3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Eleinte még csak 23 milliárd forintos költségkeretről szóltak a hírek, azóta viszont már a 100 milliárdot súrolja az idei vizes világbajnokság költsége. Ebből január végéig valamivel több mint 70 milliárd forintot már el is költöttek a közbeszerzési hirdetmények alapján.

Amikor 2015 márciusában a 2021-es vizes vb-re készülő Magyarország váratlanul elvállalta a 2017-es vb rendezését a lemondó Mexikó helyett, akkor Gyárfás Tamás még 23 milliárd forintos rendezés költségről beszélt. Ebben építkezések és a Dagály uszoda átalakítása is benne volt. Mára azonban a költségvetési előirányzatok alapján a 100 milliárdot súrolja ez az összeg.

Ennek döntő részét pedig már el is költötték a szervezők, a közbeszerzési hirdetmények összesítése alapján ugyanis 70,2 milliárd forint ment el eddig az uszodák rekonstrukciójára, infrastruktúra-fejlesztésre, valamint olyan egyéb szolgáltatásokra, mint például környezeti értékelés, jegyelőállítás vagy a mobilapplikációs igények felmérése.

Igaz, az általunk elvégzett összesítés során eredményül kapott 70,2 milliárd forint a következő hónapokban új tételek nélkül is könnyen növekedhet. Erre jó példa a Dagály uszoda, melynek munkálataira első körben 38,3 milliárd forintért szerződött az ajánlatkérő, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő. Az összeg először 38,5, majd végül 43,6 milliárd forintra ugrott. A munkálatokat az erősen kormányközeli vállalkozó, Garancsi István cége, a Market Zrt. végzi el. Megalapozottan jelenthetjük ki, hogy a fociklub és kaszinótulajdonos hasítja a legnagyobb szeletet a vizes vb tortájából, hiszen az eddig elköltött pénz 62 százaléka (!!!) vándorolt a cége kasszájába azzal, hogy elhappolta a vb talán legnagyobb beruházását.

A Dagály költségéhez képest már csak morzsáknak lehet nevezni a többi "nagyobb" projektet. A szinkronúszás és felkészülési létesítmények tervezése és kivitelezése 4,9 milliárdos projekt, melyet a kisvárdai stadiont a mezőkövesdi sportszállót is építő Penta Industry kebelezhet be. A Margitsziget csatornázási és az egyéb hozzá kapcsolódó munkákat a SADE-Magyarország és a Penta Általános Építőipari Kft. végzi el közel 5 milliárd forintért. Vagyis optimális esetben is ennek felét viheti haza külön-külön a két cég. Utóbbi egyébként ezt még 2,1 milliárddal megfejeli, hiszen a Margit híd és a Dráva utca közötti szakaszt egyedül ők fogják rendbe rakni és itt gyalogos sétányt is kialakítanak majd. Így ha összesítenénk a közbeszerzéseket, akkor a Market után a Penta Általános Építő lehet a kisebbik nyertes több mint 4 milliárd forint értékű munkával, plusz a Penta Industry közel 5 milliárdja is "csoporton belülre" érkezik.

Nagyra hízott a Dagály

Noha eleinte épp csak 8 milliárdból tervezték felújítani az uszodát, mára a közbeszerzés szerint 43,3 milliárdra nőtt a költség. És ha ehhez még hozzávesszük a környezetébe tervezett létesítményeket és a világbajnokság miatt szükséges egyéb beruházásokat, akkor 45,3 milliárdos költségről beszélhetük. Ennél többet egyetlen más "helyszínre" sem költenek a szervezők.

Összesítésünk szerint a Dagály után a Margitsziget viszi el a legtöbb pénzt, az odaítélt közbeszerzések alapján 6,4 milliárdot, mögötte alig lemaradva 6,2 milliárddal találjuk az egyéb építményeket, mint például a szinkronúszás és felkészülési helyszínek, a Hajós Alfréd, Széchy Tamás uszoda vagy az óriás ugrótorony munkálatait. Utakra, hatástanulmányokra, felmérésekre, mérnöki munkálatokra 4,3 milliárdot költöttek el, a Balatoni beruházások 4,2, a Császár-Komjádi uszoda pedig közel 3 milliárdot vitt el már.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!