3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A Tisza Párt vezetője a lengyelországi Katowicében járt, és összevetette az ottani árakat a hazaiakkal. Fogyasztásélénkítő javaslatcsomaggal is előállt az ellenzéki vezető.

Lengyelországban 1 kiló cukor kevesebb, mint 290 forint, Magyarországon a legolcsóbb, akciós 370 forint, egyébként 490 forint. A zöldségek és gyümölcsök áfatartalma otthon 27 százalék (plusz 4,5 százalék kiskereskedelmi különadó), Lengyelországban ugyanez 5 százalék – írja bejegyzésében Magyar Péter. A Tisza Párt elnöke arra is rámutat, a lengyel Lidlben a mini bagett 120 forint, ami Magyarországon 186 forint, de olcsóbb Lengyelországban az étolaj, a só, a sajt is. (A lengyel zloty árfolyama most 94 forint körül áll, további árfolyamokat a szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk, a Privátbankár oldalán böngészhet.)

Az ellenzéki vezető az MTI-hez eljuttatott közleményben azt írta: Magyar Péter a lengyelországi Katowicében tett szombati látogatásán személyesen győződött meg arról, hogy miközben a lengyel minimálbér a magyar másfélszerese, a lengyel élelmiszerüzletekben az árak átlagosan húsz százalékkal alacsonyabbak, mint Magyarországon.

Magyarországon az Orbán-kormány „elhibázott gazdaságpolitikai döntésének köszönhetően Európa-rekorder volt az élelmiszerinfláció”, három év alatt 62 százalékkal nőtt az élelmiszerek ára – jelentette ki.

Az ellenzéki politikus szerint Orbán Viktor 2010 óta egyre több olyan adót vezetett be, amelyek jelentősen növelik az élelmiszerek árát. Mára Magyarország az élelmiszerekre rakódó adó mértékében is Európa-bajnok, a 27 százalékos áfára a népegészségügyi termékadó és a 4,5 százalékos kiskereskedelmi extraprofitadó is rárakódik – emelte ki. Hozzátette: emellett tavaly óta a gyártókat terheli a kiterjesztett gyártói felelősség, és a magyar EPR-díj (gyártói felelősségi díj) is az egyik legmagasabb Európában. Ugyanakkor a nyereség kevés, elmaradtak a fejlesztések, gond van az élelmiszeripar hatékonyságával, versenyképességével – vélekedett az ellenzéki politikus.

A magas adók miatt drágák az élelmiszerek itthon
A magas adók miatt drágák az élelmiszerek itthon
Fotó: Pixabay

Magyar Péter jelezte: az „óriási” adóterhek és az élelmiszerinfláció jelentősen visszavetette a fogyasztást és így a magyar élelmiszeripar profitját is. Ez pedig szerinte lehetetlenné teszi a fejlesztéseket és a versenyképtelen magyar élelmiszeripar előrelépését.

A Tisza Párt 2026-tól öt százalékra csökkentené a zöldségek és gyümölcsök áfáját, majd fokozatosan az összes egészséges élelmiszerét is. Jelentősen csökkentenék az élelmiszerekre rakódó egyéb adók mértékét, ezzel élénkítve a fogyasztást és a magyar élelmiszeripar versenyképességét. Megerősítenék továbbá a fogyasztóvédelmet, hogy a kereskedők „ne nyeljék le” az adócsökkentésből fakadó árkülönbözetet – áll a közleményben.

A Klasszis Médiához tartozó laptársunk havonta megvizsgálja, mennyiért lehet bevásárolni a diszkont élelmiszerláncoknál, a Privátbankár Diszkont Árkosár cikkeit ide kattintva olvsahatja.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!