3p

Mi a legnagyobb probléma a hazai felsőoktatásban?
És a gazdaságban? Mennyit ér egy magyar egyetemi diploma?
Online Klasszis Klub élőben Ádám Zoltánnal, a Corvinusról elbocsátott egyetemi oktatóval

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a közgazdásztól!

2024. október 9. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Gazdasági Versenyhivatal egy tavaly tavasszal végbement tuljadonszerzést vizsgált az elmúlt hónapokban. A felcsúti milliárdos számára nem túl hízelgő végeredménnyel zárult a vizsgálat.

Mészáros Lőrinc és érdekeltségei már gyakorlatilag rutinos cégfelvásárlóknak bizonyulnak, az elmúlt években annyi új, akár azonos területen működő cégben szereztek tulajdonrészt. Ennek ellenére, ilyen tapasztalattal és rutinnal a hátuk mögött bakiztak - legalábbis a versenyhivatal határozata alapján.

Tavaly nyáron elsőként számoltunk be arról, hogy 2019. márciusától egy újabb cég megszerzésének eredményeként Mészáros Lőrinc felel Paks távfűtéséért is. A V-Híd Vagyonkezelő Kft. ugyanis a távhőszolgálatásért is felelős Duna Center Therm Üzemi Szolgáltató Kft. tulajdonosa lett, a cég emellett foglalkozik még tanuszoda és strand üzemeltetésével és építőipari kivitelezéssel is, a fő tevékenysége azonban Paks város távfűtésének ellátása. A cég emellett rendszeres beszállítója az MVM Paksi Atomerőmű Zrt.-nek is. Mint akkor írtuk: csatlakozási pontokat alakítottak ki, valamint az üzemi épületek tűzgátló és füstgátló ajtóinak cseréjéért is feleltek.

Fotó: MTI
Fotó: MTI

A tulajdonszerzést azonban idén február elején vizsgálni kezdte a Gazdasági Versenyhivatal és a V-Híd Vagyonkezelővel szemben összefonódás végrehajtása tilalmának megsértése miatt indított versenyfelügyeleti eljárást.

A június 2-án kiadott határozat pedig elmarasztalta Mészáros Lőrincéket. Mint az olvasható:

"Az eljáró versenytanács megállapítja, hogy a V-Híd Vagyonkezelő Kft. jogsértést követett el azzal, hogy a Duna Center Therm Üzemi Szolgáltató Kft. feletti közvetlen egyedüli irányítás megszerzésével létrejött összefonódását a Gazdasági Versenyhivatal tudomásulvételének hiányában végrehajtotta".

Az indoklásból kiderül, mindezért bírságot nem szabott ki a versenyhivatal a jelenlegi kivételes körülményekre való tekintettel. A V-Híd Vagyonkezelő az eljárás során kérelmezte, hogy ezt az esetleges szankció mérlegelése során vegye figyelembe. Mint írták:

"a COVID-19 vírusos világjárvány által okozott súlyos kedvezőtlen gazdasági hatásokat. Kifejtette, hogy a társaság, illetve a vállalkozáscsoportja gazdálkodását jelentősen hátrányosan érintik a veszélyhelyzetre tekintettel bevezetett kormányzati korlátozások,  illetve az általános pánikhelyzet. Különleges  védőfelszerelésekkel  és válsághelyzeti munkaszervezéssel kellett átalakítani a teljes  munkaszervezetet a járványügyi intézkedések fokozott elvárásai szerint, ráadásul nagyon rövid idő alatt. A társaságnak, illetve vállalkozáscsoportjának jelenleg minden erőfeszítése arra irányul,  hogy a kialakult válsághelyzetben partnereinek és munkavállalóinak  segítséget nyújtson, megtartsa a megrendeléseit és a foglalkoztatotti állományát a válság kirobbanása előtti szinten. Álláspontja szerint  a jelen kivételes körülmények között a bírságszankciótól történő eltekintés feltételei fennállnak".

A kérelmet a jelek szerint a GVH méltányolta is, a bírság kiszabása elmaradt, részben azzal az indokkal, hogy a végrehajtási tilalom megsértésének időszakában a cégnél a piaci magatartás alakítását célzó aktív döntéseket nem hoztak, és különösen, hogy a V-Híd az összefonódás-bejelentésben (sőt: már az azt megelőző előzetes  egyeztetés keretében) a végrehajtási tilalom megsértését is elismerte.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!