5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A legismertebb női teniszező 18,1 millió dollárt keresett meg 2017 és 2018 júniusa között. Ez lehetett volna több is, hiszen az idő java részét szülési szabadságon töltötte, de ahhoz is még 5 milliót kellett volna összeszednie, hogy a nemektől független lista 100. helyére odaérjen. Melyen így nem is szerepel egyetlen nő sem.

Kijött a Forbes legjobban fizetett női sportolók listája, melyen 2016 és 2017 után ismét Serena Williams került az első helyre. A teniszcsillag összesen 18,1 millió dollárt kaszált 2017 és 2018 júniusa között, melyből azonban csak 62 ezer dollárért izzadt meg a pályán, a többi mind a szponzoroktól folyt be. Hogy arányaiban ennyire kevés győzelmi pénzt keresett, az annak köszönhető, hogy még tavaly januárban bejelentette: terhes, majd 14 hónapos szülési szabadságra vonult. Idén márciusban, mindössze fél évvel a szülés után már le is játszotta a visszatérő meccsét, júliusban pedig közel emberfeletti teljesítményt nyújtva egyesben a második helyezésig verekedte magát a wimbledoni teniszbajnokságon - de az itt keresett összeg már nem is számított bele a Forbes júniussal lezárult összesítésbe.

Serena Williams
Serena Williams

A női top 10-et egyébként a hagyományoknak megfelelően a tenisz uralja. A második Caroline Wozniacki összesen 13 millió dollárt keresett egy év alatt, de ebből 7 milliót a pályán és csak hatot a szponzorpénzekkel, ami Williams reklámszerződéseinek és befektetéseinek a súlyát jelzi. Őt követi Sloane Stephens 11,2 millióval (5,7 millió dollár díj- és 5,5 millió dollár szponzorpénz), Garbine Muguruza 11 millióval (5,5 - 5,5), a korábbi "keresőbajnok" Maria Sharapova 10,5-tel (1 - 9,5), Serena nővére, Venus Williams 10,2-vel (4,2 - 6), aztán ugrunk egyet, és jön a nyolcadik Simona Halep 7,7 millióval (6,2 - 1,5), majd még egy ugrás után jön a 10. Angelique Kerber 7 millióval (3 - 4). A két kakukktojás P.V. Sindhu és Danica Patrick. Előbbi tollaslabdázó, és a lista hetedik helyére ért be 8,5 millió dolláros összkeresettel (500 ezer - 8 millió), utóbbi pedig visszavonult autóversenyző, 7,5 millióval (3 - 4,5).

A legjobban fizetett sportolók nemektől független top 100-as listáját még júniusban hozta nyilvánosságra a Forbes - arra pedig még Serena Williams se fért fel. Ugyan sikerülhetett volna neki, ha nem vállal gyereket, végigteniszezi a júniustól-júniusig tartó évadot, és megkeres még legalább 5 millió dollárt, ám idén már így is ő lett volna az egyetlen nő az összesített listán. A Forbes 1990 óta írja össze a legjobban kereső sportolókat - kezdetben még csak a top 30-at gyűjtötték össze -, de a korai években nők csak elvétve kerültek be a legjobban fizetettek közé. Akkor is csak teniszezők, és közülük is csak az abszolút sztárok: Steffi Graf a 13. legjobban kereső volt 1990-ben, ugyanebben az évben Gabriela Sabatini a 21.. A rá következő év már viszonylag sikeresnek mondható a nők szempontjából, akkor csatlakozott hozzájuk a top 30-ban Szeles Mónika és Jennifer Capriati is. A 2010-ben top 50-é, két évvel később pedig már top 100-zá hizlalt nemektől független listára aztán két-három női atléta mindig befért, egészen az idei évadig.

Így festettek a női helyezések az elmúlt közel egy évtizedben:

  • 2017: Serena Williams (51.)
  • 2016: Williams (40.), Maria Sharapova (88.)
  • 2015: Sharapova (26.), Williams (40.)
  • 2014: Sharapova (34.), Li Na (41.), Williams (45.)
  • 2013: Sharapova (22.), Williams (55.), Li (85.)
  • 2012: Sharapova (26.), Williams (68.), Li (81.)
  • 2011: Sharapova (29. az 50-ből)
  • 2010: Sharapova (25. az 50-ből)

Idén Williams tehát a gyerekvállalás miatt maradt ki a top 100-ból, a korábban zsinórban 11 évig a legjobban kereső női atléta Sarapova doppinghasználat miatti eltiltásának következményeit nyögi, Li Na pedig még 2014-ben visszavonult.

A Forbes egy további cikke ad magyarázatot arra, hogy miért ennyire alulfizetettek a női atléták a férfiakhoz képest. Mint írják, az amerikai nők átlagban az amerikai férfiak fizetésének 80 százalékát viszik csak haza, ám a fizetési egyenlőtlenség a sportban ennél sokkal durvább. Nem volt mindig ennyire látványos a helyzet, azért pedig, hogy így szétszakadt a nemek mezőnye, a csapatsportok felfutása és a tévécsatornák egyenlőtlen bánásmódja okolhatók.

A kilencvenes években még az egyéni sportolók tették ki a Forbes-lista zömét. Az 1990-es első rangsorban még csak 11 csapatsportoló atléta került fel, '91-ben pedig 9. Ezzel szemben idén már csapatsportolók tették ki a lista 82 százalékát. Az elmúlt 25 évben ugyanis óriási robbanás következett be a csapatsportot űzők fizetésében, ami annak köszönhető, hogy a tévécsatornák dollármilliárdokat költöttek az egyes csapatsport-események közvetítési jogaiért. Az NBA legmagasabb fizetése például Patrick Ewingé volt 1990-ben 3,75 millió dollárral. Stephen Curry idén 34,7 milliót keresett. Baseballban 28 éve Robin Yount kereste a legtöbbet 3,2 millió dollárral - idén már 38-an keresnek legalább 20 milliót a sportág első ligájában az USA-ban.

Ez a fizetésrobbanás azonban csak a férfi csapatsportokra igaz. A női csapatsportok bevétele messze elmarad attól, hogy hasonló álomgázsikat  lehetővé tegyen: a WNBA éves tévészerződése az ESPN sportcsatornával 25 millió dollárt ér, ami össze se hasonlítható az NBA 2,5 milliárd dolláros üzletével - itt a meccseket nem is sporttévé, hanem országos csatorna adja. A százszoros különbség pedig nagyjából áll a női és férfi játékosok átlagbérét tekintve is. A tévémegjelenés szűkössége pedig azt eredményezi, hogy a szponzorok messze nem kínálnak olyan zsíros szerződéseket a női csapatoknak és sportolóknak, mint férfi kollégáiknak. Így marad a bér és a "jutalompénz" is alacsony szinten a nőknél.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!