4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A Csányi Sándor által tulajdonolt KITE Zrt. által dominált hazai agrárintegrátori piacra két éve belépett Agrolink Zrt. az első teljes üzleti évét közel 4,5 milliárd forintos veszteséggel zárta.

Fontos szerepet töltenek be a mezőgazdaságban az integrátorok, szolgáltatásaikra a legtöbb gazdálkodónak szüksége van. A hazai piac meglehetősen koncentrált, két cég uralja, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója, Csányi Sándor által tulajdonolt, nádudvari székhelyű KITE Mezőgazdasági és Szolgáltató Zrt., valamint a cseh multimilliárdos Andrej Babis érdekeltségébe tartozó bábolnai IKR Agrár Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.

Az agrárintegrátorok olyan cégek, amelyek a termelőknek alapanyagokat, vetőmagot, műtrágyát, növényvédőszereket, gépeket stb. szállítanak, majd felvásárolják tőlük a megtermelt javakat.

Ezen a piacon jelent meg egy új szereplő, a szinte napra pontosan két éve, 2021 júniusában alapított Agrolink Zrt. A 200 millió forintos induló tőkét hárman dobták össze: a Talentis Agro Zrt. mellett két magántőkealap, a Prime Property, valamint a Takarék Mezőgazdasági Befektetési és Fejlesztési nevű. Közülük a Talentis Agro tulajdonosa könnyedén beazonosítható, részvényei csaknem száz százalékát Mészáros Lőrinc birtokolja. 

De a Prime Property sem eshet messze tőle. Bár a magántőkealapok a jogszabályi lehetőséggel élve nem kötelesek felfedni a kilétüket a nyilvánosság előtt – csak a Magyar Nemzeti Banknak, amely már közel 200 ilyen képződményt tart nyilván –, az azokat menedzselő cégek alapján lehet következtetéseket levonni. Márpedig a Prime Property útját az a Primefund Befektetési Alapkezelő Zrt. egyengeti, amely legnagyobb, 75 százalékos tulajdonosa az a Kertész József Tamás, aki Mészáros ügyvédjeként került a köztudatba.

A harmadik Agrolink-alapító kapcsolódása a Magyarország leggazdagabb, 660 milliárd forint értékű vagyonával rendelkező felcsúti nagyvállalkozóhoz már könnyebben kimutatható, annak ellenére, hogy az is magántőkealap. A Takarék Mezőgazdasági Befektetési és Fejlesztési nevet viselő konstrukciót ugyanis a Budapest Bank, az MKB Bank és a Takarékbank egyesüléséből létrejött, május 1-jétől működő MBH Bank befektetési alapkezelője menedzseli.

Ennél csak szebb lehet? Fotó: Depositphotos
Ennél csak szebb lehet? Fotó: Depositphotos

Mindezek alapján nem kell nagy bátorság annak rögzítéséhez, hogy az Agrolink Mészárossal azonosítható. Ami azért ma már egyáltalán nem meglepő, hiszen a „nemzet gázszerelője” az utóbbi években gyakorlatilag a gazdaság valamennyi szegmensébe betette a lábát. Ráadásul számos más iparággal szemben egy agrárintegrátori cég elindítása, mondhatni, még a profiljába is vág. Hiszen az Agrolinket alapító Talentis Agro Zrt. a Mészáros Csoport mezőgazdasági tevékenységet végző vállalataiból, a 2018. december 14-én kelt uralmi szerződéssel jött létre, 45 ezer hektáron folytat állattenyésztést, és működése során mindenkivel köt üzleteket, vesz termékeket, szolgáltatásokat és gépeket is. 

Az Agrolink ambiciózus tervekkel indult. Mint vezetői az új cég bemutatásakor megfogalmazták, a hazai termőföld mintegy 15 százalékát szeretnék magukhoz vonzani. Noha azt siettek leszögezni, hogy nem akarnak a KITE és az IKR konkurensei lenni, nem terveznek teljes szolgáltatási palettát nyújtani, mezőgazdasági inputanyagok nagykereskedelmével, terményfelvásárlással és tudásmegosztással állnak a gazdák rendelkezésére. „Ők hitellel, biztosítási konstrukciókkal kötnék magukhoz a termelőket” – vázolta laptársunk, a Privátbankár.hu érdeklődésére Raskó György agrárközgazdász.

Mindenesetre az Agrolink első teljes üzleti éve gyengére sikeredett. Bár több mint 36 milliárd forintos nettó árbevételt ért el – ami teljes egészében a mezőgazdasági input anyag kereskedésből származott –, ezt közel 4,5 milliárdos veszteséggel tette.

Csak érzékeltetésül: a KITE 573 milliárdos árbevétel mellett közel 24 milliárdos adózott nyereségre tett szert 2022-ben, míg az IKR 195 milliárdos forgalmát 5 milliárdos profit kísérte.

(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!