdekében.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!