Az új típusú MRP olyan pénzügyi eszközök kezelése indítható javadalmazási program, amely tartalma szerint
- az MRP-t alapító jogi személy által kibocsátott
- értékpapír vagy ahhoz kapcsolódó, értékkel bíró jog,
- ingyenes vagy kedvezményes,
- feltételhez kötött átruházását, illetve átengedését jelenti
- a jogi személy vagy az annak (közvetlen vagy közvetett) többségi befolyása alatt álló más jogi személy munkavállalói, vezető tisztségviselői javára.
Erre utal maga az MRP törvény is, amikor kimondja, hogy az új típusú MRP-ből történő kifizetés alapvető, javadalmazási politikában is meghatározott feltétele kell, hogy legyen az alábbiak valamelyike:
- a jogi személy gazdasági teljesítményének jövőbeli javulása vagy
- jogszabályban előírt hatékony és eredményes kockázatkezelése, vagy
- amennyiben a jogi személy zártkörűen működő részvénytársaság formájában működik, a részvénytársaság által kibocsátott részvénynek a tőkepiacról szóló törvény szerint meghatározott szabályozott piacra történő bevezetése.
Az, hogy az adott jogi személy melyik fenti feltétel szerint indítja saját MRP-jét, illetve milyen tartalommal tölti ki azt, az adott jogi személy stratégiai döntése.
Az új típusú MRP gazdasági teljesítmény növelő hatása nemzetközi kitekintésben is igazolt. Az Országgyűlés e lehetőségeket felismerve nemhogy megteremtette a lehetőségét ennek a jogintézménynek, de a gyors elterjedése érdekében jelentős adókedvezményeket is biztosít mind munkáltatói, mind a munkavállalói oldalon.
Fontos kiemelni, hogy a tulajdonosi szemléletben rejlő élénkítő hatás az új típusú MRP legfőbb alapgondolata. E szemléletmód kialakulásához, és az MRP-ben rejlő lehetőségek eléréséhez két dolog mindenképpen szükséges:
- az MRP keretében kezelt értékpapír vagy értékpapíron fennálló jog megfelelő megválasztása: Bár MRP keretében a Polgári Törvénykönyv szerinti értékpapír definíció alá eső valamennyi értékpapír kezelhető, de a tulajdonosi szemlélet akkor tud kialakulni, ha tulajdonosi jogokat megtestesítő értékpapírról beszélünk. Fontos kiemelni, hogy Kft. üzletrész, illetve Bt. tagi részesedés nem értékpapírosítható, ilyen formán e tagsági jogok nem lehetnek MRP tárgyai. Ha az értékpapír tulajdonosi jogokat testesít meg, az MRP-ben résztvevő vezető tisztségviselő/munkavállaló által megszerezhető vagyoni érték ennek az értékpapírnak az aktuális piaci értékétől, következésképpen munkavállalók javadalmazása a cég teljesítményétől függ. Ebben rejlik a résztvevők motivációja.
- az értékpapír vagy az értékpapíron fennálló jog kezelési idejének megfelelő megválasztása: Bár az MRP törvény jelen pillanatban nem tartalmaz az értékpapír kezelési idejére vonatkozó megkötést, de indokolt a meglátás, hogy a tulajdonosi szemlélet az értékpapírok (vagy az azokon fennálló jogok) relatíve hosszabb ideig történő tartásával alakul ki. Legalább egy lezárt üzleti év után mondható el például az, hogy a cég gazdasági teljesítményét mutató adatok állnak rendelkezésre, így a munkavállalók, illetve a vezető tisztségviselők teljesítménye is megfelelően elemezhető. Az egy évnél rövidebb tartási idő nem teszi lehetővé azt sem, hogy a résztvevők valódi tulajdonosi kockázatot viseljenek, ezáltal az MRP-ből eredő gazdasági hatások sem tudnak megfelelően érvényesülni.
Az új típusú MRP tehát a tulajdonosi szemlélet megteremtésével a jogi személy által kezelt értékpapír vagy ahhoz kapcsolódó, értékkel bíró jog ingyenes vagy kedvezményes, feltételhez kötött átruházására, illetve átengedésére ad adókedvezményekkel támogatott lehetőséget.
A gyakorlatban az új típusú MRP egyik legcélszerűbb alkalmazása az adott cég vagy cégcsoport teljesítményjavadalmazási (bónusz) rendszerének „MRP-sítése”, ugyanis az általában használt elszámolási rendszerek, juttatási szabályzatok szinte teljes egészében átültethetőek, és – az alapító jogi személy döntésétől függően – az ezáltal elérhető adóelőnyök cég vagy cégcsoporti szintű megtakarítást, vagy a munkavállalók, vezető tisztségviselők fizetésének emelését, és ezáltal a cég versenyképességét is szolgálhatják.
A bónuszrendszer új típusú MRP keretében történő működtetésében rejlő potenciált mi sem mutatja jobban, mint az, hogy a bónusz juttatása tekintetében szinte legszigorúbb korlátozások, megkötések alá eső bankszektor számos hazai meghatározó szereplője MRP-ben működteti a teljesítményjavadalmazási rendszerét.
További információk a témában: www.mrpvilag.hu