Erről lesz szó a cikkben:
- Milyen gazdaságpolitikai lépéseket tervez Donald Trump, és hogyan érinti ez az amerikai ipar védelmét és külkereskedelmi mérleget?
- Miért fenyegeti Trump vámemelése az Európai Unió gazdaságát, és milyen lépéseket tervez Brüsszel válaszul?
- Hogyan érintheti az új amerikai vámok bevezetése az uniós országok exportját?
- Milyen stratégiákat keres az EU a potenciális gazdasági problémák megelőzésére?
- Hogyan befolyásolhatják a védelmi kiadások és az LNG-import az EU és az Egyesült Államok közötti gazdasági kapcsolatokat?
A kampányígéretek és beszédek alapján Donald Trump protekcionista gazdaságpolitikájának fókuszában az amerikai ipar védelme mellett a külkereskedelmi egyenleg javítása állhat. Emiatt nem csak a globális dominancia szempontjából vetélytársnak tartott Kínát fenyegetik a megemelt vámok, hanem a mérleg miatt az Európai Uniót is. A közösség országainak gazdaságai számára ez komoly csapást jelentene, így Brüsszelben a hírek szerint keresik a lehetséges megoldást.
Donald Trump vérbeli üzletember?
Az Európai Unió vezetői többségében ellendrukkerek voltak, ám ennek ellenére készültek Donald Trump megválasztásra. Jelzésértékű, hogy a régi-új elnöknek azonnal gratulált Európa egyik legliberálisabb politikusa, Mark Rutte, aki az elbukott holland miniszterelnöki poszt után a NATO élén folytatta pályafutását. De számos más politikus – Emmanuel Macrontól Ursula von der Leyenig – azonnal próbált pozitívnak mutatkozni és jó kapcsolatot kiépíteni Donald Trumppal.