Jelentős, több mint egy százalékos pluszban zárt a Budapesti Értéktőzsde BUX indexe hétfő délután. Elsősorban a Mol és a Richter szárnyalása húzta felfelé a piacot, a vezető részvények közül csak az Egis és a Telekom veszített értékéből a nap végére. A forintnak nem volt ilyen jó napja, a nyitástól fokozatosan gyengült a magyar deviza, a nap végére a 268-as szintet közelítette az euró ára.
21 561 pontig húzták a végére a BUX indexet, ez 1,21 százalékkal volt magasabb a múlt pénteki záróértéknél. A több mint 300 pontos emelkedés átlagos forgalom mellett történt, a kereskedés végéig 17,2 milliárd forint cserélt gazdát a befektetők között.
A vezető részvények az Egis és a Telekom kivételével javítani tudtak, elsősorban a Mol és a Richter húzta felfelé a piacot. Az OTP a nap végén 5640 forintot ért, ez minimális, 0,02 százalékos javulást jelentett péntekhez képest. A Mol ennél jóval jelentősebben, 2,45 százalékkal ugrott meg, egészen 16 700 forintig erősödött. Négy forintot veszített viszont értékéből a Magyar Telekom, mely így a nap végén 820 forinton állt meg.
Külön utakon jártak a gyógyszergyártók a hétfői kereskedés során: a Richter 3,25 százalékos ugrás után 41 100 forinton fejezte be a kereskedést, az Egis viszont 1,64 százalékos gyengülést követően 21 000 forinton állt meg.
Kimondottan rossz napja volt a forintnak a bankközi devizapiacon, a magyar fizetőeszköz reggel óta folyamatosan gyengült, igaz, mérsékelt ütemben. Késő délután 268,15 forintot kellett adni egy euróért, ami 0,76 százalékkal volt magasabb a pénteki jegyzésnél. A dollárral szemben 179,22-ig gyengült a forint, míg a svájci frank ára 177,07-nél állt.
A nemzetközi piacok a nap második felében kaptak egy komoly pofont a délelőtti pluszok után. A londoni FTSE index a kereskedés második felében már 0,66 százalékkal pénteki értéke alá esett, a frankfurti DAX pedig 1,37 százalékos mínuszban volt. Régiónkban a varsói WIG 20 1,29 százalékos esést szedett össze a nap második felére, a prágai tőzsde PX indexe pedig 0,53 százalékot bukott.
A hangulat romlása elsősorban annak volt köszönhető, hogy Amerikában 123 milliárd dolláros kötvénykibocsátást jelentettek be a költségvetési hiány és a gazdaságösztönzés finanszírozására. A hír hallatán a tízéves kötvényhozamok két hónapos csúcsra ugrottak. A hangulat romlásának köszönhetően a kezdeti pozitív nyitás után a Wall Street vezető indexei is visszaestek pénteki értékük alá. Az első pár óra után a Dow már 0,41 százalékos mínuszban volt, a S&P pedig 0,82 százalékkal esett pénteki értéke alá.