3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Milyen fázisok és lépések jellemzik a whiskykészítés folyamatát? Mi minden történik onnantól kezdve, hogy a learatott gabonából végül egy páratlanul finom ital kerülhet a poharunkba, mint például a minőségi whisky?

A bejegyzés ennek a varázslatos folyamatnak a kulisszatitkait fogja bemutatni, megvilágítva ezáltal a whiskykészítés leginkább lényeges elemeit és tényezőit. 

Malátázás

A whiskykészítés gyakorlatilag már ott kezdetét veszi, amikor a gabona még a földeken van. A napfény melegének hatására a gabonaszemek egyre nagyobbra nőnek, amíg le nem aratják őket.

Természetesen a whisky minősége lényeges dolog, így az alapanyagul szolgáló gabonának kifogástalan minőségűnek kell lennie. Ha ugyanis a gabona nem jó, annak negatív hatása lehet a whisky zamatára is.

Aratást követően a gabona három napon át friss, tiszta forrásvízben ázik. Ezután következik egy lyukacsos felület használata, a malátázó. Malátázásnál a szemeket többször is átforgatják annak érdekében, hogy ne tapadjanak össze. Ezzel együtt arra is lényeges odafigyelni, hogy a szemek csírázását sikerüljön elkerülni.

Hogyha a készülő párlatnál a füstös íz elkerülése a cél, akkor száraz gőz alkalmazása történik. Ha pedig inkább erősebb, intenzívebb aromák elérése a cél, akkor tőzeg égetése zajlik a dolog elősegítése végett. 

Erjesztés

A maláta nagy kád forró vízbe kerül, mégpedig abból a megfontolásból, hogy a gabonában megtalálható cukrok kioldódjanak. A folyamat következő lépéseként a szemeket vagy megőrlik, vagy pedig összeroppantják. 

Amikor ez sikeresen megtörtént, akkor következhet az erjesztés folyamata. Az erjesztés szakaszában a cukros oldat speciális erjesztőkádakba kerül, majd pedig élesztőt is adnak hozzá. Innentől kezdve hetvenkét óra leforgása alatt mintegy 8 százalékos alkoholtartalmú cefre jön létre.

Létrejön tehát egy megfelelő alap, amit ettől a pillanattól gyakorlatilag egyenesen lehet küldeni a lepárlóba.

Lepárlás

Itt már egészen sokfelé ágazhat az iDrinks weboldalán elérhető whiskyfajták készítésének gyakorlata. Általánosnak tekinthető metódus nem létezik, az egyes lepárlók akár merőben eltérő gyakorlatot is követhetnek lepárlás címszóval.

Persze a választott eljárás igenis lényeges a későbbi produktumra nézve, hiszen az üstök, vagy a többszörös lepárlás gyakorlata egyaránt nagy befolyással lehetnek az ízekre. Egyébként maguk a lepárlóüstök mindig rézből készülnek, de a formájukat és fűtési technikát tekintve lehetnek eltérések.

Érlelés

A lepárlás után az ital hordókba kerül, majd indulhat az érlelés. Ez a fázis szintén sokféle változót tartogat. Rendkívül sokat számít, hogy milyen hordókban, mennyi ideig, illetve milyen plusz fortélyokat bevetve zajlik maga az érlelés folyamata.

Pontosan abban rejlik a whiskykészítés hamisítatlan szépsége, hogy a számtalan, különböző eljárás produktuma egészen sokféle párlatokat eredményezhet.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!