6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hasonlóan a többi hazai blue chipekhez a Mol is némileg az elemzői várakozások felett teljesített. Az olajtársaság a negyedik negyedévben 67,4 milliárd forintos üzleti eredményt ért el, miközben a piaci konszenzus 1 milliárddal alacsonyabb volt. Jóval erősebb lett az EBITDA, mely a várt 107 milliárd helyett 127 milliárdot tett ki.

Hasonlóan a többi hazai blue chipekhez a Mol is némileg az elemzői várakozások felett teljesített. Az olajtársaság a negyedik negyedévben 67,4 milliárd forintos üzleti eredményt ért el, miközben a piaci konszenzus 1 milliárddal alacsonyabb volt. Jóval erősebb lett az EBITDA, mely a várt 107 milliárd helyett 127 milliárdot tett ki.


A Mol 2007. IV. negyedévben igen jelentős eredményjavulást ért el: a dollárban számolt speciális tételek nélküli üzleti eredmény 68 százalékkal növekedett, mivel a feldolgozás-kereskedelmi és petrolkémiai értékesítés volumenének jelentős növelése (20 ill. 9%-kal), a magas kőolajárak, és a javuló crack spread-ek ellensúlyozták az alacsonyabb szénhidrogén termelés és az alacsonyabb petrolkémiai árrés hatását.

A dollár forinthoz viszonyított 14 százalékos gyengülése miatt a forintban számított üzleti eredmény 2007. IV. negyedévben 44 százalékkal 67,4 milliárd forintra növekedett. 2007-ben 5 százalékkal növekedett a dollárban számolt speciális tételek nélküli üzleti eredmény. A nettó eredmény speciális tételek nélkül dollárban 10 százalékkal javult, míg forintban 4 százalékkal gyengült 2007-ben.

A speciális tételek nélküli és a Magnolia átváltási opciójának valós értékre történő átértékelésből származó, készpénzmozgással nem járó ráfordítástól megtisztított nettó eredmény 1186,2 millió USD-ra növekedett (10 százalékos javulás).

