Közel 4 ezer új, hétüléses autóra kötöttek lízingszerződést 2020-ban az érintettek az államilag támogatott autóvásárlási programban, közölte a szerdán a Magyar Lízingszövetség. A lízingcégek 11,6 milliárd forinttal finanszírozták a nagycsaládosok autóvásárlásait, ez autónként átlagosan 2,96 millió forintos finanszírozott összeget jelent.
Ahogy arról a napokban az mfor.hu cikke beszámolt Varga Mihály azt közölte, hogy a program keretében eddig 20 ezer autó talált gazdára. A korábbi adatokat figyelembe véve ez azt jelenti, hogy tavaly 16 ezernél is több járművet vásároltak a három vagy többgyermekes családok. A 4 ezer lízingelt autó tehát ennek nagyjából a negyede.
A kevésbé tehetőseknek nagy segítség volt
Érdekes megnézni a konstrukció keretében autónként kifizetett közel 3 milliós összeget is. Noha nem tudjuk, hogy az érintettek az állami támogatáson túl milyen önrészt tudtak felmutatni, feltételezhető, hogy a többség az állam által adott 2,5 milliós összeg mellé legfeljebb minimális összeget tett. Ezt a teóriát egyébként alátámasztja a legkelendőbb autók listája is, amelyet a Dacia toronymagasan vezet, de a top tízben jellemzően olcsóbb modelleket találunk.
A lízingelt járművek viszonylag magas aránya is azt mutatja, hogy a programban nagyon sok olyan ember jutott új autóhoz, akik a nagycsaládos kedvezmény nélkül csak a használt járművek piacán nézelődhetett volna. Ezt az eladási statisztikák is alátámasztják, hiszen a három legolcsóbb autótípus teszi ki a vásárlások közel felét, tehát főként azok a családok vették igénybe a támogatást, ahol az valós segítséget jelentett.
Közel 17 milliárd forintos finanszírozás a hétüléses autókhoz
Tóth Zoltán, a Magyar Lízingszövetség főtitkára azt mondta: „A nagycsaládosok autóvásárlási programja még 2019 júliusában indult, ennek keretében a három- vagy több gyermeket nevelő családok egy új, hétüléses autó megvételéhez a vételár felét, maximum 2,5 millió forint vissza nem térítendő állami támogatást kaphatnak. A támogatás indulása óta eltelt másfél évben összesen 5742 lízingszerződés megkötésére került sor. Ennek eredményeként a lízingcégek 16,9 milliárd forintos finanszírozást nyújtottak a nagycsaládosoknak."
A nagycsaládosok autóvásárlási programjáról a főtitkár azt is elmondta, hogy nagyon kevés esetben utasították el a lízingcégek a finanszírozási kérelmet. Másfél év alatt átlagosan 100-ból mindössze 5 esetben volt erre példa.
Tóth Zoltán emlékeztett arra is, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma adatai szerint a lízingcégek – a program eddigi másfél éve alatt - a nagycsaládosokhoz került autók mintegy 29 százalékához nyújtottak finanszírozást.