A Fed lépése némileg meglepte a piacokat, az elemzők többsége úgy vélte, hogy a bank csak tavasszal kezdi meg a pénzcsap elzárását. Ugyanakkor a Fed nem változtatott az irányadó kamaton, amely 2008 óta történelmi mélyponton, 0-0,25 százalékon áll. A Fed azt is jelezte, hogy mindaddig marad ez a kamatszint, míg a munkanélküliségi ráta nem süllyed 6,5 százalék alá a jelenlegi 7 százalékról. A bank ezt jövő szeptemberre várja.
A bejelentésre átmenetileg kilengtek a devizaárfolyamok a feltörekvő piacokon, az euró 297,60 forintról 298,56 forintra erősödött. New Yorkban emelkedtek a részvényindexek. A bank azzal indokolta döntését, hogy a reálgazdasági mutatók kedvezően alakulnak, jövőre akár 3,2 százalékkal is nőhet a hazai össztermék a korábban prognosztizált 2,7-3,1 százalék helyett, és a munkaerőpiaci adatok is kedvezőek. A közlemény szerint jövőre folytatódhat az eszközvásárlási program leépítése, ha a folyamatok kedvezőek maradnak.
Az első kommentárok általában "jelentőségteljesnek, de nem agresszívnek" minősítik a lépést. A Fed nyíltpiaci bizottsága 9:1 arányban hozta meg döntését az úgynevezett mennyiségi enyhítés visszafogásáról. A programok keretében eddig a bank közel 4 ezer milliárd dollárt öntött a gazdaságba.
Ben Bernanke, a Fed januárban távozó elnöke a bizottság ülése után tartott sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy a munkaerőpiacon jelentős javulást sikerült elérni, ami várhatóan folytatódik, mert a költségvetési szigor várhatóan enyhül, a háztartások fogyasztása pedig nő. Bernanke azonban azt is kijelentette, hogy "bizonyos körülmények között" a Fed "megfontolhatja" a kötvényvásárlás növelését.
MTI