► A Kutatás-termelés üzleti eredménye 2007-ben 440 millió USD-t tett ki, ami 25 százalékos csökkenést mutat (forintban 34% csökkenés 80,8 milliárd forintra). 2007. IV. negyedévben USD-ben 49 százalékkal emelkedett az üzemi eredmény 115 millió USD-re, főként a magas kőolajárak miatt.
► A Feldolgozás és Kereskedelem szegmens üzleti eredménye 2007-ben 13 százalékkal 938 millió USD-re javult (forintban 172,5 Mrd Ft-os szinten maradt) az előző év hasonló időszakához képest. 2007. IV. negyedévben a dollárban számolt üzemi eredmény 129 százalékos emelkedéséhez nagymértékben hozzájárult az értékesített mennyiségek növelése és a magasabb crack spread-ek.
► A Petrolkémia szegmens üzemi eredménye megduplázódott 2007-ben és történetének legmagasabb üzleti eredményét, 221 millió USD-t (40,6 Mrd Ft) ért el. 2007. IV. negyedévben, ugyanakkor a dollárban számolt üzleti eredmény 57 százalékkal csökkent a csökkenő petrolkémiai fedezet miatt.
► A Földgáz Szállítás üzleti eredménye 16 százalékkal 170 millió USD-ra növekedett a 2007-ben (forintban 2%-kal 31,3 Mrd Ft-ra bővült). A dollárban számolt üzemi eredmény 2007. IV. negyedévben 26 százalékkal (forintban 9%-kal) növekedett a magasabb hazai szállítási bevételeknek köszönhetően.
► A Központ és egyéb szegmens 21,6 milliárd forintos nyeresége tartalmazza a 42,25 százaléknyi TVK részvény akvizícióján elkönyvelt 14,4 milliárd forint egyszeri eredményt, mivel az időszak során megvásárolt kisebbségi részesedés könyvszerinti értéke meghaladja az akvizíciós költséget. Továbbá magában foglalja az E.ON-nal kötött megállapodás alapján agázüzlet eladásért a 2007-ben kapott 44,2 milliárd forintos ármódosító tételt, amiből 17,4 milliárd forint 2007. III. negyedévben folyt be, míg további 26,8 milliárd forint pénzügyi teljesítése a 2008. I. negyedévben várható.
► A pénzügyi műveletek vesztesége a 2006. évi 37,6 milliárd forintról 16,5 milliárd forintra mérséklődött 2007-ben. A 2007. évi pénzügyi műveletek vesztesége 13,4 milliárd forint kapott kamatot, 16,9 milliárd forint fizetett kamatot és az átváltható értékpapírok (Magnolia Finance Ltd.) opciójának átértékelésén keletkezett nem realizált 13,0 milliárd forintos pénzügyi ráfordítást tartalmaz, a részvényár emelkedés következtében.
► Az adófizetési kötelezettség több mint a kétszeresére nőtt a 2006. évi 38,4 milliárd forintról 2007-ben 84,4 milliárd forintra,egyrészt a MOL Nyrt. 2006. évi társasági adókedvezményének megszűnése miatt, másrészt a külső felek tulajdonában lévő MOL részvényekhez kapcsolódó opciók eltérő nemzetközi számviteli (IFRS) és adózási kezelése miatt.
► A beruházások és befektetések értéke a 2007-ben 363,3 milliárd forintra növekedett (2 Mrd USD) a 2006. évi 187,2 milliárd forintról (0,9 Mrd USD) a TVK részvények megvásárlása (49,6 milliárd forint), továbbá a IES és a Tifon akvizíciós kifizetések következtében. A nettó hitelállomány 2007. év végén 503,6 milliárd forint volt, míg az eladósodottág (a nettó hitelállomány a nettó hitelállomány és az összes saját tőke összegéhez) 35,5 százalékot tett ki. A növekedés mögött a tőkeszerkezet optimalizáció keretében végrehajtott tranzakciók hatása áll.

Hernádi Zsolt, elnök-vezérigazgató elmondta: két kitűnő évet követően 2007-ben is rekordszintű eredményt értünk el 2,4 milliárd USD speciális tételek nélküli EBITDA-val, amely 19 százalékos egyszeri tételek nélküli ROACE-nak felel meg. A speciális tételek nélkül számított üzleti eredmény dollárban 5 százalékkal növekedett, amely a gyengébb dollár miatt forintban számolva 9 százalékos csökkenést jelent. Ezeket az eredményeket erős kőolajárak, kedvező crack spread-ek és petrolkémiai árrések, ugyanakkor viszont sokkal gyengébb USA dollár mellett értük el. Finomítóink kiemelkedő hatékonysága, az új petrolkémiai termelő kapacitások teljes kihasználása, valamint az értékesítés növeléséért tett lépéseink mind hozzájárultak a kedvező eredményekhez.

2007-ben számos stratégiai területen történt előrelépés és több tranzakciót hajtottunk végre. Csak a legjelentősebbeket említve: megvásároltuk az olasz IES finomító társaságot és a horvát töltőállomás hálózatot a Tifont, valamint stratégiai szövetségre léptünk a CEZ-zel, hogy növeljük energiaipari integrációnkat. A kutatás-termelés területén új nemzetközi kutatási blokkokat vásároltunk, valamint jelentős együttműködési megállapodásokat írtunk alá Katarban, Líbiában és Indiában. Az organikus növekedést tekintve döntést hoztunk a Dunai Finomító fejlesztési programjáról, amely 2011-től további 1,3 millió tonna gázolaj termelését teszi lehetővé. Ezek a tranzakciók is jól mutatják, hogy igen tevékeny évet zártunk és ezt folytatni szeretnénk 2008-ban is, megragadva mind az organikus, mind az akvizíciós növekedési lehetőségeket.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!