3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A görögországi helyzet miatt ismét jelentősen megbicsaklott az euró, ez pedig magával rántotta a forintot és a régiós devizákat is. A Svájci Jegybank ugyan nem nyúlt a kamatokhoz, ám ennek ellenére a frank történelmi csúcsra ugrott az euró ellenében, és a forint is vészesen közelít a korábbi rekordhoz, derül ki a Commerzbank napi kommentárjából.

EUR/HUF (266,30 – 268,80): A nyári vakáció első napja korántsem hozott uborkaszezonos hangulatot az EUR/HUF piacán. A hirtelen jött görög politikai fordulat komolyabb mozgást, lendületet hozott az forint árfolyamában, több mint két hét után újra 267 felett kereskednek az euró/forinttal. Gyengül a zloty – korona - lej trió is az euróval szemben, a dollárhoz képest pedig még szembetűnőbb a régiós fizetőeszközök értékvesztése. Komoly esés tapasztalható a tőzsdéken is, egyre inkább teret nyer a globális kockázatkerülés. Görögországban általános sztrájk van, nagy a lakossági elkeseredés, elégedetlenség, és sajnos az ország választói meglehetősen megosztottak a kilábalási stratégiát illetően. George Papandreau görög miniszterelnök tegnap felajánlotta lemondását, a legnagyobb ellenzéki vezető szerint a legjobb megoldás az előrehozott választás lehetne, ami viszont időigényes folyamat, és a piaci szereplők pont a gyors döntést várják (már hónapok óta). A holnapi Merkel-Sarkozy csúcsra így komoly nyomás nehezedik, a következő néhány nap fordulatokban gazdagnak ígérkezik.

EUR/USD (1,4090 – 1,4240): Az EUR/USD árfolyama beomlott 1,41 alá, és ha további negatív hírek érkeznek a görögökkel kapcsolatosan, akkor nagy esélye nyílik az 1,40 alatti árfolyamokra is. A dollár/forint keresztárfolyama célkeresztbe vette a 190-es szintet, van esély a további dollárerősödésre (a május végi 193,6-as csúcs sem elképzelhetetlen a közeljövőben). Nagy nyomás nehezedik az EU politikusaira, mindenki azt találgatja, hogy mi lehet a megoldás, illetve lesz-e egyáltalán konszenzus.

CHF/HUF (221,00 – 224,00): A görögök gazdasági és politikai vesszőfutása izgalommentessé tette a Svájci Jegybank kamatdöntő ülését, az SNB ennek megfelelően nem szigorított. Ma hajnalban új EUR/CHF rekord született: az aktuális mélypont, - áttörve a mérföldkőnek számító 1,20-as szintet - 1,1997 mostantól. Az erős frank sújtja a svájci gazdaságot, negyedév/negyedév alapon 9,2 százalékkal esett a helvét ipari termelés, miközben az előző periódusban még 7,7 százalékos növekedés volt. Nagy szükség volna a megegyezésre a görögök ügyében, valamint az ECB júliusi kamatemelésére, hogy hosszabb távon emelkedhessen az EUR/CHF árfolyama. A forint mai gyengélkedése a CHF/HUF keresztárfolyamban is meglátszik, már a 222,5-es szintnél is járt az árfolyam.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!