2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az év első felében 5,75 millió dobozzal kevesebb cigaretta került a trafikokba, mint a tavalyi év hasonló időszakában.

A legális dohánypiac további szűkülésére enged következtetni a NAV legújabb jövedéki statisztikája, amelyből immár 2015 teljes elő félévére rendelkezésünkre állnak adatok a szabadforgalomba kerülő cigaretta mennyiségéről. Ez ugyebár még nem a fogyasztást jelenti, de ami a trafikokba kerül, azt nyilván előbb-utóbb megveszi valaki, így az igények csökkenése egyértelműen látszik.

Az első félévben 3,54 milliárd szál került a dohányboltokba, szemben az azt megelőző 3,65-tel. 2013 első felében ez a szám 5,21 milliárd volt, akkor azonban a trafikok megjelenése némiképp borította a logisztikát. A következő grafikonon havi bontásban is látszik, hogy éves bázison miként alakult a szabadforgalomba kerülő cigaretta mennyisége. Márciusban már-már azt hihettük, hogy megfordult a trend, de a második negyedévben erősen visszaestek a számok. Júniusban ugyan minimális mértékben nőtt a trafikokba kerülő cigi mennyisége, de ez sem tudott komolyan „szépíteni” az adatokon.

Az első negyedéves számokat 19 „szállal osztva” kiderül, hogy idén 186,4 millió dobozt vittek ki a trafikokba, szemben a tavalyi 192,1-gyel. Így az 5,7 millió – bár nem kis szám, főleg cigisdobozban mérve nem az - 3 százalékos csökkenést jelent egy év távlatában. Ha pedig azt vesszük, hogy egy doboz cigi ára 800 – 1000 forint között alakul, akkor könnyű kiszámolni, hogy több mint 5 milliárd forintot spórolhatunk, feltéve, hogy nem fordulunk más csatornákhoz.

Mint arról már többször írtunk, mindenki másként interpretálja a számokat. A kormány szerint sikerült leszoktatniuk sok-sok embert a dohányzásról, a NAV szerint ugyanakkor tombol a feketekereskedelem, az illegális csatornákon pedig töredékáron lehet hozzájutni a dohányhoz. Egy, a témában még tavaly tartott sajtóeseményen a NAV egyik munkatársa arról beszélt, hogy a környező országok némelyikében tizedannyiba kerül a dohány.

Az biztos, hogy a költségvetés, dohánytermékek utáni jövedékiadó-bevétele 2012 és 2014 között csökkent, ami persze jó hír, ha emögött leszokás áll és nagyon rossz, ha a feketekereskedelem, nem beszélve a csempész cigaretta ki tudja milyen minőségéről.

Szász Péter
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!