3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

4 éve nem látott mértékben apadt a versenyszféra dolgozói létszáma a legfrissebb adatok szerint. Aggódni kellene?

A Központi Statisztikai Hivatal hétfői közlése szerint a versenyszférában a legalább 5 főt foglalkoztató cégeknél 1,982 millióan voltak alkalmazásban, ami novemberhez képest 14,5 ezerrel kevesebb dolgozót jelent. Noha év végén jellemzően a munkaerőpiac sajátosságaiból kiindulva rendre csökkent a dolgozók (és a foglalkoztatottak száma), ilyen mértékű mérséklődésre legutóbb 2012-ben volt példa. Akkor majdnem 24 ezer alkalmazott "tűnt el" egyetlen hónap alatt.

Bár ez elsőre riasztóan hangzik, egyáltalán nem biztos, hogy aggódni kellene a versenyszféra munakerőigényét és jövőjét illetően. Már csak azért sem, mert sok esetben a munkaerő hiánya okoz problémát. A mostani rekordmértékű változás hátterében sokkal inkább az a tény állhat, hogy a szezonális munkákra több munkaerőt vettek fel idén a cégek, akikre a tél beálltával nincs szükség.

Ha azonban a következő hónapok az előző években jellemzőtől elmaradó mértékű változásokat hoznak, az már utalhat arra, hogy jelen piaci körülmények és munkaerő-kínálat mellett a dolgozói létszám nem tud bővülni. Ennek ellensúlyozására újabb beruházásokra, valamint a kínálat és a kereslet nagyobb összhangjának megteremtésére lesz szükség.

A versenyszféra decemberi létszáma egyébként továbbra is 51 ezer fővel halajda meg az egy évvel korábbi szintet, ez egész év átlagát tekintve pedig 65 ezer fős volt a bővülés mértéke a 2015-ös 53 ezer után.

Mivel a versenyszféra mellett a közszféra létszáma is csökkent novemberről decemberre, országos átlagban 16 ezerrel mérséklődött a dolgozók száma, 2,969 millióra. Ez 59 ezerrel haladja meg az egy évvel korábbit.

Lassult a keresetek növekedése

Decemberben a nettó bérek és a reálkeresetek növekedésének lassulása történt.

  • Országos átlagban 192 053 forint volt az átlagos nettó, ami 7,3 százalékkal több az előző évinél,
  • a versenyszféra 200 047 forintja 6 százalékkal több az egy évvel korábbinál,
  • a közszférában pedig 10,2 százalékkal 176 155 forintra nőtt az átlag.

Mivel decemberben ennél kisebb mértékű pénzromlási ütemet regisztráltak, 1,8 százalékosat, a reálszintű bérnövekedés továbbra is jellemzi a hazai bérszintet.

  • Országos átlagban 5,4,
  • a versenyszférában 4,1,
  • a közszférában pedig 8,3 százalékkal nőtt a hazavitt fizetések értéke.

2016 egészében jelentős mértékű bérnövekedés volt megfigyelhető éves bázison, aminek a hátterében több tényező áll:

  • a személyi jövedelemadó 15 száazlékra mérséklődött 16-ról,
  • a minimálbér és a garantált bérminimum 5,7 százalékkal emelkedett,
  • a fegyveres testületeknél illetményemelés volt,
  • az egészségügyi és szociális területen dolgozóknak pedig emelt bérkiegészítést és kiegészítő pótlékot fizettek.

Ennek köszönhetően 2016 egészét tekintve a nettó bér 7,8 százalékkal nőtt, amihez mindössze 0,4 százalékos infláció párosult, vagyis jelentős reálnövekedést történt.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!