Péntek reggel 273,28 forintot kellett adni egy euróért, ami egy hajszálnyival még alacsonyabb is volt a csütörtöki szintnél, míg a dollárral szemben 194,04-nél állt a hazai fizetőeszköz. Eközben a svájci frank újabb történelmi csúcsra drágult, 254,23-nál volt az árfolyam teteje, majd onnan kicsit visszakorrigált, így 251,10 forintba került. A fentiekből következően ismét az euró/frank árfolyam volt a ludas abban, hogy a frankhitelesek ma is rosszul ébredtek, a kereszt egészen 1,0792-ig esett vissza.
Az újabb frankcsúcs mögött elsősorban a világpiaci folyamatokat lehet keresni, hiszen az elmúlt napokban pánikeladások jellemezték a globális részvénypiacokat. A Wall Street vezető indexei például a csütörtöki záráskor több mint négy százalékkal álltak előző napi értékük alatt, emellett az olaj ára is jelentősen csökkent, valamint péntek reggel az ázsiai tőzsdéken is folytatódott a vérengzés. A hangulat a Budapesti Értéktőzsdére is begyűrűzött, a BUX index reggel kilenckor 4,6 százalékos zuhanással nyitott.
Sokan az EKB elnökét vádolják a pesszimista hangulat erősítésével: Jean-Claude Trichet csütörtöki sajtótájékoztatóján semmilyen érdemi megoldási tervet nem vázolt fel az eurózóna válságát illetően. Trichet ugyanakkor leszögezte, hogy az EKB kötvényvásárlási programja jelenleg is fut, továbbra is készek venni a bajba jutott országok papírjait. Ugyanakkor a szakember elismerte, hogy eddig csak ír és portugál kötvényeket vettek, azaz az elmúlt napok piaci pánikja közepette nem léptek be vevőként az olasz kötvények másodlagos piacára.
A jelek szerint a fenti mondatok nem nyugtatták meg a befektetőket az EKB elnökétől. Emellett a piaci szereplők egyre jobban tartanak egy újabb esetleges recessziótól, egy második válságtól, ezért menekülnek jelenleg szinte minden eszközből. A svájci frank pedig továbbra is menedékvalutának számít, így aki biztonságban akarja magát érezni, az most frankot akar venni.
mfor.hu