3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Egyelőre úgy tűnik, hogy az EUR/HUF árfolyama nem maradt stabilan 275 felett, ez a szint komolyabb ellenállás lehet - vélekednek a Commerzbank elemzői hétfői devizapiaci kommentárjukban. A szakemberek szerint a régiós devizák között annak köszönhető a forint alulteljesítése, hogy a hazai gazdaság gyengébb fundamentumokon áll, nagyobbak a kockázatok.

EUR/HUF (273,00 – 275,50): A 275-ös szint átlépésével kezdjük a 2011-es év 32. hetét, miután a hétvégén a legnevesebbnek tartott Standard & Poor's hitelminősítő intézet rontott az eddig makulátlan amerikai adósság besoroláson. A hétvégi döntésre már korábban is lehetett számítani, mégis a piacok a leminősítés bekövetkeztével reagálnak igazán, sokakat meglepett ugyanis, hogy az Egyesült Államok már nem szerepel a legjobb adósok között. (Több szakértő szerint az S&P az USA minősítésénél túl rövid határidőt szabott és nem voltak elég körültekintőek.) Régiós összehasonlításban meglátszik a forint alulteljesítése, a zlotyhoz képest egy hete, a koronával szemben pedig több mint két hete folyamatosan gyengül a forint. Mindez azzal magyarázható, hogy a hazai gazdaság gyengébb fundamentumokon áll, mint a cseh vagy a lengyel, nagyobbak a kockázatok, ezért egy globálisan depresszív, kockázatkerülő gazdasági hangulatban a forint húzza a rövidebbet. Egyelőre úgy tűnik, hogy az EUR/HUF árfolyama nem maradt stabilan 275 felett, ez a szint komolyabb ellenállás lehet.

EUR/USD (1,4300 – 1,4400): Az Európai Központi Bank újraindítja a kötvényvásárlási programját - a piacok megnyugvással konstatálták a bejelentést, miszerint az ECB immár olasz és spanyol kötvényeket is vásárol. Az ECB piaci akciója illetve az USA besorolás-rontása a gyengülés irányába vitte a dollárt, rövid időre 1,44 fölött is járt az EUR/USD árfolyama. A leminősítés miatt veszített értékéből a zöldhasú, de a dollár helyzete ettől még hosszabb távon stabil maradhat, sőt. Erre utalt a G7-ek pénzügyminisztereinek a telefonkonferencia beszélgetése is, ahol a felek kiálltak a stabil dollár mellett. A megbeszélésen szóba került a G7-ek jegybankjainak a közös fellépése a safe haven devizák elleni intervenció keretében. Együtt ugyanis nagyobb hatást lehetne elérni, és talán tartósabb is lehet a beavatkozás hatása.

CHF/HUF (248,50 – 253,50): Komoly kilengéseket produkál a CHF/HUF árfolyama, 255 után már járt a kurzus 250 alatt is. A 255-ös szint az S&P leminősítésével hozható összefüggésbe, míg a 2 százalék feletti erősödés az ECB SMP (Securities Market Program) akciójának köszönhető, és ezzel enyhül a spanyolokra, olaszokra nehezedő kötvénypiaci nyomás. A svájci pénzügyminiszter legutóbbi nyilatkozatában kizárta a frank árfolyamának euróhoz történő rögzítését, pedig több szakértő szerint megfontolandó lehetne a lépés. Más vélekedések szerint negatív kamattal kellene a frank árfolyamát gyengíteni. Egyelőre nincs konkrét lépés, a svájci jegybank még a szóbeli intervencióknál tart.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!