6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Napokon belül birtokba vehetjük az elmúlt 20 év legnagyobb – botrányoktól sem mentes - tömegközlekedési beruházásának számító M4 metrót. A 6,7 km-es vonal alaposan átrendezi a felszíni közlekedést is.

A 4-es metró 13 perc alatt teszi meg a Keleti pályaudvar és a Kelenföld vasútállomás közötti utat. A kocsik a többi metróvonalhoz hasonlóan csúcsidőszakban 2-3 percenként, míg napközben és hétvégén 5, késő este pedig 10 percenként járnak. Az M2-re átszállni a Keleti pályaudvarnál, míg a 3-as vonalra a Kálvin térnél lehet.

A Budapesti Közlekedési Központ érthetően igyekszik a legtöbb utast az új eszköz használatára ösztönözni, így egyes felszíni járatok útvonala, illetve sűrűsége változik. A tömegközlekedési hálózat a belvárosban, az I., XI., XII., XIV., XV. és XXII. kerületben, valamint Budaörsön és Törökbálinton változik számmottevően, azonban nem az átadás napján pénteken, hanem szombaton üzemkezdettől.

(forrás: BKK)

Kötöttpályás közlekedés

Az eddigi metróvonalakat mindössze annyiban érinti a változás, hogy hajnalban, illetve késő este az indulási időpontok néhány perccel módosulnak.

A BKK a hétvégi bevásárló forgalomhoz igazodva új villamosjáratot indít 48-as jelzéssel a Deák Ferenc tér és a Savoya Park végállomások között a Kiskörút – Bartók Béla út – Fehérvári út útvonalon. Az új járat 15 percenként közlekedik.



A 47-es és a 49-es villamos változatlan útvonalon jár. Munkanapokon a 47-es menetrendje változatlan, a 49-es munkanapokon 6-8 percenként indul, illetve mindkét járat 15 percenként jár egész hétvégén. Ez utóbbi bár az új metróvonallal azonos nyomvonalon jár, a társadalmi egyeztetés során érkezett észrevételek alapján a tervezetthez képest csak csekély mértékben ritkul. A villamosok a ritkítás ellenére is a Kiskörúton egész hétvégén közösen átlagosan 5 percenként jár a 47-es, a 48-as és a 49-es villamos, a Fehérvári úton pedig sűrűbb és egyenletesebb lesz a közlekedés a 18-as, 41-es, 47-es és 48-as villamossal. A 18-as villamos menetrendje csak hétvégén módosul, 15 perces indulási sűrűséggel.

Autóbusz, troli

A 7-es változatlan útvonalon és kapacitással közlekedik. A kelenföldi Bornemissza tér és a belváros között a 7-est a 7A helyett egy új járat, a 107-es egészíti ki. Mivel csúcsidőszakban a 7-es és a 107-es is 6, egyéb időben pedig 10 percenként indul, a közös szakaszon 3, illetve 5 perces időközönként szállhatunk fel a buszra. A Bosnyák tér és a belváros között a meghosszabbított 8-as és 112-es busz egészíti ki a 7-es járatot.

A 7E, 107E járatok a 4-es metró elindulásával átalakulnak: Újpalota, Nyírpalota út és a belváros között a 7E, az új 107-es, és a meghosszabbított 133-as és 233-as buszok közlekednek gyorsjáratként. A 7E Újpalotáról csak a Blaha Lujza térig közlekedik. Dél-Buda és a belváros között az említett három járattal, valamint a 4-es metróval és a változatlanul járó 7-es busszal lehet utazni. A 7E busz Újpalota, Zugló, a belváros és belső budai célpontok között a 107-es, a 133-as, a 233-as és a 239-es járattal együtt biztosítja a korábbinál nagyobb gyorsjárati kapacitást, mellettük a 7-es alapjáratként megmarad.


A 8-as busz Gazdagréti téri végállomása változatlan, viszont az Urániától a Bosnyák térig meghosszabbítják az útvonalát és változatlan járatsűrűséggel fog közlekedni. A kora reggeli és a késő esti órákban rövidebb útvonalon, a Gazdagréti térről csak a Keleti pályaudvarig közlekedik 8A jelzéssel.

