Ambrus András elmondta, hogy a szerdai fórumon nem jelentek meg a FÉG vezetői, így az összegyűltek csupán a már korábban megtapasztalt helyzettel szembesültek ismét (áll a termelés, március óta nem kapnak munkabért, bizonytalan a jövő, az MPF átvételi szándékát a FÉG elutasította).
A FÉG menedzsmentje nevében Gyarmathy Attila és Ámon Csaba igazgatósági tag május 18-ai keltezéssel levelet írt a konvektorgyár munkavállalóinak, melynek lényege, hogy törvénytelenül járnának el, ha a gyár teljes vagyonát átengednék az MPF-nek.
Az MTI birtokába jutott levélben egyebek mellett az áll: "a törvény a vagyont terhelő zálogjog jogosultjának csak az adós cég vagyonának 50 százalékát garantálja megfizetni, a másik 50 százalékból kell megtéríteni .a munkavállalói követeléseket és az állammal szemben fennálló és a szállítók zálogjoggal nem biztosított követeléseit". A levél aláírói szerint egyelőre felelőtlenség lenne arról nyilatkozni, hogy mikor juthatnak hozzá jogos követelésükhöz a dolgozók.
"Tekintettel arra, hogy az MPF Holding a dolgozókat megalapozatlan ígéreteivel veszélyes mértékben a FÉG Konvektorgyártó Zrt. jelenlegi vezetői ellen hangolta, a dolgozók képviselőit egy másik alkalommal fogjuk egyeztetésre hívni"- írta Gyarmathy Attila és Ámon Csaba.
A FÉG menedzsmentje hangolt minket saját maga ellen, az MPF-nek ehhez a konfliktushoz semmi köze - mondta az MTI-nek a dolgozók szerdán megválasztott képviselője, Bódiné Nagy Johanna, aki szerint a 170 foglalkoztatottat felháborítja, hogy vezetőik nem állnak ki eléjük. Hozzátette: utoljára március 14-én kaptak munkabért, május 10-én pedig gyakorlatilag az utcára kerültek. A helyi képviselő-testület 10 ezer forintos segélyt szavazott meg számukra, ami szép gesztus, de nem oldja meg a családok gondját - fogalmazott. Bódiné úgy tudja, hogy a FÉG már bejelentette a munkaügyi központnál a csoportos elbocsátást, de hogy mikor kapják meg elmaradt bérüket, netán a végkielégítést, az teljességgel bizonytalan. Közlése szerint az MPF 40 dolgozónak ajánlott első körben munkát, miközben kifizetné az elmaradt juttatásokat és a végkielégítéseket is.
Ciprusról azt üzente a FÉG Zrt. tulajdonosa, hogy nem hajlandó figyelembe venni az MPF Holding ajánlatát, miszerint gyorsítanák a végrehajtás folyamatát - tudatta az MTI-vel szerdai közleményében Felcsuti Zsolt, az MPF elnök - vezérigazgatója. Mint írta, a FÉG a múlt évben 1,7 milliárd forint hitelt vett fel a Commerzbanktól, és a hitelt azonnal egy másik - szintén ciprusi - cég felvásárlására fordította. A vállalat helyzete az elmúlt hetekben vált kritikussá, lekapcsolták a villanyt és a gázt is.
A FÉG hitelét megvásárló és a végrehajtást elindító MPF Holding kész átvenni a vállalat irányítását és folytatni a termelést. A mintegy 200 család megélhetését veszélyeztető végrehajtás gyors feloldása érdekében a hitelező együttműködik Bukodi Károly (Fidesz) ócsai polgármesterrel és Szűcs Lajossal, a Pest Megyei Közgyűlés elnökével, aki a választókerület fideszes országgyűlési képviselője.
A FÉG Konvektorgyártó Zrt. Európa egyik jelentős tüzeléstechnikai gyártója. Éves forgalma 6-7 milliárd forint volt a likvid vagyon elvonása előtt. Az MPF Holding a banki hitel átvételével a cég eszközeire, márkanevére és egyéb tulajdonára szerzett bejegyzett zálogjogot.
Az MPF csoport hat magyarországi gyára mellett Kínától az Egyesült Államokig rendelkezik vállalkozásokkal. Az MPF Holding szerszám- és barkácsgép tartozékok gyártója, emellett építőanyag és csiszolószerszám gyártással és kereskedelemmel is foglalkozik.
MTI