3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az EP-képviselő választ kapott az agrárminiszternek feltett kérdésre, miután Gulyás Gergely hazugsággal vádolta.

A szerkesztőségünknek megküldött közleményében Ujhelyi emlékeztet, hogy a napokban számos vidéki gazda megkeresése nyomán, arra hívta fel a nyilvánosság figyelmét, hogy bár zavartalanul rendelkezésre állnak az agrárfejlesztési pénzek, a kormány mégis direkt csúsztatja a pályázati kiírásokat. A képviselő feltételezése szerint ennek oka feltehetően az, hogy a kormány a költségvetési hiány miatt nem akar egyelőre súlyos önrész-kifizetésekbe bocsátkozni.

Hozzátette, azt hangsúlyozta, hogy a területalapú támogatások természetesen érkeznek és el is jutnak az érintettekhez, viszont a tavaly november elején jóváhagyásra került stratégiai terv alapján elindítható pályázatok továbbra sincsenek kiírva, az elvétve található – még nyílt – agrárpályázatok mindegyike még az előző költségvetési ciklusra vonatkozik. Ujhelyi kijelentette:

Gulyás Gergely kancelláriaminiszter a legutóbbi Kormányinfón mindezt hazugságnak minősítette, kétségbe vonta a nálam jelentkező gazdák létezését és azt állította, hogy az agrárpályázatok zavartalanul folynak; egyedül annyit ismert el, hogy a jogállamisági vita miatt történt befagyasztások ezeket a forrásokat valóban nem érintik.

Nem tudni, miért nem írták még ki a pályázatokat. Fotó: Pexels
Nem tudni, miért nem írták még ki a pályázatokat. Fotó: Pexels

Nagy István válaszolt a kérdésre

Az EP-képviselő a ki nem írt agrárpályázatok ügyében ezután az agrárminiszterhez fordult, aki írásos válaszában leírta, hogy a magyar mezőgazdaság támogatási rendszere „meglehetősen összetett és komplex módon működő rendszer”, jelenleg – azaz 2023 és 2025 között – két támogatás rendszer él egymás mellett, melyeket összehangolva kell működtetniük: ez a Vidékfejlesztési Program és a Közös Agrárpolitikai Stratégiai Terv.

Előbbi kapcsán a szakminiszter leszögezte, hogy 2021 és 2022-ben mintegy 1500 milliárd forint forráskerettel hirdetetett meg pályázati felhívásokat az agrártárca, állítása szerint már több mint tízezer pályázat részesült támogatásban; ez idén további 750 milliárd forintos kifizetéssel bővülhet a miniszter válasza szerint. Nagy István azonban a másik büdzsé kapcsán leírta azt is, hogy

a Közös Agrárpolitikai Stratégiai Terv részeként lehívható források pályázatai majd csak a jövőben, az ágazattal egyeztetve, fokozatosan fognak megjelenni.

Ez a kijelentés pedig a képviselő közleménye szerint megerősítette azt a tényt, hogy ténylegesen nem írták még ki az agrárfejlesztési pályázatokat. Ujhelyi István végül emlékeztet, azt továbbra sem tudni, hogy miért csúsznak a hivatkozott pályázatok kiírásával és valóban a költségvetési spórolás áll-e ennek hátterében.

Ujhelyi István korábban lapcsoportunk Klasszis Klub rendezvényének vendége volt, nézze meg a vele készült beszélgetést itt:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!