3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Egymás után érkeznek a hírek arról, hogy az édességek összetevőinek ára soha nem látott magasságokba nő. Az ezeket kedvelőknek már nem csupán a kakaó és cukor drágaságával kell számolniuk.

Az elmúlt hónapokban kilőtt a vaj ára, egész Európában rekordösszegeket kell fizetni az édességek kulcsfontosságú összetevőjéért – írta a Reuters. Ez rossz hír a pékeknek és a cukrászoknak a nagy év végi bevásárlási szezon előtt, hiszen ezzel az édes finomságok újabb összetevője sorakozott fel a korábban már megdrágult csokoládé és cukor mellé.

A magas árakat három körülmény okozza:

  • az erős kereslet a vaj iránt,
  • az alacsony raktárkészlet,
  • valamint a magasabb profitot kínáló élelmiszerek, például a sajt termelésének növekedése;  vajjal Európában szeptember végén tonnánként 8700 dollár felett kereskedtek, ami 83 százalékkal haladta meg az évvel korábbi szintet.

Az árak Ausztráliában és Új-Zélandon is magasabbak voltak, mint a múlt évben, ám ez a különbség nyáron jelent meg. A nagy élelmiszergyártóknak védelmet nyújt, hogy jégkrémeik és más karácsonykor kedvelt édességeik összetevőit hosszú távú szerződések alapján vásárolják meg. Így az idei őszi ártüske nem érinti őket. A kisebb cégek azonban nagyon nehéz helyzetbe kerülhetnek.

Bajban a vaj
Bajban a vaj
Fotó: Pixabay

A tejtermelés az elmúlt évben a világ minden táján csökkent, miután a legtöbb tejtermelők satuba kerültek a magas takarmányárak és a tej alacsony ára között. Az idei év elején valamelyest magához tért a termelés, ám a növekvő kereslethez képest gyenge maradt. A termelők a magasabb profitot ígérő végtermékek felé fordultak – mondta Michael Harvey, a Rabobank elemzője.

Masszív drágulás mindenhol

A tejtermelés 0,7 százalékkal nőtt 2023 januárja és 2024 júliusa között az EU adatai szerint. Eközben a vaj előállítása 1,6 százalékkal csökkent, a sajté viszont 3,2 százalékkal nőtt. Az Egyesült Államok mezőgazdasági minisztériuma szerint a vaj ára fontonként 3 dollár lesz 2024-ben, ami 15 százalékkal magasabb a tavalyinál. A világ vajpiacának értéke 42 milliárd dollárra nőhet 2024-ben, ami 8 százalékos plusz 2022-höz képest. A Reuters-hírben idézett becslése szerint ezt követően 2029-ig évi 7 százalékos emelkedés várható. Ez persze a termelés mennyiségének növekedéséből is fakadhat. Az új-zélandi ANZ bank szakértői árcsökkenést várnak a piacon, ám hónapokba telhet, mire ez eljut a boltokba, végső soron a vásárlókhoz. 

A vajdrágulás Magyaroszágon is látszik, egyebek mellett a KSH inflációs kosarán. Szeptemberben a legalább 80 százalékos zsírtartalmú 100 grammos vaj átlagára 610 forint volt. Ez augusztushoz és tavaly szeptemberhez képest is bő 5 százalékos drágulásnak felel meg.  

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!