A koronavírus-járvány a felcsúti milliárdost egy korábban még számára ismeretlen terület, a magán-egészségügy felé terelte. Ahogy beszámoltunk róla, 2020. december 9-én két új társaságban szerzett magának tulajdonrészt. Mészáros Lőrinc a Gyógyító Magyarok Kft.-ben és a Fájdalom-ambulancia Kft.-ben egyaránt 24,7-24,7 százalékos részesedéssel rendelkezik Deák Gábor és a Momet Kft. mellett.
Még három hónap sem telt el azonban a tulajdonszerzést követően, de máris jelentős változások indultak el a szóban forgó társaságok életében.
A Fájdalom-ambulancia Kft., a Gyógyító Magyarok Kft., valamint a Momet Kft. üzletrészeire egy 2021. február 3-án kötött szerződés értelmében zálogjogot jegyzett be az MKB Bank - vettük észre a társaságok cégkivonatában. A felvett bankkölcsön nem elhanyagolható értékű, a cégbírósági papírok alapján 3,3 milliárd forintról van szó.
A helyzet tehát úgy néz ki, hogy Mészáros Lőrinc kisebbségi tulajdonába kerülő cégcsoport a kisebbségi tulajdonos bankjától kapott jelentős kölcsönt.
A Momet Kft. - mint a bankkal szerződő fél - tulajdonosától, Eiles Tibor Jánostól szerettük volna megtudni, milyen tervek finanszírozásához volt szükségük erre a forrásra és miért pont az MKB Bank mellett döntöttek, ám cikkünk megjelenésig nem érkezett válasz. Ha megérkezik, természetesen frissítjuk vele anyagunkat.
Nem tévedünk viszont nagyot azzal a feltételezéssel, hogy az összegből a cégek bővülését és feljődését finanszírozzák valamilyen formában. Pedig a koronavírus-járvánnyal összefüggésben már a 2020-as év is remek volt a Fájdalom-ambulancia Kft.-nél és a Gyógyító Magyarok Kft-nél is.
Bejött a COVID-biznisz
Mészáros Lőrinc friss, egészségügyi érdekeltségénél, a Fájdalom-ambulancia Kft.-nél kiugró bővülésre enged következtetni az éves beszámoló.
Előző évi árbevételüket ugyanis nem csak duplázták, hanem több mint az ötszörösére növelték: 363 millió után 1,8 milliárdot könyveltek el.
A kiegészítő melléklet azonban nem árulkodik a háttérben meghúzódó okokról, a dokumentum meglehetősen szűkre szabott, kevés pluszinformációt tartalmaz. Azt viszont ebben az esetben sejthetjük, hogy a nagy növekedés egyik magyarázata a koronavírus-járvánnyal lehet összefüggésben, mivel COVID-19 szűrőállomást üzemeltet a cég.
Ez indokolhatja az anyagjellegű ráfordítások megugrását is, 298,5 millió után 1,57 milliárdot könyveltek el, miközben a személyi jellegűek némiképp mérséklődtek. 39 millió forintot költöttek el, ami 10 millióval kevesebb az előző évi kiadásnál. A magyarázat a létszám csökkentése, 20 után már csak 15 fő volt az átlagos statisztikai létszám.
Az üzemi szinten megtermelt nyereséget csak néhány millióval apasztotta a pénzügyi műveletek eredménye és az adófizetés, így
a 2019-es 4,3 millió forint után 55-ször nagyobb profitot realizáltak tavaly, 238 millió forintot. Ebből 124,02 millió forint osztalék kifizetését határozták el a tulajdonosok, amiből Mészáros Lőrinc tulajdonrésze alapján 30,6 milliót kaphat.
Több százmilliós osztalék
A cégek bőven határidő előtt leadták éves beszámolójukat, melyek alapján a korábbiak többszörösét könyvelték el bevételként. De mutatjuk is a részleteket, kezdve a kisebb céggel, az egyéb humán-egészségügyi ellátással főtevékenységként foglalkozó Gyógyító Magyarok Kft.-vel.
A cég már 2020-ban az előző évi dupláját könyvelhette el árbevételként, 256 millió forint után 551 milliót.
Az azonban nem derül ki a kiegészítő mellékletből sem, hogy milyen tevékenységnek köszönhető ez a növekedés. Igaz, ezzel párhuzamosan bizonyos kiadások is jelentősen megemelkedtek. Anyagjellegűként 346 millió forintot számoltak el az előző évi 115 millió után, a személyi jellegű ráfordítások viszont némiképp mérséklődtek, 51 millió után tavaly már "csak" 44 milliót számoltak el ilyen jogcímen. A mérséklődés várható volt: az átlagos statisztikai létszám a cégnél 24-ről 19 főre csökkent.
A bevételek és ráfordítások eredőjeként már üzemi szinten is jelentősen javult a cég nyereségessége: 49,5 millió forint után 151,5 milliót mutattak ki, amin már csak minimálisan változtatott a pénzügyi műveletek eredménye és az adófizetési kötelezettség.
A Gyógyító Magyarok Kft. 2020-at így 142,5 millió forint tiszta nyereséggel zárta az előző évi 42 millió forint után.
Ez megteremtette a lehetőséget az osztalékfizetésre is. Ám nemcsak a megtermelt teljes nyereséget fizették ki teljes egészében, hanem a cégben bentlévő, előző évek nyereségeit tartalmazó eredménytartalékot is. Alig 3 millió forintot hagytak ezen a soron a tulajdonosok, így 225,02 millió forint osztalékot vettek ki a cégből a taggyűlési jegyzőkönyv tanúsa szerint.
Mivel a cégben Mészáros Lőrinc személyesen 24,7 százalékban tulajdonos, a ráeső osztalék nagysága 55,5 millió forint.
Bár a kiegészítő mellékletet nem illethetjük a túlzottan részletes jelzővel, mégis szerepel benne egy figyelemfelkeltő rész. Eszerint 2020-ban az "ügyvezetés" 47 millió forintos kölcsönt kapott a Kft.-től, melynek kamata a jegybanki alapkamat + 5 százalék. A cégkivonat szerint az ügyvezető Magyar Olivér Mátyás, aki a Momet Kft.-n keresztül - nemcsak vezetője, de - résztulajdonosa is a Gyógyító Magyarok Kft.-nek is.
Összefoglalva tehát minden jel arra utal, hogy jó üzletet kötött Mészáros Lőrinc, amikor beszállt a magán-egészségügybe. Nemcsak közel 82 millió forint osztalékhoz jutott, de az MKB által biztosított többmilliárdos bankkölcsön feltételezhetően a további növekedést és fejlesztést szolgálja majd, ami még jövedelmezőbbé teheti a két cég gazdálkodását.