2p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Évek óta érkeznek hírek arról, hogy a banánt olyan növényi betegségek fenyegetik, amelyek eltüntethetik a gyümölcsöt. Ausztrál kutatók nem nyugodtak bele ebbe.

A banán régóta szerepel a kihalással fenyegetett növények listáján, miután emberi fogyasztásra alkalmas fajtái nem képesek ellenállni a fertőzéseknek, amelyek érik őket. Elérkezett azonban az ideje annak, hogy ausztrál kutatók megkóstolják az első genetikailag módosított banánt, amely biztosíthatja sokak kedvenc gyümölcsének túlélését – derült ki a Guardian cikkéből. 

Akik először fognak beleharapni a növény termésébe, azok nem csupán az elsők lesznek a világon az újfajta banán megízlelésében, hanem az az elsők lesznek a világon bárhol termeszthető kereskedelmi értékesítésre szánt génmódosított banán kóstolói között is. Az újdonság a prózai QCAV-4 nevet viseli.

Az ausztrál kormány már áprilisban kiadta a forgalomba hozatali engedélyét, ám akkor még nem voltak rajta érett gyümölcsök. Az újfajta növény mögött húsz évi kutató és fejlesztő munka áll. Az Ausztráliában legnagyobb mennyiségben termelt Cavendish fajtát módosították azzal a céllal, hogy olyan banánt kapjanak, a sem ízében, sem szagában, sem színében, sem állagában nem különbözik a hagyományos banántól.

Megmentik a banánt
Megmentik a banánt
Fotó: Pixabay

A kutatók 99,99 százalékig biztosak abban, hogy elérték ezt a céljukat. Ezt anélkül is ki merték jelenteni, hogy megkóstolták volna az első termést. A növény 25 ezer génjéből ugyanis csupán egyet módosítottak, mégpedig úgy, hogy egy vadon termő banánfajból vették át új gént és cserélték ki az eredeti banánfa kromoszómájában. Ezzel pótolták a természetes szaporodásból fakadó jótékony keveredést, sokszínűséget, ugyanis a banántermelés ma steril körülmények között történik. Nem szexuális úton reprodukálódik a növény, hanem klónozással. A jelenlegi Cavendish banánfák mindegyike egyetlen ezer évvel ezelőtt élt őstől származik. Az ilyesmi nem tesz jót a növények betegségekkel szembeni ellenálló-képességének. Emiatt halt ki a nyugati világ első jól ismert banánfajtája, a Gros Michel. A végveszély elérte a Cavendisht is, ám az ausztrál kutatók kísérleti ültetvényében telepített kontrollnövények szerencsétlen sorsa összevetve a génmódosított példányok túlélőképességével azt mutatja, hogy jó eséllyel sikerült elkerülni a banánkatasztrófát. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!