A 33-as buszt a 133E járatot felváltó 133-as és a 233-as járatok egészítik ki összehangolt menetrend szerint. Az 53-as busz ezentúl kitérőt tesz Újbuda-központ felé, amelynek következtében nő ugyan a menetideje, de közvetlen kapcsolatba kerül a metróval. Módosul az 58-es busz útvonala is. Ezentúl a Savoya Parkot nem érinti, helyette Budafokról a 141-es busz korábbi útvonalán Kelenföld vasútállomás végállomásig közlekedik, akárcsak a 87-es busz is. A 87A és a 187-es járatokat összevonják, a 187-es sűrűbben jár, szintén Kelenföld vasútállomásig.

Új járat indul 101-es számjelzéssel a munkanapi csúcsidőszakokban Budatétény vasútállomás és Kelenföld vasútállomás között, emellett sűrítik a 103-as járatot is. A gazdagrétiek örömére 108-as számmal új járat indul a Gazdagréti térről Kelenföld vasútállomásra, a 112-es pedig hosszabb útvonalon, a Bosnyák térig jár majd.

Módosul a 141-es járat is, ezentúl nem lehet vele eljutni Kelenvölgybe, helyette az 58-as buszt kell használni. Szintén elkerüli Kelenvölgyet a 150-es járat (helyette az új 258-as járat közlekedik). A 150E busz megszűnik, helyette Őrmezőről a városközpont felé a 4-es metróval, Újbuda központja felé a 150-es és az új 258-as és 258A járattal lehet utazni. A 153-as busz útvonala jelentősen módosul: a Gazdagréti lakótelepen változatlanul a Gazdagréti úton halad, onnan azonban az Őrmezői lakótelepen át a 4-es metró végállomását érintve közlekedik az Infóparkig. Ezzel egyidejűleg a 203-as járat megszűnik.

A 213-as ezentúl a Fehérvári út és a Tétényi út között a Kondorosi úton át közlekedik. A 233E a jövőben 233-as számjelzéssel, továbbra is csak a munkanapi csúcsidőszakokban jár Dél-Buda és a belváros (Astoria) között minden megállóhelyen megáll, útvonalát pedig meghosszabbítják a Nyírpalota útig. Hosszabb lesz a 239-es útvonala is, illetve új járat indul 258-as számjelzéssel, mely az Újbuda-központ és Budafok között a módosított útvonalú 150-es buszt és a rövidített 250-es járatot egészíti ki.

A 73-as és 76-os trolibuszok végállomása Keleti pályaudvarhoz közelebb, a Kerepesi úti oldalon épülő végállomásra került. A 73-as ritkábban közlekedik. A 79-es végállomása pedig a Thököly útra a Nefelejcs utca torkolatához került.

Agglomeráció

A 4-es metró elindulásával Budaörsön több ponton változik a buszközlekedés.

A 40-es busz sűrű összeköttetést biztosít a 4-es metró kelenföldi végállomásához, a 40E csak hétköznap reggel jár majd Budaörsről a főváros irányába. A 88-as busz Törökbálintról, a 240E járat Budaörsről indulva a Móricz Zsigmond körtérig jár. A 140-es busz Törökbálint, bevásárlóközponttól Budaörsön keresztül a Széll Kálmán térig közlekedik. Ezt a Budaörsi lakótelep és a Széll Kálmán tér között a 140A betétjárat egészíti ki a csúcsidőszakban. Egyéb időszakban Törökbálint és a Budaörsi lakótelep között a 140B jelzésű járatok közlekednek a 140-essel nagyrészt azonos útvonalon. A 140i járat pedig beleolvad az új útvonalon közlekedő 140-es buszba.

A 172E járat a jövőben 172-es számjelzéssel közlekedik, útvonalát a fővárosi szakaszon a 4-es metró gyors elérése érdekében a Kelenföld vasútállomásig rövidítik. A 240-es járat megszűnik, helyette 240E jár majd hétvégén is, útvonala annyiban módosul, hogy a Móricz Zsigmond körteret a Bartók Béla útról éri el. A 272-es szintén érinti a körteret. Új járat lesz a 287-es Budaörs és Budatétény vasútállomás között, amit a 287A fog kiegészíteni Budaörs és Kamaraerdő között.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!