Malátázás
A whiskykészítés gyakorlatilag már ott kezdetét veszi, amikor a gabona még a földeken van. A napfény melegének hatására a gabonaszemek egyre nagyobbra nőnek, amíg le nem aratják őket.
Természetesen a whisky minősége lényeges dolog, így az alapanyagul szolgáló gabonának kifogástalan minőségűnek kell lennie. Ha ugyanis a gabona nem jó, annak negatív hatása lehet a whisky zamatára is.
Aratást követően a gabona három napon át friss, tiszta forrásvízben ázik. Ezután következik egy lyukacsos felület használata, a malátázó. Malátázásnál a szemeket többször is átforgatják annak érdekében, hogy ne tapadjanak össze. Ezzel együtt arra is lényeges odafigyelni, hogy a szemek csírázását sikerüljön elkerülni.
Hogyha a készülő párlatnál a füstös íz elkerülése a cél, akkor száraz gőz alkalmazása történik. Ha pedig inkább erősebb, intenzívebb aromák elérése a cél, akkor tőzeg égetése zajlik a dolog elősegítése végett.
Erjesztés
A maláta nagy kád forró vízbe kerül, mégpedig abból a megfontolásból, hogy a gabonában megtalálható cukrok kioldódjanak. A folyamat következő lépéseként a szemeket vagy megőrlik, vagy pedig összeroppantják.
Amikor ez sikeresen megtörtént, akkor következhet az erjesztés folyamata. Az erjesztés szakaszában a cukros oldat speciális erjesztőkádakba kerül, majd pedig élesztőt is adnak hozzá. Innentől kezdve hetvenkét óra leforgása alatt mintegy 8 százalékos alkoholtartalmú cefre jön létre.
Létrejön tehát egy megfelelő alap, amit ettől a pillanattól gyakorlatilag egyenesen lehet küldeni a lepárlóba.
Lepárlás
Itt már egészen sokfelé ágazhat az iDrinks weboldalán elérhető whiskyfajták készítésének gyakorlata. Általánosnak tekinthető metódus nem létezik, az egyes lepárlók akár merőben eltérő gyakorlatot is követhetnek lepárlás címszóval.
Persze a választott eljárás igenis lényeges a későbbi produktumra nézve, hiszen az üstök, vagy a többszörös lepárlás gyakorlata egyaránt nagy befolyással lehetnek az ízekre. Egyébként maguk a lepárlóüstök mindig rézből készülnek, de a formájukat és fűtési technikát tekintve lehetnek eltérések.
Érlelés
A lepárlás után az ital hordókba kerül, majd indulhat az érlelés. Ez a fázis szintén sokféle változót tartogat. Rendkívül sokat számít, hogy milyen hordókban, mennyi ideig, illetve milyen plusz fortélyokat bevetve zajlik maga az érlelés folyamata.
Pontosan abban rejlik a whiskykészítés hamisítatlan szépsége, hogy a számtalan, különböző eljárás produktuma egészen sokféle párlatokat eredményezhet.