A "Varaždinsko bučino ulje", a Varaždin megye területén előállított tökmagolaj bekerült az oltalom alatt álló eredetmegjelölések és földrajzi jelzések nyilvántartásába – adta hírül a Croatia Week az Európai Bizottság az EU hivatalos lapjára hivatkozva. A "Varaždinsko bučino ulje" egy szűz étolaj, amelyet a stájer tök magjának pörkölésével és mechanikus préselésével nyernek. Az olajat ételek és saláták ízesítésére használják.
A "Varaždinsko bučino ulje" színe a sötétzöldtől a feketéig terjed, vöröses fényű. Illatában a pörkölt érzet dominál, amit jellegzetes diós ízvilág jellemez, idegen vagy fanyar szagok és ízek nélkül. Aromás, lágy, finom ízzel és a pörkölt tökmag jól felismerhető illatával. Illatos, fűszeres jegyek és kiegyensúlyozott illat jellemzi.
Az olaj textúrája kerek és kifinomult, jó viszkozitású, vizuálisan tetszetős és fényes. A "Varaždinsko bučino ulje" előállítása a töktermesztéstől az olaj kinyeréséig évszázados hagyományokkal rendelkezik Varaždin megyében. A termelők tapasztalata és tudása alapján a magok feldolgozása alacsonyabb hőmérsékleten történik, ami édesebb aromákat szabadít fel, mint a szokásos pörkölési hőmérsékleten.
Ezenkívül az őrölt tökmagból készült tészta elkészítése során kisebb mennyiségű konyhasót adnak hozzá, ami hozzájárul a "Varaždinsko bučino ulje" egyedi minőségéhez.
Varaždin megye szomszédos a magyarországi Őrséggel, ami a magyar tökmagolaj-termelés fellegvárának számít. Így azonban az őrségi termelők piacra jutása kissé megnehezedik, hiszen a szomszédban az EU által is elismert, oltalom alatt álló versenytermék készül, aminek piaci fogadtatása az oltalom alá vonással jelentősen növekszik.
Magyarországon olajtököt 2020-ban csaknem 40 ezer hektáron termesztettek, ami mintegy 40 százalékos bővülés az előző évhez képest, de még messze van a 2016-os történelmi rekordtól, ami ennek több mint a duplája (97 ezer hektár) volt.