3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Valószínűleg nincs olyan férfi, akinek ne lett volna gyermekkorában kis, villás végű, fából és gumiból készült parittyája, csúzlija - ki hogyan ismeri - amelynek a használata ugyanolyan egyszerű, mint a felépítése. Egy klasszikus Y alakú vázhoz egy kis bőrből készült zseb van rögzítve, amelyet meghúzva kell célozni, és aztán elengedni a gumit, hogy a lövedék leszálljon.

Napjainkban sem tűntek el a csúzlik a Combat Zone kínálatából. Annyi változott csupán, hogy maguk a szerkezetek már jóval komplexebbek, mint azok a fabotocskából és tejgumiból készült parittyák, amelyek elkészítését annó a sufniban a nagyobb gyerekektől megtanultad. 

Honnan ered a csúzli?

A csúzli egy olyan ősi eredetű hajlítóeszköz, amelyet még az ókorban is gyakran használtak vadászathoz. Egy hozzáértő kezében ugyanis igen hatékony fegyvernek bizonyult. A 6-8 milliméteres, 90–95 m/s sebességgel repülő vas- vagy ólomgolyónak számos veréb, galamb, fácán, sőt még vadkacsa is áldozatául esett. A használata akkor szorult háttérbe, amikor a puskaporos fegyverek kezdtek maguknak teret hódítani.

Manapság viszont ismét kezd elterjedni. A vadászok például apróbb állatok leterítésére, a horgászok pedig az eledel vízbe juttatására használják előszeretettel. Bár az előbbi inkább csak Angliában, Írországban, Amerika legtöbb államában, és a legtöbb távol-keleti országban jellemző, Magyarországon tilos így vadászni. 

A lövés technikája

A csúzlival történő lövés nem csupán annyiból áll, hogy feltartod az eszközt és hátrahúzod a zsebet. Így ugyanis a lövedék garantáltan nem fog majd célt érni, hanem mondjuk a szomszéd ablakán landol, ami ha betörik, akkor lesz ám gond.

Hogy a lövés minél pontosabb és nagyobb erejű legyen, fel kell emelni a karod vállmagasságig, és egyenes könyökkel kell elereszteni a lövedéket. Mindeközben pedig fontos, hogy a húzó könyök és az alkar is vízszintes legyen. Továbbá még arra érdemes odafigyelni, hogy kemény felületre csak nagy körültekintéssel szabad lőni, mert a lövedék könnyen visszapattanhat.

Végső gondolatok

Ha betartod a fenti biztonsági előírásokat, akkor kizárt, hogy eltaláld a saját ujjad. De egyébként a fentebb is említett webáruház minden egyes csúzlijához részletes, képes használati útmutató is jár. Érdemes tehát ezt még egyszer alaposan átolvasni, illetve ha félsz a sérülésektől, akkor kezdetben puha gyakorló gumilövedéket használni. 

Ilyet akár te magad is készíthetsz egy 4 x 4 cm-es alufóliából. Az így készült minimum 10 mm-es, maximum 13 mm-es golyó könnyű és puha lesz, de azért van némi tartása. Tehát túlzás nélkül mondható, hogy a nappaliban is vidáman lehet lövöldözni vele, ám ezt is csak kellő körültekintéssel természetesen.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!