5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az USA lakáspiaci lufija ereszt. Sokan sokféleképpen magyarázzák a problémák gyökerét, és azt, miként és mennyiben fog kihatni a lakáspiac recessziója az Egyesült Államok teljes gazdaságára és a világgazdaság növekedésére.

Mi várható? Lehetséges forgatókönyvek.

Ez annyit jelent, hogy a befektető egy széles skálán ki tudja választani, mekkora kockázatot szeretne vállalni - és fordítva, milyen hozamot kíván elérni. Ez a testreszabottság természetesen egyben lecsökkent likviditással is jár.

A központi bankok által a rendszerbe pumpált pénz egy nagy része az ingatlan és a strukturált termékek piacán csapódott, ami most likviditási problémákat okoz. Tudomásul kell venni, ezeknek a termékeknek bonyolultságukból fakadóan nincs egy jól működő piaca. És mivel sok van belőlük, és sokan nem is értik, miként működnek, a szituáció olyan, mint amikor egy csecsemő elkezd játszani az öngyújtóval...

A másik oka a problémáknak, hogy a pénzügyi közvetítői rendszerre most iszonyatos nyomás nehezedik. Egyrészt a még függő felvásárlások hitelei sok esetben a bankok mérlegében vannak. Ezek kihelyezése akadályozza a hitelezési politikát: azaz a bankok új hitelezése rohamosan lecsökken, kevesebb a fogyasztási- és az ingatlanhitel, ami az ezen nyugvó világgazdasági növekedést igencsak meg tudja nyirbálni. Vessünk egy pillantást az alábbi táblázatra, amely a még függőben lévő felvásárlásokat tartalmazza: négyszáz milliárdnyi hitel vár még arra, hogy vevőt találjon. És ez csak a torta egy szelete...


A bankokat így két oldalról is szorítják: forrásaik (nem a betétek) az elmúlt hetekben több mint egy százalékkal drágultak (ha ez így maradna, az azt is jelentené, hogy - nem változó kamatmarzzsal számolva - a Józsi bácsinak nyújtott hitelek is legalább ennyivel fognak megugrani), másrészről az aktíva oldalon sok hitelben "beragadtak".

Ezekből fakad a pénzügyi rendszer mostani problémája. A befektetők szabadulni szeretnének a nem azonnal pénzzé tehető befektetési formáktól (strukturált termékek), a bankok, alapkezelők pedig igyekeznek likviditást szerezni (ami - mint láttuk - jóval drágább lett), hogy vissza tudják venni ezeket.

A FED helyesen különbözteti meg jelen esetben a "lokális" és a "globális" likviditást. A diszkontráta lecsökkentésével és a tenderekkel ezt, a kétélű pénzügyi eszközök és a "megfagyott" aktíva oldal által indukált likviditáshiányt igyekszik kezelni - ahelyett, hogy a kamatfegyvert (irányadó kamat csökkentése) vetné be azonnal, ami tovagyűrűző és sokszor nehezen befolyásolható következményekkel is járhat.

A mostani lépéseknek még kevés köze van egy, az USA ingatlanpiacáért aggódó FED-hez. A FED és a többi központi bank most a globális pénzügyi szektort igyekszik stabilizálni, amely a lakáspiaci és felvásárlási őrület miatt került nehéz helyzetbe. A gond akkor jelentkezik, ha a FED-nek nem sikerül a "lokális" likviditáshiányt kezelnie, ami könnyen tovább gyűrűzhet, és egy lavinát eredményezhet.

A mostani rendszerben akkora a tőkeáttétel, hogy az képletesen szólva "száz LTCM-mel ér fel". Amennyiben a porszem nem kerül ki gyorsan a rendszerből, akkor nem az USA lakáspiaca fog gondot okozni, hanem annál nagyobb probléma lesz: a nemzetközi pénzügyi rendszerbeli dugó és a bizalom megingása. "A bank veszélyes üzem!" - figyelmeztetett a tapasztalt professzor bevezető banküzemtan előadásán.

A jelenlegi hitelfelárak mellett nagyon sok pénzintézet nem tudná a korábbi szinten ellátni működését. Az alárendelt kölcsöntőke ára a piacon lassan eléri a 2000-2003-as időszakban látott szinteket. A lakáspiaci vész gyűrűzik, szép lassan fertőz meg mindenkit. A piacokon pánik van, még ha ezt sokan nem is akarják észrevenni. Bernanke egymás után veszi elő repertoárjából az eltérő dózisú gyógyszereket, ellentétben Greenspannal, aki az "antibiotikum híve" volt (lásd 1998-as orosz válság, millenniumi recesszió).

Befejező gondolatok

A hitelek kamatának megugrását meg lehet fékezni egy jelentős nagyságú kamatcsökkentéssel és állami szerepvállalással. A FED jelenleg jobban aggódik saját hitelessége elvesztése miatt, ezért valószínűleg kivárja, hogy a fogyasztói bizalmi indexen túl más indikátor is jelezze a gazdaság egyértelmű lassulását, mielőtt az irányadó kamathoz nyúlna. A pénteki munkaerőpiaci adat egy ilyen.

A lakáspiaci ijedelem gondokat okoz a pénzügyi közvetítői rendszerben, amit a FED-nek szintén kezelnie kell. A részvénypiac óvatosan optimista, hogy Bernanke lépni fog, másrészt a globális likviditás és a világgazdaság növekedése eddig töretlen.

Egy kisebb csökkentéssel a FED nem sokat ér. A várakozások túl nagyok, és - mint láttuk - a hitelek szorításán sem enyhítene. Egy hirtelen jelentős kamatvágással a FED egyszerre stabilizálhatja a gazdaságot, de egyben a jövőbeli inflációt is nagyban elősegítheti ( a gyenge dollár révén is) - futhat a szekér után.

A legmegfelelőbb megoldás - ha ilyen illuzórikus kimenetel létezik - "közepes" kamatvágásokkal (2-3 lépcsőben) (cirka négy százalékos FED-Fund) a lufi kiengedése lenne . Ekkor az USA-gazdaság a potenciális növekedés alatt maradna, de nem menne recesszióba. A FED kamatvágása azonban vajmi keveset segít, amíg a bankrendszer működése nem áll helyre. Hiába lesz "olcsóbb" a pénz, ha a bankok nem pumpálják tovább a gazdaságba.

Mi várható a részvénypiacon? Aki most részvényt vásárol, az egyértelműen abban bízik, hogy a FED eltalálja a kamatvágás megfelelő mértékét, és jobban aggódik a recesszió miatt, mintsem saját hitelességéért. Amennyiben a vártnál kisebb csökkentés jön, az a piacon akár nagyobb csalódást okozhat, hiszen a várakozások mind a kötvény (főleg itt), mind a részvénypiacon extrémek.. . Sok hős végezte már mártírként.

Varga Péter, közgazdász

Kapcsolódó anyag:
Magyarország sem ússza meg az amerikai válság hatásait

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!