A bejelentés nem tekinthető váratlannak, hiszen a 24.hu már október elején megszellőztette, hogy az Opus fontolgatja, a Mátrai Erőmű többségét eladná (jobban mondva, visszaadná) az államnak. Arra hivatkozva, hogy a szénégető erőmű további működtetése súlyos milliárdokat emészt majd fel. A ligniterőmű tavaly kétségtelenül 7 milliárd forintos állami támogatásra kényszerült, tulajdonosai mégis 11,2 milliárdos osztalékot vettek ki a cégből.
A Mátrai Erőmű Zrt. tavalyi éves beszámolója szerint 2018. december 31-én a cég 72,66 százalékát a Mészáros Lőrinc befolyása alatt álló Mátra Energy Holding Zrt. birtokolta, az MVM pedig a 26 százalékát. Vagyis most gyakorlatilag csak annyi történik, hogy a kisebbségi tulajdonos kivásárolja a többségit. Az MVM-nek volt már ennél nagyobb részesedése is, hiszen a Mátrai Erőmű 1992. január 1-jei megalapítását követően az Állami Vagyonügynökség a cég részvényeinek a felét az állami energetikai vállalatnak adta át. E tulajdoni hányada 2004-ben 25,51 százalékra csökkent, majd 2010-ben 26,15 százalékra, azaz a mostani arányra emelkedett.
A Mátrai Erőmű papírjainak 72,66 százalékát 2018 márciusában a Mátra Energy Holding Zrt. vette meg, amelynek minősített többségi, 85 százalékos befolyással rendelkező tulajdonosa az ugyancsak a Mészáros Lőrinc cégbirodalmához tartozó Status Power Invest Kft. volt. Ez utóbbiban vett tavaly novemberben az Opus Global Nyrt. 55,05 százalékos részesedést.
A BÉT honlapján megjelent közlemény emlékeztet arra, hogy a szándéknyilatkozat egyik fél számára sem jelent szerződéskötési kötelezettséget vagy bármely más kötelező erejű kötelezettségvállalást. Ám az Index.hu minapi cikke már kész tényként kezelte, hogy az Opus a Mátrai Erőmű eladásáért kapott pénzből az Észak-magyarországi Áramszolgáltató (Émász) áramhálózatának egy részét vagy egészét veheti meg.
Az Opus négy stratégiai üzletágának egyike az energiaszektor, amely működési bevételének több mint egyharmada a Mátrai Erőműtől származott - a tőzsdei társaság féléves gyorsjelentése szerint.