Mit csinál egyáltalán egy bádogos?
A bádogos egy nagyon régi és megbecsült szakmának számít, amely több száz éves múltra tekint vissza. Kevesen gondolnak bele, hogy azok a díszes, régi épületek, amelyeken a különféle intarziás és finoman munkált csatornák, csúcsdíszek adják a látványt a tetőn, mind a bádogos szakemberek keze munkáját dicsérik. A bádogos olyan módon tudja a megfelelő esőelvezető csatornázás, fallemezelés és szegélyezés mellett feldíszíteni az épületet fémlemezekkel, ami az épület éke lehet. Korábban még a kilyukadt fazekakat is a bádogosok foltozták, de akár kádakat is készítettek bádogból. Manapság már kevésbé van igény új épületeknél a tetők díszítésére, régi házak helyreállításánál viszont annál inkább szükséges. Ezeknél ugyanúgy képesek azzal a tudással száz éves szecessziós bádogdíszeket is reprodukálni, ahogyan azt elődeik is tették.
Bádogosmunka napjainkban
A bádogos szakembernek tudni kell megfelelően felmérni az épület vízelvezetési lehetőségeit. Minden tető másféle csatornázást kíván. Egy jó bádogos szakember már a tető állásából látja, hogy milyen szélességű és esésű csatornára lesz szükség. Ha a csatorna túl keskeny a tető vízelvezető képességéhez, akkor az eresz könnyen telítődhet és nincs ideje lefolyni az összegyűlt csapadéknak. Mivel a bádoglemez egy igen feltűnő részét alkotja az épületnek, ezért mindezen felül szépnek is kell lennie. A megfelelő illesztések mellett a különféle könyökkiképzéseket értő módon össze kell illesztenie a bádogosnak. Horpadás- és karcmentesnek kell lenniük. Akkor is ez a helyzet, ha lemezelik a tetőt vagy a kéményt. A bádogosnak pontosan kell kiszabja a lemezekből a megfelelő darabokat, majd azokat úgy hajlítania, hogy tökéletesen kövessék a megfelelő íveket.
Milyen árakon dolgoznak?
Amennyiben díszítőbádogozást is szeretnénk, számítaniuk kell rá, hogy drágább lesz a kivitelezés a szokványos csatornázásnál. A díszítőbádogozás ugyanis nem csak szimpla szakmunka, hanem művészet is egyben. A leggyakoribb azonban mégis az általános eresz készítése szokott lenni. Ezek árai eltérőek lehetnek attól függően, hogy mekkora az épület és milyen a bonyolult a tetőszerkezet. Az ereszcsatornát folyóméterben számolják. Ezek árai 1000 forinttól akár 3000 forintig is terjedhetnek, attól függően, milyen típusú az anyaga. Erre még pluszban rájönnek olyan kiegészítők, mint a lefolyócsövek, zártvégek, hattyúnyakak, vízkiköpők, csatornadíszek, könyökök és egyéb szükséges elemek. Ezek többsége szintén hasonló árakon fut, mint az ereszcsatorna. Az anyag beszerzési ára a szakemberek munkadíjával együtt adja ki a teljes költséget. Az utóbbi árairól nagy segítségünkre lehet a bádogos árlista, amely segít eligazodnunk a munkadíjak tekintetében.