3p

Csányiék kiszálltak az alcsútdobozi golfklubból, ám Mészáros Lőrinc mellett másvalaki is feltűnt a színen.

Új tulajdonosa van a legnagyobb taglétszámú magyar golfklubnak, az alcsútdobozi Pannónia Golf & Country Clubnak - írta április elején a 24.hu egy, a tagoknak küldött körlevél alapján. A golfklubot üzemeltető Máriavölgy Zrt. 2019. április 2-án váltott tulajdonost, Csányi Sándor fia, Csányi Attila helyét a Mészáros Lőrinc cégbirodalmába tartozó Talentis Group Zrt. vette át.

A klub területe madártávlatból (Forrás: Pannónia Golf & Country Club)
A klub területe madártávlatból (Forrás: Pannónia Golf & Country Club)

A cégkivonatok alapján azonban nem egyedül Mészáros Lőrinc volt az, aki napra pontosan ugyanekkor felbukkant a golfklub körül. Csányi Attila magányszemélyként még 2012. novemberében vette meg a Golf & Country Club Máriavölgy Zrt.-t egy svájci-osztrák házaspártól. Sajtóhírek szerint azért, hogy Orbán Viktor szülőfaluja közelében, a kormányfő hatvanpusztai majorsága és Mészáros Lőrinc birtokai mellett lévő klubot megszerezze, mintegy 2 milliárd forintot költött. Csányi Attila a Máriavölgy Zrt.-vel egyidőben szerezte meg a PSU Ingatlanfejlesztő és Beruházó Kft.-t is, mely saját tulajdonú, bérelt ingatlan bérbeadásával, üzemeltetésével foglalkozik. A viszonyok tehát úgy néztek ki, hogy a PSU tulajdonában lévő golfpályákat a Máriavölgy Zrt. üzemeltette, ezek a társaságok 2019. április 1-ig pedig egy kézben voltak.

2019. április 2-án aztán új tulajdonosok érkeztek: az üzemeltetőcéget megvette a Talentis Group Zrt., a pályákat bérbeadó PSU Ingatlanfejlesztő és Beruházó Kft. pedig Orbán Viktor édesapja, Orbán Győző közvetlen tulajdonába került. Ezt azonban csak két hónappal később, június 12-én jegyezték be az Opten cégadatbázisa szerint. Vagyis a miniszterelnök milliárdos barátja a kormányfő édesapjának fizeti a bérleti díjat.

Érdekes lesz, hogy az eddig évente veszteséget termelő PSU Ingatlanfejlesztő Kft. tevékenysége hogyan alakul a tulajdonosváltást követően. Az biztos, hogy eddig a golfpályák és ingatlanok bérbeadása nem kecsegtetett túlságosan nagy haszonnal, hiszen mindössze 12,2 millió forint bevételt hozott a konyhára, amiből a végén közel 1 millió forintos veszteség maradt az elmúlt években. A cég stabilitása azonban megkérdőjelezhetetlen, hiszen közel félmilliárdos saját tőkével rendelkezik a társaság, ebből 400 millió forint a jegyzett tőke nagysága, a korábbi évek gazdálkodásának eredményeit halmozó eredménytartalékban pedig 92 millió forint pihen.

Úgy tűnik, a foci mellett NER-sporttá válhat a golf is. A kormányközeli nagyvállalkozók ez irányú próbálkozásairól korábban itt írtunk.

Mészáros az üzemeltetést végző Máriavölgy Zrt.-vel már némileg jobb lóra tett - legalábbis bevétel szempontjából -, hiszen csak a golftevékenységhez kapcsolódóan közel negyedmilliárd forint folyt be a kasszába. Igaz, ez kevésnek bizonyul a nyereségtermeléshez:  évek óta 70-80 millió forintos veszteséget mutattak ki a végén. Viszont ha ez így maradna a következő időszakban is, akkor biztos, hogy tőkerendezésre lenne szükség. A társaság saját tőkéje ugyanis mindössze 57,7 millió forint, vagyis egy újabb 70 milliós mínusszal már negatív tartományba csúszna ez a tétel, ami tulajdonosi beavatkozást követel meg a jogszabályok alapján.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!