Németország hétfőn a világon elsőként forgalomba állította a hidrogénmeghajtású vonatot, írja a Guardian. Az Alstom által gyártott két Coradia iLint típusú szerelvény gördült a sínekre, és kezdte meg 100 kilométeres útját az Alsó-szászországi Cuxhaven, Bremerhaven, Bremervörde és Buxtehude között.
A hidrogénmeghajtású vonatokban üzemanyagcellák dolgoznak, melyek a hidrogén és az oxigén kombinációjával állítják elő az elektromos áramot. Ez a folyamat csak gőz és víz kibocsátásával jár, tehát káros anyagot nem termelnek. A megtermelt többletenergiát lítiumos akkumulátorokban tárolják a vonat fedélzetén. A Coradia iLint vonatok 1000 kilométert tudnak futni egyetlen hidrogéntartállyal.
Megvenni drágább, fenntartani viszont olcsóbb, mint a dízelvonatokat, mondta el az új szerzeményekről Stefan Schrank, az Alstom projektvezetője.
Az Alstom a tervek szerint 2021-ig további 14 zéróemissziós hidrogénmeghajtású vonatot szállít le Alsó-szászországnak, de már több német tartomány is érdeklődött a szerelvények iránt. Németország mellett Nagy-Britannia, Hollandia, Dánia, Norvégia, Olaszország és Kanada is tervbe vette a hidrogénvonatok sínre állítását, Franciaország pedig már határidőt is szabott magának: ott 2022-től célozzák bevezetni a környezetkímélő vonatokat.