5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

„A Fed, amerikai központi bank legújabb adatai szerint készpénzben, vagy egyéb banki letét formájában jelenleg hihetetlen mennyiségű vagyon, mintegy 8,85 billió amerikai dollár van felhalmozva, amely az amerikai társaságok piaci értékének 74 százalékát teszi ki, és ezzel egyidőben 1990 óta a legmagasabb értéket is képezi“ - írja Josef Stoulil, a cseh Capital Partners elemzője.

„A Fed, amerikai központi bank legújabb adatai szerint készpénzben, vagy egyéb banki letét formájában jelenleg hihetetlen mennyiségű vagyon, mintegy 8,85 billió amerikai dollár van felhalmozva, amely az amerikai társaságok piaci értékének 74 százalékát teszi ki, és ezzel egyidőben 1990 óta a legmagasabb értéket is képezi“ - írja Josef Stoulil, a cseh Capital Partners elemzője.

A készpénzben tartott vagyon és az amerikai társaságok piaci tőkeértéke közötti arány az elmúlt 11 hónap során szédítő tempóban, 86 százalékkal nőtt. „A Leuthold, az Invesco Aim Advisors Inc., a Hennesy Advisors Inc. és a BlackRock Inc. pénzügyi társaságok már összesen 1,7 billió amerikai dollárt tartanak ellenőrzésük alatt, ami történelmi tényekre figyelmeztet. Az S&P 500 index ugyanis - mely jelenleg az 1931 óta nem tapasztalt legnagyobb éves esését mutatta - a készpénz maximális mennyiségéről közzétett adatok szerint - meredek növekedést produkálhat“, - állítja Josef Stoulil, a Capital Partners elemzője és hozzáteszi: „Az összes előző nyolc esetben, amikor a készpénzben tartott javak aránya az amerikai társaságok piaci tőkeértékével szemben a csúcsra emelkedett, az S&P 500 index 6 hónap alatt átlagosan 24 százalékkal erősödött meg, ezért a Leuthold Group befektető társaság szerint az értékpapír- befektetéseknek most van itt az ideje.“

Az értékpapír-befektetések mellett szóló érvek:
- A Citigroup állami beavatkozásnak köszönhető megmentését követően az S&P 500 index a tizenegyedik évi mélypontjáról november 20-án feltámadt, és azóta 16százalékkal erősödött.
- Az újonnan megválasztott elnök, Barack Obama a 20. század ötvenes évei óta nem tapasztalt hatalmas infrastukturális befektetésekkel hajlandó a növekedést stimulálni.
- A Fed a kamatlábakat gyakorlatilag a nullára csökkentette.
- A kamatozó folyószámlákon elhelyezett készpénz az infláció beszámítása nélkül átlagosan kevesebb mint 0,1 százalék hasznot hoz csak.
- A tízéves lejáratú állampapírok hozama 1,03 százalékos értékhatáron van.

A napjainkban tapasztalt alacsony likviditás és a kis mennyiségek azonban egyetlen dolgot szimbolizálnak: a befektetők kivárnak. „Ennek az a tény az oka, miszerint tavaly a világ értékpapírjainak teljes értékéből több mint 30 billió értékű amerikai dollár szívódott fel, ezért bármiféle javulás csakis két dologtól függ majd – a társaságok gazdasági eredményeiben beálló pozitív fordulattól, valamint a gazdaság egészségének, mint egésznek a helyreállásától“ – magyarázza Josef Stoulil, a Capital Partners elemzője.

A Bloomberg ügynökség becslései szerint a társaságok haszna a 2009. év első három hónapjában, az S&P 500 index keretében 10,3 százalékkal esik, míg a második negyedévben további 5,8 százalék értékű csökkenés várható. „A 2009. év első felében a GDP növekedés logikusan hasonlóan alakul“ - mondja Josef Stoulil, a Capital Partners elemzője. A “gyújtásból“ - amitől a piacok növekedése beindulhat - nincs hiány, mégis a befektetők ahhoz csak racionális okokból nyúlnak majd. Ezzel szemben a Fed már most ellőtte a töltényeit, ugyanis a kamatlábak történelmi minimumra történő csökkentésével a likviditást támogató utolsó pénzeszköztől is megfosztotta magát. Ahogyan Frederic Dickson, a D. A. Davidson & Co. társaság vezető piaci elemzője is fogalmazott: „A Fed a rendelkezésére álló legnagyobb ágyúját lőtte ki, úgyhogy majd elválik, hogy a céltáblát a helyes pontban találja-e el“.

Történelmi szempontból a beállt helyzetet az alábbiak szerint elemezhetjük: A második világháború óta megélt két legnagyobb válság alatt a készpénzben tartott vagyon mennyisége mindig egy hónappal azelőtt érte el a csúcsot, amikor az értékpapírok a mélypontjukról feltámadtak. 1974 szeptemberében a készpénzben tartott vagyon mennyiségi hányada (604,5 milliárd dollár) az amerikai tőkepiacokkal szemben a rekord mértékű 121 százalékos értéket érte el. A csúcspont elérését követően a piacok meredek növekedést produkáltak, és 1974 október és 1975 márciusa között 31 százalékkal erősödtek. 1982 júniusában, a piac 20-hónapos medvetánca után a pénzmennyiség (a forgalomban lévő készpénz és a folyószámlán lévő betétek) „nullás érettségivel“, az amerikai tőkepiacok összértékének 95 százalékát tette ki. Ez a tény 6 hónapos növekedést indított el, amely során az S&P 500 36 százalékkal erősödött meg. A legutóbbi eset, amikor az amerikai piacok összértékét tekintve a készpénzmennyiség magas arányt ért el, 1990-ben volt. Adott év októberében ez az arány 75 százalék volt, és ennek a csúcsnak az elérését követően az S&P 500 index már 23 százalékkal volt erősebb. „Ha tehát a történelem megismételné önmagát, úgy tűnik, most ugyanabban a helyzetben vagyunk. A befektetők hatalmas pénzhegyeken csücsülnek és csak idő kérdése, mikor döntenek úgy, hogy azokat a tőkepiac segítségével értékesítik“. – zárja sorait Josef Stoulil, a Capital Partners elemzője.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!