2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Mol és a lengyel PKO Orlen lehetnek az orosz-ukrán gázkonfliktus legnagyobb vesztesei, mivel a két cégnek szüksége van gázra a hidrogéngyártáshoz - idézi a Bloomberg az ING budapesti elemzőjének véleményét. Pletser Tamás szerint ha a gázszállítás két-három hétig nem áll helyre, akkor a két cég komoly veszteségeket szenvedhet.

A Mol a leginkább sebezhető a gázellátás szempontjából, ugyanis a magyar vállalatnak a hidrogéntermeléshez szüksége van a gázra. Ha két-három héten belül nem áll helyre a szállítás, akkor a Mol-nak is csökkentenie kell a termelését, ez pedig bevételkiesést okozhat - olvasható a Bloomberg cikkében, melyben Pletser Tamás, az ING elemzőjének véleményét közlik.

Az ING szakembere szerint leginkább a Mol van kitéve annak a veszélynek, hogy a szállítási nehézségek további fennmaradása esetén csökkentenie kell majd termelését, de a régióban a lengyel PKO Orlen sincs sokkal könnyebb helyzetben. A Bloomberg kiemeli, hogy mindkét cég részvényei emelkedtek a tőzsdén, miután megjelentek az első hírek arról, hogy az oroszok és az ukránok újrakezdték a tárgyalásokat.


"Gázszállítás nélkül a Mol csak kisebb mennyiségű terméket tud előállítani az Európai Unió által megkövetelt magas minőségben" - véli Pletser Tamás. A magyar olajcég részvényei délután már pluszban voltak a Budapesti Értéktőzsdén, az emelkedés akkor kezdődött, amikor megjelentek az első hírek arról, hogy az orosz és az ukrán fél ismét tárgyalóasztalhoz ültek.

A PKO Orlen a napokban már 25 százalékkal csökkentette gázfelhasználását - mondta el a Bloombergnek a lengyel cég szóvivője. A kieső mennyiséget egyelőre fűtőolajjal próbálják pótolni.

Az UniCredit szakemberei szerint leginkább Magyarország és Szlovákia aggódhat a gázvita miatt, ugyanis ez a két ország függ leginkább az orosz gáztól a régióban.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!