2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Jelenleg körülbelül 3700 magyar dolgozik Svájcban. Az alpesi ország lakosai az újonnan csatlakozott EU-tagországok felé is nyitást szavaztak meg szeptember végén. A külföldre távozó magyarok száma azonban várhatóan nem fog növekedni, ahogyan az uniós csatlakozással sem igazán emelkedett a hazánkat elhagyók száma.

A lengyelek munkavállalási kedve a legnagyobb

Finnország a diákok tanulmányuk melletti munkavégzését engedély-mentessé tette, míg Olaszország és Ausztria kvótákat tart fenn. Az egyes országok eltérő szabályozásairól célszerű tehát a Munkaügyi Minisztérium honlapját felkeresni.

A szinglik döntenek külföld mellett

[ajanlo=1095][igazitas=right/]

Az uniós tagsággal a külföldi munkavállalási kedv fellendülése elsősorban Lengyelországra jellemző. A fent említett ír és angol külföldi munkavállalói nyilvántartásokban ők teszik ki a regisztráltak jelentős részét (csaknem 50 százalékát). A legális mellett azonban az illegális munkavállalással is számolni kell minden egyes országban: Különösen Németország küzd a szürke vagy feketegazdaságban dolgozó bevándorlókkal.

Amszterdamban azonban a fekete munkával nem lehet előrébbjutni, ugyanis a városba költözéshez regisztrációra, ehhez pedig vagy tanulmányi szerződésre, vagy pedig munkavállalási engedélyre van szükség. Sokan döntenek mégis a holland főváros felkeresése mellett, mivel a havi 1400 euró körül mozgó átlagbér mindenki számára vonzó.

Az Európai Bizottság Munka- és Életkörülmények Fejlesztéséért Alapítvány közelmúltban készült tanulmánya szerint a munkaképes népesség mindössze 1 százaléka hagyja el hazáját. Rendszerint egyetemisták, vagy már végzett, egyedülálló fiatalok döntenek a kivándorlás mellett, így nemhogy a régi tagországoknak van félnivalójuk, hanem az újaknak az "agyelszívás" miatt.

Hiányzik a bátorság a váltáshoz

A munkavállalói mobilitás azonban számos akadályba ütközik, ahogyan arra Vladimíir Spidla, a foglalkoztatáspolitikáért, szociális ügyekért és esélyegyenlőségért felelős európai biztos nemrégiben felhívta a figyelmet. Hazánkban és a többi tagországban is elsősorban a nyelvtudás hiánya okoz problémát, de emellett sokan nem mernek munkahelyet - ráadásul országot - változtatni. Hogy a kialakult helyzeten változtassanak, az Európai Bizottság a 2006-os évet a munkavállalói mobilitás Európai Évének nyilvánította.

Klausz Melinda

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!