3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A fenntartható fejlődés az egyik kulcstémája a Planet Budapest 2021 kiállításnak, melynek fő célja megtalálni azokat a módszereket, amelyekkel a klímaváltozás kedvezőtlen hatásai még visszafordíthatók. Mivel az építőipar az egyik legnagyobb környezetszennyező, az építészetben is előtérbe kerülnek a környezetbarát és energiatakarékos megoldások. A cikkben megmutatjuk a vályog építőanyag előnyös tulajdonságait.

A vályog építőanyagok előnyei

A mesterséges építőanyagok a közelébe sem érhetnek a vályognak. A vályog megújuló anyag, kicsi a gyártási energiaigénye, és a körforgás végén lebomlik, nem szennyezi a környezetet. Kombinálva egyéb természetes anyagokkal, például fával és növényi rostokkal egyedülálló, minden épületbiológiai igényt kielégítő alkotásokat lehet létrehozni. Új építésnél és felújításnál is egyre többen használják a vályogot. 

De nézzük ezt egy kicsit részletesebben is. A legtöbb hagyományos építőanyag (tégla, beton, vasbeton) esetében a gyártásnál nagy mennyiségű fosszilis energiát használnak fel. Ezek eredménye szilárd, tartós és kemény anyagok, amelyek sokszor sokkal nagyobb szilárdságúak, mint az szükséges lenne, tehát energiapazarlást eredményeznek. A kőkemény anyagok a bontásnál is megnehezítik a dolgot, így ott is sok energia elvész. Ami pedig a bontási törmeléket érinti, az sokszor veszélyes hulladék, amelynek elszállítása és ártalmatlanítása sok pénzbe kerül. 

A vályog és más természetes építőanyagok ezzel szemben újrahasznosíthatóak. A kiszáradt vályog porrá törhető, de ha újra benedvesítik, akkor újra lehet használni. A vályog építőanyagok a jelenlegi földrengésbiztonsági előírások mellett tartófalként nem alkalmazhatóak. Ugyanakkor sok példa mutatja, hogy adalékanyagok hozzáadásával ez a probléma is áthidalható. 

Egy másik megoldás természetes rostok hozzákeverésével feljavítani a vályog tulajdonságait. A fentiek miatt manapság többnyire nem tartófalként alkalmazzák a vályogot, hanem vakolatként, táblaként, festékként. 

A vályog bármennyiszer újrahasznosítható, száraz állapotban éri el a megfelelő keménységet, víz hozzáadásával újra alakíthatóvá válik. Ez persze bizonyos adalékok hozzáadása után már nem igaz.

A vályog építőanyagok természetes hőszabályozó képessége páratlan, hőszigetelő tulajdonságaik kiválóak. Ha szeretne személyesen is meggyőződni erről, tegye próbára a BIOKAY vályogvakolatokat

Az energiahatékonyság nemcsak a gyártás és a lebomlás fázisában fontos, hanem a hőszigetelés esetében is. A vályog kiváló hőszigetelő tulajdonságokkal rendelkezik. Hőtárolási képességét sokszor a leggyakoribb energetikai számításokat végző programoknál sem veszik figyelembe. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!