A szerkesztőségünknek megküldött közleményében Ujhelyi emlékeztet, hogy a napokban számos vidéki gazda megkeresése nyomán, arra hívta fel a nyilvánosság figyelmét, hogy bár zavartalanul rendelkezésre állnak az agrárfejlesztési pénzek, a kormány mégis direkt csúsztatja a pályázati kiírásokat. A képviselő feltételezése szerint ennek oka feltehetően az, hogy a kormány a költségvetési hiány miatt nem akar egyelőre súlyos önrész-kifizetésekbe bocsátkozni.
Hozzátette, azt hangsúlyozta, hogy a területalapú támogatások természetesen érkeznek és el is jutnak az érintettekhez, viszont a tavaly november elején jóváhagyásra került stratégiai terv alapján elindítható pályázatok továbbra sincsenek kiírva, az elvétve található – még nyílt – agrárpályázatok mindegyike még az előző költségvetési ciklusra vonatkozik. Ujhelyi kijelentette:
Gulyás Gergely kancelláriaminiszter a legutóbbi Kormányinfón mindezt hazugságnak minősítette, kétségbe vonta a nálam jelentkező gazdák létezését és azt állította, hogy az agrárpályázatok zavartalanul folynak; egyedül annyit ismert el, hogy a jogállamisági vita miatt történt befagyasztások ezeket a forrásokat valóban nem érintik.
Nagy István válaszolt a kérdésre
Az EP-képviselő a ki nem írt agrárpályázatok ügyében ezután az agrárminiszterhez fordult, aki írásos válaszában leírta, hogy a magyar mezőgazdaság támogatási rendszere „meglehetősen összetett és komplex módon működő rendszer”, jelenleg – azaz 2023 és 2025 között – két támogatás rendszer él egymás mellett, melyeket összehangolva kell működtetniük: ez a Vidékfejlesztési Program és a Közös Agrárpolitikai Stratégiai Terv.
Előbbi kapcsán a szakminiszter leszögezte, hogy 2021 és 2022-ben mintegy 1500 milliárd forint forráskerettel hirdetetett meg pályázati felhívásokat az agrártárca, állítása szerint már több mint tízezer pályázat részesült támogatásban; ez idén további 750 milliárd forintos kifizetéssel bővülhet a miniszter válasza szerint. Nagy István azonban a másik büdzsé kapcsán leírta azt is, hogy
a Közös Agrárpolitikai Stratégiai Terv részeként lehívható források pályázatai majd csak a jövőben, az ágazattal egyeztetve, fokozatosan fognak megjelenni.
Ez a kijelentés pedig a képviselő közleménye szerint megerősítette azt a tényt, hogy ténylegesen nem írták még ki az agrárfejlesztési pályázatokat. Ujhelyi István végül emlékeztet, azt továbbra sem tudni, hogy miért csúsznak a hivatkozott pályázatok kiírásával és valóban a költségvetési spórolás áll-e ennek hátterében.
Ujhelyi István korábban lapcsoportunk Klasszis Klub rendezvényének vendége volt, nézze meg a vele készült beszélgetést itt: